معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست فارس از بحرانی بودن وضعیت تالابها به خصوص پریشان خبر داد و گفت: میزان بارندگی در منطقه کازرون و کل استان فارس به حدی نبود که بتواند موجب احیای تالابها شود.

مهر نوشت:

محمد ظهرابی با اشاره به وضعیت نامناسب تمامی تالابهای استان فارس تاکید کرد: تالاب "کاف سر" یکی از تالابهای با اهمیت است که در شمال استان فارس قرار دارد و اولین سایتی است که سالانه پذیرای هزارن پرنده مهاجر از مناطق مختلف کشور است.

این مقام مسئول در اداره محیط زیست فارس اضافه کرد: این تالاب مانند دیگر تالابها با بارشهای پراکنده و ایجاد سیلاب تغذیه می شود که امسال به دلیل مسائل ناشی از کم بارشی و نباریدن برف وضعیت مناسبی برای پذیرایی از پرندگان ندارد.

ظهرابی با بیان اینکه تالابهای استان بیشتر از بارندگی سالانه و ایجاد روان آبهای سطحی تغذیه می کنند، افزود: دریاچه پریشان از این قاعده مستثنی است و آب مورد نیاز خود را از طریق منابع آهکی و سفره های زیر زمینی تامین می کند که به دلیل بارندگی نامناسب و خشکسالی پی در پی در سالهای گذشته اکنون تقریبا 90 درصد چشمه های تامین کننده آب تالاب خشک شده اند.

معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست فارس به وضعیت دریاچه بختگان اشاره کرد و گفت: بارندگی پراکنده نتوانسته تالاب بختگان را از مرگ نجات دهد چرا که سدبندهای کوچک و امکانهایی که برای کنترل روان آبها اندیشیده شده بود نیز نتوانسته آب مورد نیاز بختگان را تامین کند و این دریاچه رو به خشکی است.

این کارشناس مسئول سازمان محیط زیست به دریاچه "تشتک" که تالاب مکمل تالاب بختگان است اشاره کرد و گفت: در شمال بختگان و به موازات این تالاب تالاب تشتک وجود دارد که در مواقع پرآبی با تالاب بختگان یکی می شود اما در حال حاضر دو جزیره جدا از هم شده اند و هر دو تالاب با فقدان منابع کافی آب مواجهند.

کد خبر 57608

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =