برگزاری سومین همایش فضای مجازی پاک در قم

معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، گفت: سومین همایش فضای مجازی پاک، اسفندماه سال جاری در قم برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین از قم، حجت‎الاسلام والمسلمین سعید روستاآزاد پیش از ظهر امروز در نشست خبری سومین همایش فضای مجازی پاک که در سالن جلسات ساختمان غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، گفت: فضای مجازی، از سوی مردم کمتر به عنوان یک فضای واقعی مطرح بوده است به همین جهت سازوکار خاصی برای این عرصه تعریف نشده است؛ به عنوان مثال نویسندگان و فعالان فرهنگی کمتربه این عرصه می‎نگرد که محصولات او شامل مباحث نظری و بیانی قرار است که در فضای مجازی نیز منتشر شود؛ اگر نگاه درست و منطقی باشد، قطعا در تولیدات نویسندگان و گویندگان نیز اثرگذار است.

وی افزود: هنوز ذهن فعالان فرهنگی و حوزوی ما درگیر کاغذ و صرفا فضای فیزیکی است و عمدتا دغدغه‎های فعالان، در عرصه مالکیت معنوی است؛ در حقیقت تصور بر این است که اگر آثار در فضای مجازی منتشر شد، مالکیت معنوی آن نویسنده از بین رفته است، ولی این مساله یک ظرفیت بسیار مهم فرهنگی است.

معاون دفتر تبلیغات اسلامی بیان کرد: توجه به تولیدات متناسب با این فضا از دیگر ملزوماتی است که در این عرصه باید به آن توجه کرد؛ مولفه‎های تولیدات فضای مجازی با عرصه فیزیکی متمایز است؛ در این عرصه نیازمند فعالیت کوتاه و چند رسانه‎ای و مختصر هستیم؛ فضاهایی چون عکس نوشته و کلیپ و... بیشترین کاربرد و مخاطب را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: فضای مجازی چون دارای آسیب و تهدید است؛ نگاه درست به این عرصه بهره مندی دقیق به فرصت و آسیب را بوجود می‎آورد؛ اگر صرفا به این فضا به عنوان یک فرصت بنگریم و از تهدیدات آن غافل شویم مخرب است چنانکه عکس این جریان نیز صادق است.

حجت‎الاسلام والمسلمین روستاآزاد گفت: این همایش محلی برای فکر و تامل و هم اندیشی در خصوص تلاش در جهت ایجاد فضای پاک؛ فضایی که مشکلات خاصی رابرای خانواده‎ها ایجاد می‎کند که این همه مسایل مرتبط باید ما را به تعمق و تامل و هم اندیشی ترغیب کند؛ مهمترین وظیفه امروز فعالان این عرصه، تولید ادبیاتی است که بتواند این فضا را به فضایی پاک و مفید مبدل کند.

معاون دفتر تبلیغات بیان کرد: محورهای این همایش شامل چیستی و امکان تحقق؛ بنیان‌های نظری، بنیان‌های نظری، شاخص‎ها، ظرفیت‎ها، ابعاد و چشم انداز فضای مجازی پاک؛ بررسی طرح کلان توسعه فضای مجازی؛ موضوع فضای پاک در الگوی توسعه و پیشرفت اسلامی-ایرانی و تجارب ملی و بین‎المللی در سالم سازی فضای مجازی است.

وی افزود: از بخش فضای مجازی و آسیب‎ها و فرصت‎ها و تهدیدات این همایش موضوعاتی چون روابط فردی و اجتماعی در فضای مجازی، حفظ و تحکیم و صیانت از نهاد خانواده در فضای مجازی؛ تهدیدات و فرصت‎ها در محیط فضای مجازی، بازی‎های آنلاین و سرگرمی در فضای مجازی و شبکه‎های آنلاین تلوزیونی مورد نظر این جشنواره است.

معاون فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی بیان کرد: در بخش فضای مجازی پاک، عناصر تاثیرگذار که یکی از محورهای این همایش است نیز ریز موضوعاتی چون نقش خانواده، دولت، سیاستگذاران نهادهای نظارتی، حوزه، مبلغان دینی و فعالان فرهنگی در فضای مجازی پاک بیان شده است.

حجت‎الاسلام والمسلمین روستاآزاد گفت: در بخش فضای مجازی پاک، قوانین و سنت‎های ملی و دینی نیز موضوعاتی چون اخلاق فضای مجازی؛ فقه فضای مجازی؛ امربه معروف و نهی از منکر در فضای مجازی؛ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی در فضای مجازی و الزامات حقوقی و قانونی فضای مجازی پاک مورد توجه قرار گرفته است.

وی اظهارکرد یکی دیگر از بخش‎های این همایش فناوری در خدمت فضای مجازی پاک است که شامل ریز موضوعاتی چون نفش فناوری، زیرساخت و تکنولوژی‎های جدید سخت‎افزاری؛ نقش نرم افزارهای کابردی فرهنگی، بازی، سرگرمی‎های مفید؛ ابزار توسعه فضای مجازی پاک؛ موتورجستجوی بومی و.... است.

معاون دفتر تبلیغات بیان کرد: دانشگاه‎های صنعتی شریف، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، مرکز مدیریت حوزه، جامعه الزهرا(س) بنیاد بازی‎های رایانه‎ای و جامعه‎المصطفی(ص) از جمله ارگان‎های تخصصی هستند که در این همایش حضور و مشارکت دارند؛ در حاشیه این همایش دو کارگاه تخصصی در عرصه جامعه شناسی شبکه‎های اجتماعی به ویژه تلگرام برگزار می‎شود.

وی اظهارکرد: مهلت ارسال چکیده آثار از تا تاریخ 30مهرماه سال جاری و مهلت ارسال اصل آثار نیز تا تاریخ 30 آذرماه سال جاری خواهد بود؛ همچنین همایش فضای مجازی پاک نیز در17 تا 19 اسفندماه ما امسال برگزار می‎شود؛ علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‎توانند با شماره تلفن 37743850 تماس بگیرند.

 

۴۸

کد خبر 575942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =