تسنیم نوشت: رسول سنایی‌راد گفت: جنگ نیابتی جنگی است که غرب و در رأس آن آمریکا با امکانات کشورهای اسلامی بر جهان اسلام تحمیل کرده و ضمن فرسایش پتانسیل تمدن‌سازی جهان اسلام، چهره منفور و خشنی برای اسلام رقم زدند.

سردار رسول سنایی‌راد عصر امروز در گردهمایی سیاسی فرماندهان و پاسداران سپاه قدس گیلان با اشاره به اهداف و روش‌های آمریکا برای ضربه زدن به کشورهای اسلامی اظهار داشت: دشمن با تصور و خیال اینکه تغییراتی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده به دنبال این است که یکی از سناریوهایی که در قبال لیبی، کوبا و شوروی به کار گرفته‌اند را علیه ما استفاده کنند.

معاون سیاسی سپاه پاسداران با اشاره به قضایای کشور لیبی و اتفاقاتی که آمریکایی‌ها رقم زدند، گفت: زمانی که مذاکرات فرسایشی موجب فریب خوردن لیبی از دشمن شد و امکان حمله مستقیم نظامی را فراهم کرد بنابراین قذافی با تصور اینکه چاره‌ای جز دورکردن شَبَه جنگ از کشور و رفع تحریم ندارد و چون اقتصادشان نفتی بوده و تحریم موجب کاهش درآمد می‌شد، اقدام به مذاکره با آمریکایی‌ها کرد و به مطالباتشان پاسخ داد.

وی افزود: از آنجا که وی شاهد برخورد نظامی آمریکایی‌ها با دو کشور بود، عقیده‌اش بر این بود که عبور کردن از جنگ می‌ارزد به اینکه حتی هزینه‌های زیادی پرداخت کند، برای همین راضی شد 2.7 میلیارد دلار به‌عنوان غرامت به آمریکا پرداخت کند تا سقوط هواپیمای "پان امریکن" بر فراز "لاکربی" جبران شود و خیال می‌کرد آمریکایی‌ها اگر بوی دلار به مشامشان بخورد، کوتاه می‌آیند.

سردار سنایی‌راد با بیان اینکه آمریکایی‌ها بعد از دریافت این پول می‌گویند کفایت نمی‌کند و باید عوامل انفجار را هم تحویل دهید، گفت: قذافی دو مامور امنیتی خودش را نیز تحویل می‌دهد، خانم رایس هم از این کار وی تجلیل می‌کند و می‌گوید مدل رفتاری شما باید برای کره شمالی و جمهوری اسلامی ایران الگو باشد.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به قذافی گفتند تاسیسات هسته‌ای شما مشکوک است و در این موضوع بین باید اعتمادمان را جلب کنید، افزود: وی تمامی تاسیسات هسته‌ای را می‌دهد و جرج بوش از تاسیسات هسته‌ای لیبی بازدید می‌کند اما ضمن تجلیل از اقدام قذافی آن را کافی نمی‌داند و می‌گوید توان نظامی شما مشکوک است بنابراین با واسطه‌هایی قذافی را متقاعد می‌کند که باید توان موشکی خود را به زیر 300 کیلومتر بُرد کاهش دهد.

معاون سیاسی سپاه پاسداران با بیان اینکه آمریکا به لیبی می‌گوید باید اجازه بازرسی از مراکز نظامی را هم به ما بدهید، ابراز کرد: قذافی اینجا تردید می‌کند و نگرانی خود را از احتمال حمله به کشورش و نداشتن ابزار مقابله اعلام می‌کند؛ آمریکایی‌ها انگلیس را واسطه قرار می‌دهند و تونی بلر به قذافی تضمین می‌دهد که در صورت حمله، انگلستان در کنار شماست.

سردار سنایی‌راد با اشاره به اینکه قذافی توان موشکی خود را به 300 کیلومتر بُرد تقلیل و امکان بازرسی از همه مراکز نظامی را به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها می‌دهد، مطرح کرد: سال 2011 با شروع بیداری اسلامی، تحرکاتی هم در لیبی اتفاق می‌افتد و غرب، حقوق بشر را بهانه قرار می‌دهد و به بهانه حمایت از معارضین، علیه لیبی یک جنگ تمام عیار صورت می‌دهند.

معاون سیاسی سپاه پاسداران با بیان اینکه تونی بلر و کشور انگلیس هم جزء مهاجمین قرار گرفتند، اظهار داشت: در نهایت قذافی هم به مرگ مشکوکی از دنیا رفت و امروزه هم می‌بینید که کشور لیبی عملا به 3 قسمت تقسیم و تجزیه شده است.

وی با اشاره به اینکه تسلیحات جمع‌آوری شده از لیبی به ترکیه منتقل و سال 2012 در سوریه منشاء جنگ نیابتی شد، افزود: جنگ نیابتی جنگی است که غرب و در رأس آن آمریکا با امکانات کشورهای اسلامی بر جهان اسلام تحمیل کرده و ضمن فرسایش پتانسیل تمدن سازی جهان اسلام، چهره منفور و خشنی برای اسلام رقم زدند.

سردار سنایی‌راد با اشاره به خنثی شدن توطئه‌های دشمن در قبال ایران خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد این مدل را نمی‌توانند در ایران پیاده کنند زیرا سرنخ‌های نظامی ما دست نظامی‌هایی است که در ایران، مستقل و زیرنظر مقام معظم رهبری هستند و رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز فردی مقاوم و محکم است که بر روی خطوط قرمز راهبردی به هر قیمتی می‌ایستد.

وی با بیان اینکه برخی در داخل می‌گویند وقتی ما با انگلیس و روسیه می‌توانیم رابطه داشته باشیم، چه دلیلی دارد با آمریکایی‌ها رابطه نداشته باشیم، گفت: در ایران دنبال برجام‌های 2 ، 3 و 4 هستند که برجام 3 توان نظامی و موشکی ما را هدفگذاری کرده است بنابراین وقتی ما تست موشکی انجام می‌دهیم متاسفانه عده‌ای می‌گویند سپاه با این کار روند برجام را مختل می‌کند.

معاون سیاسی سپاه پاسداران با اشاره به اینکه برخی بعد از 20 سال به دنبال احیای منافقان هستند، اظهار کرد: برجام 4 نیز برجام حقوق بشری است که نمونه‌اش انتشار فایل صوتی آقای منتظری و بهره‌برداری ابزاری از آن است.

29214

کد خبر 577803

برچسب‌ها