نتایج سرشماری حدود 144 هزار راس گونه شاخص سراسر کشور در پاییز 94 نشان می دهد که 51 هزار و 803 راس کل و بز، 72 هزار و 971 راس قوچ و میش، 17 هزار و 517 راس آهو و 2 هزار و 289 راس جبیر در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست؛ فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص آمار منتشر شده از گونه های شاخص حیات وحش کشور، گفت: طرح سراسری آمار برداری از گونه های شاخص حیات وحش شامل کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر با مشارکت نیروهای داوطلب سراسر کشور همچون نمایندگان جوامع محلی، شکارچیان، تشکل های مردم نهاد، اساتید و دانشجویان در نیمه دوم سال 94 همزمان با فصل جفت گیری یا قوچ مستی یا کل مستی، پس از سال ها به اجرا درآمد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت دستیابی به آمار و اطلاعات صحیح و قابل اتکا از حیات وحش کشور به عنوان مبنای مدیریت اصولی در سطح مناطق، تصریح کرد: این طرح به منظور ارتقاء کیفیت آماربرداری، استفاده بهتر از نتایج آماربرداری و همچنین افزایش مشارکت جوامع محلی، تشکل های مردم نهاد اجرا شد.

دبیری افزود: طرح آماربرداری، پس از برگزاری جلسات متعدد با هوشنگ ضیایی مشاور معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و پیگیری های مجدانه وی، مدیران و کارشناسان اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید، دفتر حیات وحش و تنوع زیستی، موزه تاریخ طبیعی، پروژه های حفاظت از یوزپلنگ آسیائی و حفاظت از تنوع زیستی زاگرس، همچنین اساتید دانشگاه با تعیین گونه های شاخص، روش های مناسب آماربرداری، زمان مناسب آماربرداری، برنامه ریزی در مورد نحوه اجرا، تهیه فرم ها و نرم افزارهای مورد نیاز اجرایی شد.

کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر گونه های منتخب پروژه آماربرداری حیات وحش

در ادامه، هوشنگ ضیایی مشاور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص جزییات اجرای طرح سراسری آماربرداری از گونه های شاخص و دلیل انتخاب چهارگونه کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر گفت: گونه های راسته گوشت خواران به علت قرارگرفتن در راس هرم غذائی، کاهش شدید جمعیت به دلایلی همچون تخریب زیستگاه، شکار غیرقانونی و کم شدن طعمه و اهمیت جهانی در کانون توجه قرار دارند.

ضیایی ادامه داد: همچنین با توجه به اجرای پروژه های مختلفی در مورد یوز آسیایی، پلنگ ایرانی و برنامه ریزی برای آغاز پروژه هایی در خصوص خرس سیاه آسیائی و مطالعه گربه سانان کشور، تصمیم گرفته شد تا پروژه آماربرداری به چهارگونه کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر اختصاص داده شود.

مشاور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت نامناسب اکثر سم داران کشور که علاوه بر ارزش های بیولوژیکی، بوم شناختی و توریستی از مهم ترین طعمه های گوشت خواران بزرگ نیز محسوب می شوند پروژه آماربرداری، گونه های کل و بز، قوچ ومیش ، آهو و جبیر را پوشش داد.

به گفته وی، انتخاب فصل برای انجام پروژه آماربرداری با توجه به ضرورت انطباق زمان آماربرداری با بازه زمانی جفتگیری در استان ها صورت گرفت زیرا در فصل جفت گیری به علت تحرک زیاد و اختلاط گله های نر و ماده با یکدیگر، همچنین حضور نرهای مسن و منزوی در گله و کاهش سطح هوشیاری به علت مستی و تجمع در مکان های خاص، مشاهده گونه ها به آسانی امکان پذیر می شود.

ضیایی ضمن اشاره به روزگرد بودن گونه های شاخص و حضور آن ها در زیستگاه های قابل دید و فاقد پوشش گیاهی متراکم، جمعیت بسیار کم و حضور آن ها در برخی از نقاط خاص و شناخته شده، اظهار کرد: مناسب ترین روش آماربرداری نیز روش مشاهده مستقیم است.

مشاور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: از نکات قابل تامل، ضرورت بهره گیری از ظرفیت و مشارکت اقشار علاقه مند به طبیعت همچون جوامع بومی و محلی، شکارچیان، دانشجویان و مقامات استانی در اجرای این طرح است که بی شک باید در دستور کار تصمیم سازان و تصمیم گیران قرار گیرد.

این مقام مسئول افزود: طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده، از آنجائیکه در شرایط موجود حفاظت از طبیعت و حیات وحش بدون مشارکت و حضور اقشار مختلف مردم امکان پذیر نیست بنابراین تصمیم نهایی استفاده از ظرفیت افراد داوطلب علاقمند و دوستدار طبیعت و حیات وحش از قبیل بازنشستگان سازمان حفاظت محیط زیست، اساتید دانشگاه، دانشجویان، تشکل های مردمی، شکارچیان معتمد و قانون مدار و افراد محلی در کنار محیط بانان و کارشناسان در برنامه های آماربرداری سراسری سالیانه بود.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام، علاوه بر کمک به امر آماربرداری، باعث تقویت حس حیوان دوستی در افراد، ایجاد انگیزه دوستی و همکاری با محیط بانان و حفاظت از طبیعت و حیات وحش می شود.

ضیایی گفت: البته در جریان آماربرداری از حیات وحش استان ها، نمایندگان داوطلب ستادی از دفاتر تخصصی معاونت محیط زیست طبیعی با توجه به زمان های اعلام شده از سوی ادارات کل و به منظور نظارت و پایش اجرای دقیق برنامه در دو یا چند منطقه از هر استان حضور پیدا کردند.

وی افزود: پس از انجام آمار برداری گونه های شاخص حیات وحش، اصل فرم های تکمیل شده در مناطق جمع آوری و از ادارات شهرستانی به ادارات استان و از آن جا به معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید ارسال شد.

سرشماری 144 هزار راس گونه شاخص کشور در پاییز 94

مشاور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در مجموع حدود 144 هزار راس گونه شاخص سراسر کشور در پاییز 94 شمارش شد، گفت: از این تعداد 51 هزار و 803 راس کل و بز، 72 هزار و 971 راس قوچ و میش، 17 هزار و 517 راس آهو و 2 هزار و 289 راس جبیر به ثبت رسید.

این مقام مسئول تاکید کرد: به منظور هم اندیشی، تبادل تجریبات و بررسی فرصت ها، تهدیدها و چالش های اجرای سراسری آماربرداری گونه های شاخص حیات وحش در سال 94 و با هدف اجرای دقیق تر و کارآمدتر آماربرداری در سال جاری جلسه ای با حضور نمایندگان ادارت کل حفاظت محیط زیست استان ها، اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر تنوع زیستی و حیات وحش برگزار شد.

ضیایی گفت: اجرای طرح سراسری آماربرداری از گونه های شاخص حیات وحش در نیمه دوم سال جاری نیز در حال برنامه ریزی است و به زودی با مشارکت نیروهای علاقه مند و داوطلب به اجرا در خواهد آمد.

۴۷۴۷

کد خبر 579253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =