۰ نفر
۲۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲

ایرنا نوشت: آمریکا و رژیم صهیونیستی برای اعطای بزرگ ترین بسته کمک نظامی آمریکا به این رژیم به ارزش دستکم 38 میلیارد دلار به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این قرارداد 10 ساله که در روزهای آینده به امضای مقام های دو طرف می رسد، بزرگترین بسته کمک نظامی خارجی در تاریخ آمریکا است.

به نظر می رسد نهایی شدن این توافق در واپسین ماه های فعالیت دولت اوباما، نتیجه عقب نشینی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از برخی مطالبات پیشین است.

این رژیم تحت توافق جدید سالانه سه میلیارد و 800 میلیون دلار از واشنگتن دریافت می کند که 700 میلیون دلار بیش از رقم سه میلیارد و 100 میلیون دلاری فعلی است. این در حالی است که رقم مورد نظر نتانیاهو دستکم 4 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده است.

 رژیم صهیونیستی تحت توافق جدید متعهد شده است که درخواستی برای دریافت وجوه اضافی از کنگره آمریکا مطرح نکند و همچنین توافق قبلی را که اجازه می داد بخشی از وجوه دریافت شده را به جای خرید تسلیحات آمریکایی در صنعت دفاعی داخلی هزینه کند، به تدریج کنار بگذارد.

این توافق که در غالب یک 'یادداشت تفاهم' به امضا می رسد، برنامه موشکی رژیم صهیونیستی را هم شامل می شود که هزینه های آن پیش از این توسط کنگره آمریکا تامین می شد.

رویترز می نویسد که گرچه توافق جدید تحت تاثیر روابط پر فراز و نشیب آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار گرفته، نتانیاهو ترجیح داده است که آن را در مقطع فعلی نهایی کند تا به اما و اگر های دولت بعدی آمریکا موکول نشود.

معاهده قبلی کمک های نظامی بین واشنگتن و تل آویو که در سال 2007 منعقد شده بود، سال 2018 به پایان می رسد.

52311

کد خبر 578897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =