۴ نفر
۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۷
یوسف اسحاق‌پور، درگذشت

مهر نوشت: یوسف اسحاق‌پور، استادِ ایرانیِ دانشگاه پاریس و یکی از مهم‌ترین جستارنویسان و مفسران سینما و فلسفه در فرانسه درگذشت.

یوسف اسحاق‌پور، دیروز (شنبه ۲۴ مهر) در منزلش در پاریس و در سن ۸۱ سالگی درگذشت. او متولد ۱۳۱۹ در ایران بود و در ۱۸ سالگی برای تحصیل در رشته سینما به فرانسه رفت و فیلمبرداری را در مدرسه لویی لومیر و کارگردانی و مونتاژ را در مؤسسه مطالعات عالی سینمایی، فلسفه را در سوربن و جامعه‌شناسی ادبیات و هنر را در مدرسه عملی مطالعات عالی پاریس آموخت.

اسحاق‌پور، مدرس دروس تاریخ هنر و تاریخ سینما در دانشگاه «پاریس پنج» بود. از او بیش از چهل عنوان کتاب منتشر شده که بیشتر درحوزه‌های سینما، نقاشی، فلسفه و ادبیات‌اند. شاید مجموعه آثار او را بتوان حاصل یک عمر تامل در مورد تصویر دانست. مفصل‌ترین اثر او، کتابی است دو هزار صفحه‌ای در سه مجلد درباره اورسن ولز، که حاصل سی سال پژوهش درباره این سینماگر بزرگ است. او در کنار مقالات و جستارهای تئوریک و زیباشناختی در حوزه فیلم، کتاب‌هایی هم درباره سینماگرانی همچون لوکینو ویسکونتی، یاسوجیرو ازو و ساتیا جیت رای منتشر کرده است.

از اسحاق‌پور همچنان تک‌نگاری‌هایی متعددی درباره نقاشان به‌نام اروپایی و نیز آثاری درباره متفکران و نویسندگانی همچون الیاس کانتی، تئودور آدورنو، پل نیزان و مارکس، برجای مانده است. از جستارهای یوسف اسحاق‌پور در عرصه هنر و فرهنگ ایران، می‌توان به عناوینی همچون مینیاتور ایرانی، بر مزار صادق هدایت، کیارستمی؛ پشت و روی واقعیت، سرگذشت فکری شاهرخ مسکوب و شهره فیض‌جو اشاره کرد.

از میان کتاب‌های ترجمه شده او در ایران می‌توان از «کیارستمی؛ پشت و روی واقعیت»، «اُزو؛ فرم‌های ناپایداری»، «ساتیا جیت رای: شرق و غرب»، «بر مزار صادق هدایت»، «سینما»، «باستان‌شناسی سینما و خاطره قرن»، «مارکس هنگام فروریزی کمونیسم: زوال سیاست و روشنفکر» و «موراندی؛ نور و خاطره»، نام برد.

۵۷۵۷

کد خبر 580503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • پرهام DE ۰۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  4 0
  روحشون قرین رحمت خداوند باشه و شاد/ بنده یکی از شاگردان استاد اسحاق پور بودم در پاریس / ایشون طبع لطیف و مثال زدنی داشتند و در مورد تحقیق و کنکاش در بیوگرافی ارسون ولز و ثبت عقاید و نظریات زیبا شناسی آقای ولز در مبحث سینما و فلسفه سینمای غرب بنده با استاد همکاری نمودم و واقعا مایه مباهات و خوشبختی بنده میباشد
 • تاج IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  3 1
  روان اهوراییش شاد.‌ایعنی باید تیتر بزنید فقط ۰درگذشت)!؟ آخر افتخار و اسطوره علم فلسفه و سینما .....
  • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   1 2
   چه افتخاریه بره تو کشور اروپایی تدریس کنه. اگه خیری داشت برای هموطناش باید دلشته باشه نه برا خارجیا