کشف یک پارچه جدید در معبدی در پرو نشان می‌دهد که ۱۸۰۰ سال قبل‌تر از زمانی که تاکنون دانشمندان تصور می‌کرده‌اند ساکنان این منطقه از رنگ نیل برای رنگرزی پارچه‌های کتانی استفاده می‌کرده‌اند.

این روزها رنگ نیل به صورت گسترده تولید می‌شود و مشهورترین مصرف آن در تولید شلوارهای جین آبی است. اما شاید روشی که برای رنگ کردن پارچه کتان اکنون استفاده می‌شود مدیون تکنیک ۶ هزار و ۲۰۰ سال قبل مردمان آمریکای جنوبی باشد. به گزارش کریستین ساینس مانیتور،باستان شناسان در معبدی در پرو پارچه‌ای باستانی کشف کرده‌اند که شواهد از رنگ شدن آن با رنگ نیل خبر می‌دهد. با بررسی علمی این پارچه مشخص شده که قدمت آن احتمالا ۱۸۰۰ سال بیشتر از قدیمی‌ترین پارچه رنگ شده با رنگ نیل است که پیش از این در مصر کشف شده بود. از ۸ نمونه آزمایش شده از این پارچه ۵ نمونه آن بر اساس تحقیقات به طور حتم با رنگ نیل رنگرزی شده بوده است.

 

رنگ نیل (Indigo dye) یک نوع آمیزه طبیعی و آلی با رنگ آبی خاصی (نیلی) است. در گذشته، نیل به صورت طبیعی از گیاهان گرفته می‌شد و این فرایند از نظر اقتصادی بسیار مهم بود، چرا که رنگ آبی بسیار کمیاب بود. اما امروزه، هزاران تن نیلی که سالانه تولید می‌شود، به صورت مصنوعی به دست می‌آید.در طول تاریخ، از گیاهان گوناگونی برای به دست آوردن نیل استفاده شده است، اما بیشترین مقدار به‌دست آمده از گونه ایندیگوفرا بوده که بومی مناطق استوایی است. اولین گونه نیل تولیدی در آسیا، نیل واقعی بود (ایندیگوفرا تینکتوریا که به نام ایندیگوفرا سوماترانا هم مشهور است). یک نمونه مشابه مورد استفاده در مناطق خنک‌تر نزدیک استوا، مانند جزایر ریوکیو ژاپن و تایوان، استروبیلانتس کیوسیا بوده است. در آمریکای مرکزی و جنوبی، دو گونۀ ایندیگوفرا سافروتیکوسا (آنیل) و ایندیگوفرا آرکتا (ناتال ایندیگو) مهمترین گونه‌های مورد استفاده بودند. همچنین در مناطق معتدل‌تر، نیل را از گیاهی به اسم وسمه (ایساتیس تینکتوریا)و دایرز ناتوید (پلی‌گنوم تینکتروم) استفاده می‌شد که این گونه‌ها بیشترین مقدار رنگ را نیز تولید می‌کردند.

۵۴۵۴

کد خبر 580545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد A1 ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
  7 28
  اصلا مگه آمریکای جنوبی 6200 سال قدمت داره که بخواد آثار باستانی از توش در بیاد؟؟ نه خدایی 6200 سال ؟ دوست عزیز
  • بی نام A1 ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
   7 4
   شما اول مطالعه کامل و دقیق در مورد چیزی که نمی دانی بکن. بعد اگر مطمئن شدی بیا اینجا مطرح بکن. درست میگم دوست عزیز؟
  • سعید سعید سعید A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   1 0
   بومیهای آمریکا قرنهاست اونجا زندگی میکنن ... امریکایی ها هستن که بعدها وارد اونجا شدن
 • بی نام A1 ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  0 0
  متاسفم كه اطلاعات تاريخي بعضي از دوستان از دوره مشروطه شروع ميشه،ماياها نخستین مردمانی که در قاره ی آمریکا اقامت گزیدند شکارچی خوشه چینانی از اهالی شمال قاره آسیا بودند. این مردمان احتمالا بین 20 هزار تا 14 هزار سال پیش به آمریکا رسیدند زمانی نزدیک به پایان پایان عصر یخبندان هنگامی که بین شمال آسیا و آمریکا دریا کم عمق بود و سرزمینی به نام برینگا بین شمال شرقی آسیا و آنجا که امروزه آلاسکا خوانده می شود در زیر آب دیده می شد. گروهای آسیایی یا با استفاده از قایق یا قدم زنان از میان آب گذشتند و خود را به شمال آمریکا رساندند. از آنجا به سوی جنوب رهسپار شدند و سرانجام 11 هزار سال پیش به بالای آمریکای جنوبی رسیدند.