یک دیپلمات کهنه‌کار معتقد است عربستان سعودی در اعدام شیخ نمر، طراحی خاصی برای حمله به سفارت این کشور در تهران را مد نظر داشت. حسین امیرعبدالهیان درباره رفتارهای خصمانه این روزهای عربستان توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین حسین امیرعبدالهیان دستیار ویژه بین الملل رئیس مجلس در برنامه نگاه یک دیشب به بررسی روابط اخیر عربستان سعودی با ایران و اقدامات خصمانه رژیمی که به فرموده رهبر انقلاب "شجره خبیثه ملعونه" است، پرداخت.

او درباره دلیل حرکات خصمانه اخیر عربستان سعودی علیه کشور ما و سایر ملتهای منطقه از جمله حمله به یمن، ماجرای فاجعه منا، تعرض به نوجوانان ایرانی در فرودگاه جده و اعدام شیخ نمر گفت: پیشرفت های ایران در عرصه های مختلف برای خاندان آل سعود قابل درک نیست. سعودی ها حوزه رقابت بین دو کشور را به حوزه تخاصم سعودی عليه جمهوری اسلامی ایران سرایت دادند.
عبدالهیان در ادامه سخنان خود گفت: پس از توافق هسته ای و امضای برجام که به تعبیر خودشان سعودی ها در معرض دیوانگی بودند، عربستان به دنبال احيا مجدد موضوع ایران هراسی است و لذا حاکمان فعلی عربستان سعودی رفتار نسنجیده ای را از خود بروز می دهند.


چراغ سبز آمریکا در حمله به یمن

او با بیان اینکه عربستان در کلیه سیاست های خود هماهنگ با آمریکا است، توضیح داد، اگر پشتیبانی های اطلاعاتی و لجستیکی آمریکا از رژیم آل سعود نباشد، سعودی ها قادر به حمله حتی به یمن هم نیستند. لذا آمریکا همواره در سیاست های خود ملاحظه نفت و دلار سعودی را می کند لذا سعودی ها در آستانه توافق ایران و 1+5 از طرف آمریکا اجازه حمله به یمن را پیدا می کنند.

دستیار ویژه امور بین الملل رئیس مجلس در ادامه سخنانش توضیح داد: آمریکا در موضوع حمله به یمن به سعودی ها چراغ سبز نشان دادند. آمریکا در موضوع حمله عربستان به یمن سعی کرد تا سعودی ها را متحد خود نشان دهد.
معاون سابق وزیر امور خارجه کشورمان درباره رعب و وحشت سعودی ها از قدرت ایران گفت: سعودی ها از اینکه با ایران به طور نظامی در گیر شوند دچار رعب و وحشت هستند . آنها در این ترس زندگی می کنند لذا سعودی ها در قد و قواره این نیستند که بخواهند جنگی علیه ایران انجام دهند.

حسین امیرعبدالهیان در ادامه سنانش توضیح داد: سعودی ها برای سوخت گیری هواپیماهای خود برای حمله به یمن و بخش اطلاعات وابسته به آمریکا هستند، رفتار جمهوری اسلامی ایران توأم با عقلانیت است این در حالی است که سعودی ها در سطوح مختلف در روند مذاکرات کارشکنی کردند لذا آنها حمایت های خود را از گروه های تروریستی افزایش دادند تا نشان دهند که قدرت برتر منطقه هستند که قطعا این موضوع صحت ندارد و توهمی بیش نیست.
دستیار ویژه بین الملل رئیس مجلس با بیان اینکه سعودی ها نگران بالا آمدن جمهوری اسلامی ایران در منطقه هستند، گفت: به همین جهت آنها نگران افزایش درآمد نفتی ایران بودند و نقشه های خود برای پایین آوردن قیمت نفت را اجرایی کردند.
معاون سابق وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه تعدی دو مامور سعودی به دو نوجوان ما در فرودگاه جده به حیثیت و اعتبار سعودی ها خدشه ای جدی وارد کرد، توضیح داد: در آن مقطع مقامات سعودی تلاش کردند وعده هایی بدهند و سخن از دستگیری و برگزاری دادگاه در این رابطه بود که در سایه تحولات بعدی متاسفانه سعودی ها اقدام جدی را در رابطه با خاطیان انجام ندادند و این موضوع همچنان یکی از موضوعات در دست پیگیری در مجموعه معاونت کنسولی وزارت امور خارجه است.

چرا فاجعه منا اتفاق افتاد؟
امیرعبدالهیان در بخش دیگری از سخنانش به بیان دلایل ایجاد حادثه منا پرداخت. به گفته این دیپلمات در ادامه به علل شکل گیری حادثه منا عوامل زیادی دخیل هستند. او درباره چرایی وقوع حادثه منا گفت: این حادثه علامت سوال های متعددی دارد که از جمله آن می توان به اختلافات درون خاندان حاکم، رقابت احتمالی بین محمد بن نایف و محمد بن سلمان، سوء مدیریت کارگزاران حج و درگیر بودن مقامات سعودی به جنگ در یمن که سبب شده بود مدیریت حج متفاوت از سال های قبل برگزار شود اشاره کرد.

به گفته امیر عبدالهیان اگر سعودی ها می خواستند با عقلانیت و شفافیت با این حادثه برخورد کنند حتما با پیشنهاد تشکیل کمیته حقیقت یاب که چندین بار نیز توسط مقام معظم رهبری مطرح شده بود موافقت می کردند تا چرایی حادثه مشخص شود.
دستیار ویژه بین الملل رئیس مجلس درباره اقدام عده ای در تعرض به سفارت عربستان توضیح داد: تجاوز سعودی ها به مردم مظلوم یمن، بحث تعدی دو مامور سعودی به دو تن از نوجوانان ما در فرودگاه جده و نهایتا اعدام آیت الله شیخ نمر سبب شد سفارت عربستان مورد تحرکاتی از سوی عده ای قرار گیرد.

برنامه و پیش بینی عربستان سعودی درباره حمله به سفارت آن کشور

او گفت: سعودی ها می دانستند که اعدام آیت الله شیخ نمر افکار عمومی جهان تشیع را خدشه دار خواهد کرد و نسبت به آن واکنش نشان می دهند لذا برای آن که پیکان حملات را در موضوع فاجعه منا از خود دور کنند بحران سازی دیگری کردند تا توجهات را از این سمت خارج کنند ضمن آن که آن ها نسبت به توافق هسته ای ایران با ۱+۵ احساس خطر می کردند و در صدد بودند تا بازی را در ابعاد مختلف بر هم بزنند.
امیرعبدالهیان درباره اقدامات عربستان پیش از حادثه حمله به سفارت آن کشور در تهران توضیح داد: زمانی که رسانه های سعودی اعلام کردند که آیت الله شیخ نمر اعدام شده است ، قبل از آن که هیچ گونه تجمعی مقابل سفارت عربستان انجام شود به تعدادی از سفارت خانه های خاص در تهران یادداشت دادند که تمام خودروهای دیپلمات های خود را در تهران و مشهد به فروش گذاشته اند لذا این تحرک را نسبت به سفارت خود را یا پیش بینی می کردند و یا برنامه ای داشتند.

او در ادامه گفت: جایی عربستان اعلام کرد در حادثه منا، کنترل برای لحظه ای از دست پلیس این کشور خارج شد. اگر فرض بگیریم این موضوع صحت دارد، چرا وقتی بیان می شود در حادثه سفارت عربستان کنترل برای لحظاتی از دست پلیس ایران خارج شد و عده ای نیمه شب و مخفیانه از در پشتی سفارت وارد آنجا شدند، عربستان سعودی این موضوع را نمی پذیرد؟ بدیهی است که طراحی عربستان مانع از پذیرفتن این نکته می شود.

به گفته این دیپلمات در جریان این حادثه هیچ یک از دیپلمات های سعودی آسیب ندیدند و هیچ تعرضی هم به آن ها نشد اما خسارتی به ساختمان سفارت صورت گرفت که نباید وارد می شد و رفتار نادرستی بود که با عوامل آن برخورد و احکام آن ها نیز به زودی اعلام خواهد شد.
امیرعبدالهیان درباره اعدام آیت الله شیخ نمر توضیح داد: این اقدام کاملا حساب شده بود. اینکه عناصری از خود سعودی ها در ترغیب مردم در حرکتی که مقابل سفارت عربستان صورت گرفت به دور از ذهن نیست چراکه در آن مقطع عربستان 140 دیپلمات در تهران و مشهد داشت که تعدادی از آن ها نیروهای امنیتی بودند تا در مقاطعی چنین بازی هایی را صورت دهند.

او با بیان اینکه طراحی عربستان در این موضوع را نمی توان نادیده گرفت، گفت: آن حرکات احساسی و هدایت های غیر ملموس خارجی بهانه ای داد تا سعودی ها در فاجعه منا ورق را برگردانند.

دستیار ویژه رئیس مجلس درباره سرنوشت حنگ داخلی در سوریه و احتمال آتش بس کامل در این کشور هم توضیح داد: توافق روسیه و آمریکا مبنی بر آتش بس در سوریه امضا شده است. دولت سوریه از طرح آتش بس به عنوان یک ایده مثبت استقبال می کند اما اینکه به لحاظ محتوایی این آتش بس ها چه زمانی مورد توافق آمریکا قرار می گیرد یا سازمان ملل آن را فعال می کند اغلب زمان هایی است که تروریست ها در محاصره قرار می گیرند نه زمانی که مردم سوریه به این طرح نیازمندند لذا امیدواریم این آتش بس خاطره خان طومان را تکرار نکند و پایدار باشد.

52231

کد خبر 577912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
  4 1
  من از روز اول گفتم که حمله به سفارت عربستان با دستور خودشان بوده شما باید از سرکرده حمله کننده ها بازجویی دقیق به عمل بیارید قول میدهم طرف نفوذی هست
 • بی نام A1 ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
  6 2
  عربستان ضعیفتر از آن است که چنین مواردی را طراحی واجرا کند .تندروهای لباس شخصی .........از اول انقلاب تا حالا باعث سر افکندگی و عقب افتادگی این کشور شده اند که متاسفانه کسی هم پاسخ گونیست
 • بی نام IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
  6 1
  اقای امیرعبدالهیان، آیا غیره از اینه که حمله کنندگان به سفارت عربستان عده ای تندروی مدعی ارزشمداری بودند نه عربستان؟
 • بی نام IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
  5 1
  ازاد بودن شعبان بی مخ ها دست هر ناکسی را برای ضربه زدن به منافع کشور باز میگذارد کسانیکه که خود را مسئول قانونی میدانند در پیشگاه خدا و مردم مسئول هستند که بساط این فضا ها را ببندند