جنگ تن‌به‌تن ب‌.ام‌.و ام۴ و مرسدس سی۶۳ اس کوپه /نبرد فنی را کدام یک می‌برد؟

بی‌ام و M4 و مرسدس بنز ‍C63 را خیلی‌ها رقیب سرسخت یکدیگر در دنیای کوپه‌های فعلی می‌دانند. این دو جنگجوی آلمانی اما در رینگ مبارزه فنی با یکدیگر به دست می‌آورند؟

ارزش
ب‌ام‌و: به گزارش پدال،طراحان M۴ به صورت دست و دلبازانه ای این خودرو را به آپشن هایی مانند دوربین‌های ساراند، چراغ‌های زنون سازگار شونده، سیستم تهویه مطبوع دو منطقه‌ای، ورود و خروج و استارت بدون کلید، صندلی‌های چرمی ‌ام اسپرت، سیستم صوتی هارمن کاردون با ۱۶ اسپیکر، رادیو دیجیتال و همچنین سیستم  مكان‌ياب و نقشه مجهز کرده‌اند.

به روز رسانی‌های جدید شامل مواردی مانند جلوپنجرهٔ مشکی، دریچه‌های ورودی هوای کناری، پنجره‌های و رینگ‌های آلیاژی ۲۰ اینچی با ظاهری جدید (به جای رینگ‌های ۱۹ اینچی استاندارد M۴) هستند. قیمت کلی این خودرو از C۶۳ ارزان‌تر است، ولی هنوز هم به اندازهٔ کافی قدرتمند است تا در این بخش بتواند دردسرهای زیادی برای آن ایجاد کند.


مرسدس: آ‌ام‌گ ۷۷۸۵ دلار از M۴ گران‌تر است، ولی از منظر تمامی مشخصات فنی اساسی با آن برابری می‌کند و حتی در برخی موارد بهتر نیز هست. تجهیزات استاندارد شامل مواردی مانند دوربین‌های ساراند، سیستم صوتی بورمستر با ۱۳ بلندگو، رادیو دیجیتال، سیستم ناوبری، تیونر تلویزیون، سیستم نمایش اطلاعات روی شیشه جلوی آ‌ام‌گ و رینگ‌های آلیاژی ۱۹ اینچی در جلو و ۲۰ اینچی در عقب اشاره کرد. علاوه بر این، C۶۳ مجهز به یک موتور بزرگ‌تر می‌باشد تا به نوعی قیمت بیشتر آن را توجیه کند.

برنده: ب‌ام‌و

کابین
ب‌ام‌و: در حالی که قسمت اعظم کابین همانند مدل استاندارد M۴ می‌باشد، نسخهٔ Competition این خودرو موضوع برخی تغییرات کوچک ولی مهم شده است تا کابین آن را کاملاً متمایز نماید. صندلی‌های ام اسپرت جدید برای سرنشینان جلو وجود دارند که فرو رفتگی‌هایی در قسمت کمر آن‌ها وجود دارد، پشت سری‌های این صندلی‌های نیز لوگوی نورانی M را در خود جای داده‌اند که برداشتی مدرن‌تر از این صندلی‌های اسپرت را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. کمربندهای صندلی نیز حتی با سه رنگ سنتی بخش M ب‌ام‌و طراحی شده است.

هنوز هم همانند مدل معمولی M۴ ترکیب مشابهی از چرم و فیبر کربن در داخل کابین این خودرو دیده می‌شود تا تعادل مناسبی بین اسپرت بودن و لوکس بودن را در آن حفظ کند.


مرسدس: آ‌ام‌گ نیز تقریباً همان ترکیب مشابه از اسپرت و لوکس بودن M۴ را دارد، البته به سبکی کاملاً متفاوت، به سبک خود مرسدس بنز...! هر جا که ب‌ام‌و یک طراحی مدرن و امروزی با خطوط صاف دارد، مرسدس از یک سبک طراحی رترو با دریچه‌های سیستم تهویه مطبوع گرد و تزئینات چوبی تیره استفاده کرده است.

ولی هر دوی آن‌ها مجهز به تجهیزات آسایشی و رفاهی مدرن مشابه می‌باشند، از آن جمله می‌توان به صفحه نمایش بزرگ و تبلت مانند در بالای کنسول و دکمه‌های چرخشی سیستم اطلاعات و سرگرمی اشاره کرد. آ‌ام‌گ در این بخش به لطف صندلی‌های راحت‌تر و استفادهٔ بهتر از فضا برتری نسبی را از آن خود کرده است؛ دسته دندهٔ نصب شده در ستون فرمان فضای بیشتری را در کنسول مرکزی خودرو آزاد کرده است.

برنده: مرسدس

 

موتور
ب‌ام‌و: برخی از بزرگ‌ترین تغییرات در پکیج کامپتیشن را در زیر کاپوت می‌توان یافت. موتور شش سیلندر خطی ۳.۰ لیتری دوباره بازگشته است و این بار همراه است با سیستم اگزوز اسپرت تقویت شده! در نتیجهٔ این تغییر نیروی موتور به ۴۴۱ اسب بخار (۱۸ اسب بخار بیشتر) افزایش یافته ولی گشتاور همان میزان ۵۵۰ نیوتن متری باقی مانده است.

این موتور در کنار گیربکس هفت دندهٔ دو کلاچه، صفر تا صد M۴ Competition را با کاهشی ۰.۱ ثانیه‌ای به ۴ ثانیه رسانده است. این خودرو بسیار سریع است و با داشتن چنین موتور قدرتمندی به راحتی می‌تواند سرعت خود را افزایش دهد.

متاسفانه این موتور صدای خیلی خوبی و مناسب این خودرویی ندارد. ب‌ام‌و معروف است که صداهای زیبایی از دل موتورهای شش سیلندر خطی خود بیرون بکشد، ولی این نسخهٔ جدید توربوشارژدار صدایی مصنوعی دارد، صدای آن بیشتر ساختگی به نظر می‌آید تا صدایی مکانیکی!


مرسدس: مدل جدید C۶۳ کوپه موتور ۶.۲ لیتری تنفس طبیعی V۸ مدل قبلی خود را از دست داده و به جای آن یک موتور کوچک‌تر توربو دوقلوی ۴.۰ لیتری هشت سیلندر V شکل برداشته است. همان گونه که انتظار می‌رود موتور بزرگ‌تر در این بخش به راحتی M۴ را با ۵۰۲ اسب بخار نیرو و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور خیره کننده پشت سر می‌گذارد.

آ‌اِم‌گ به نحوی موفق شده تا بخش اعظمی از تأخیر توربو را اصلاح کند، بنابراین اکنون به محض فشار پدال گاز، پاسخ موتور کاملاً لحظه‌ای و مشابه موتور هشت سیلندر قدیمی است. در یک کلام بخواهیم بگوییم، این موتور کاملاً وحشی است. با این میزان گشتاور زیاد تایرهای عقب برخی اوقات می‌توانند برای کشش بیشتر تقلا کنند، ولی وقتی چسبندگی کافی به آن‌ها برسد، C۶۳ واقعاً خودرویی سریع خواهد بود.

برای این که برتری این موتور هشت سیلندر آ‌اِم‌گ در مقابل موتور ب‌ام‌و بیشتر به شما ثابت شود، باید بگوییم که این موتور یکی از برترین موتورهایی است که صدایی بسیار زیبا از خود تولید می‌کند، صدایی که به C۶۳ ابهت بی نظیری در جاده می‌بخشد.

برنده: مرسدس

رانندگی با آن چگونه است
ب‌ام‌و: بزرگ‌ترین تغییرات نسخهٔ کامپتیشن را در شاسی و سیستم تعلیق باید جست و جو کرد. در سیستم تعلیق کمک فنر، فنر، میل‌های موجگیر و بوش‌های جدیدی به کار رفته است و علاوه بر آن روی دیفرانسیل لغزش محدود و سیستم کنترل پایداری آن نیز دوباره کاری شده است. این تغییرات M۴ را در جاده بسیار تیزتر می‌کند، ولی همانند مدل کوپهٔ استاندارد، تا زمان عادت کردن به آن رانندگی با این خودرو هم خیلی دلپذیر نخواهد بود.

پیدا کردن قلق هندلینگ M۴ بسیار سخت است، مخصوصاً فرمان گیری، می‌تواند مانند خاموش و روشن کردن کلید یک لامپ باشد. ولی وقتی آن را پیدا کنید، M۴ Competition تبدیل به خودرویی چابک و تیز خواهد شد.

هر چند، سیستم تعلیق سفت‌تر رانندگی با آن را در جاده‌های پر از دست انداز بسیار سخت می‌کند، حتی در حالت Comfort که می‌توان از بین حالات رانندگی آن را انتخاب کرد. راننده حس می‌کند خودرو تک تک دست اندازها را به داخل کابین منتقل می‌کند و در دست اندازهای بزرگ خودرو تکان‌های شدیدی می‌خورد.

مرسدس: بنز C۶۳ به طور قابل توجهی نرم‌تر و سازگارتر در مقایسه با M۴ می‌باشد، ولی این موضوع رانندگی با آن را هم خیلی جذاب نمی‌کند. در واقع، این خودرو کاملاً در این بخش از ب‌ام‌و متفاوت می‌باشد و تاثیری دیگر دارد، همین موضوع آن را به یک خودروی خوب برای رانندگی در شرایط جاده‌ای مختلف تبدیل می‌نماید.

انتخاب حالت‌های رانندگی مختلف شخصیت خودرو را به میزانی قابل توجه تر از M۴ تغییر می‌دهد. در شرایطی که ب‌ام‌و همیشه حس و حال یک خودروی اسپرت و سفت و سخت را دارد، آ‌اِم‌گ در حالت Comfort واقعاً خودرویی نرم و راحت می‌شود. ولی کافی است آن را در حالت اسپرت یا اسپرت + قرار دهید و C۶۳ به یک کوپهٔ اسپرت وحشی تبدیل خواهد شد، با یک موتور تهاجمی‌تر و قوی‌تر و سواری کاملاً قدرتمند و پاسخ گرا!

به این نکته هم باید اشاره کرد که در شرایط رانندگی محدود، آ‌اِم‌گ بسیار بهتر از ب‌ام‌و عمل می‌کند.

برنده: مرسدس

 

جذابیت ظاهری
ب‌ام‌و: ب‌ام‌و M۴ خود یک مدل کوپه با ظاهری بسیار جذاب است، و با طراحی عضلانی‌تر در مقایسه با مدل‌های معمولی سری ۴ چشم بسیاری از افراد را به خود خیره می‌کند. تغییرات طراحی ظاهری در نسخهٔ کامپتیشن آن را از مدل استاندارد M۴ جدا می‌کند، از مهم‌ترین این تغییرات می‌توان به رینگ‌های خاص و تریم خارجی تیره اشاره کرد.

مرسدس: مرسدس C۶۳ هم از یک طراحی ظاهری عضلانی برخوردار است، البته با خطوط طراحی نرم‌تر و رو به پایین که این روزها نشان مرسدس بنز محسوب می‌شود. (مخصوصاً در سه چهارم عقبی خودرو) ولی رینگ‌های آلیاژی تیره، جلو پنجرهٔ عمیق، بدنهٔ عریض و صدای موتور خشمگین همه و همه موجب می‌شوند تا C۶۳ در ترافیک بیشتر از ب‌ام‌و توجه مردم را به خود جلب کند.
برنده: مرسدس

نتیجه گیری
ب‌ام‌و: خودروی M۴ Competition مدلی بسیار بهتر از M۴ معمولی است، سریع‌تر می‌باشد و فرمان تیزتری دارد. ولی باز هم برخی ایرادهای موتور هنوز باقی مانده‌اند و خودرو به طور کلی سواری مسابقه‌ای ارائه می‌نماید.

مرسدس: علیرغم تغییرات زیاد فني، C۶۳ کوپهٔ جدید هنوز هم به همان ارزش‌های قدیمی پایبند مانده که مدل قبلی را آن گونه موفق ساخت. موتور جدید توربوی V۸ یک گوهر گرانبها است و مهندسان آ‌اِم‌گ آن تعادل مناسب بین هندلینگ دینامیک و سرزندگی را در این خودرو یافته‌اند.

برنده: مرسدس

5454

کد خبر 577384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۹
  5 3
  اينايي كه در مورد اين ماشينها گفتي به چه درد ما ميخوره وقتي نميتونيم اونارو داشته باشيم
 • سید محمود IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۰
  6 1
  بازنده همیشگی: جیب من ما . . . برنده: آنها آنها زادگان . . .