مهر نوشت: سخنگوی قوه قضاییه گفت: سعید مرتضوی در قضایای ۸۸ تبرئه نشده است.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری خود با خبرنگاران، با اشاره به میزان کشفیات در شهریور ماه گفت: در این ماه سه هزار و ۸۹۲ کیلو مواد مخدر کشف شده است و معمولا چند برابر آنچه کشف شد، وجود دارد که از این تعداد هزار و ۴۲۵ کیلوگرم هروئین بوده است.

وی افزود: قوه قضاییه در طول سالیان مختلف تلاش کرده است تا آمار زندانیان کم شود. چند دسته در زندان هستند که از جمله آنها محکومین به حبس قطعی هستند در کنار اینها افرادی هستند که به دلیل عجز در پرداخت زندانی هستند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: کسانی هستند که احتمالا محکوم به حبس نیستند اما به دلیل رد مال در زندان هستند. همچنین دسته دیگر کسانی هستند که قرار بازداشت موقت برای آنها صادر شده است. دسته دیگر هم کسانی هستند که قراری به جز بازداشت موقت برایشان صادر شده است که تعداد این افراد بیشتر از کسانی است که محکومین قطعی حبس هستند.

لایحه قضازدایی هنوز به نتیجه نرسیده است

اژه ای با اشاره به ارسال لایحه قضازدایی به مجلس گفت: این لایحه هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. با این حال در این لایحه آمده است که برخی کارها جرم محسوب نشود.

وی افزود: در گذشته افراد حتما باید به زندان می رفتند تا درخواست اعسار بدهند که این مسئله تغییر یافته و نیازی به زندان رفتن نیست. آزادی مشروط هم در گذشته وجود داشت اما طبق قانون مجازات اسلامی جدید تغییراتی در این خصوص به وجود آمد، کسانی که زیر ۱۰ سال حبس داشته باشند می توانند استفاده کنند.

وی با اشاره به صدور بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه، گفت: معاونین دادستان ها باید نظارت کنند تا اگر قرار بازداشت موقت تجویز شده به مقدار تعیین شده و نه بیشتر انجام شود. حضور در خارج از زندان با دستبندهای الکترونیک طبق تجویز قانون و آیین نامه وجود دارد که متاسفانه امکان استفاده گسترده از این تجهیزات نیست.

اژه ای با اشاره به یکی دیگر از فرصت های بخش نامه اخیر رییس قوه قضاییه گفت: طبق قانون قبل و یا در حین بازداشت، فرد در صورت نیاز می تواند کفیل یا وثیقه خود را معرفی کند، حتی اگر در روز تعطیل و یا بعد از ساعت کاری، وثیقه یک زندانی معرفی شد، فرصت هایی پیش بینی شده است که کار فرد با سرعت بیشتری انجام شود و به روسای کل دادگستری در این خصوص توصیه های لازم داده شده است.

محسنی اژه ای افزود: حضور قاضی کشیک، امکان تماس گرفتن متهم و همچنین کارشناسی میزان وثیقه از جمله مواردی است که طبق آیین نامه سامان دهی زندانیان در نظر گرفته شده است.

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که مرتضوی اخیرا نامه عذرخواهی در رابطه با حوادث کهریزک داده، آیا امکان صدور حکم دیگری به جز حکم تبرئه وجود دارد؟ گفت: کسانی برخلاف ضوابط مردم را تحریک کرده و عده ای به خیابان ها ریخته و کشته شدند و کشور را در معرض ناامنی قرار دادند و سیستم اطلاعاتی و کل کشور به این مسئله وارد شد.

وی با اشاره به فرار برخی از متهمان و آشوبگران سال ۸۸ گفت: فتنه گران مجرم هستند و آنهایی هم که فرار کردند بدانند که اگر دست نظام به آنها برسد مجازات می شوند.

اژه ای گفت: یکی از حوادث تلخ ۸۸، حادثه کهریزک بود و نظام به محض اطلاع ورود کرد و افراد را از آنجا خارج کرد و کسانی هم که پیرامون آنها متهم بودند تحت تعقیب قرار گرفتند که در این بین افرادی از قوه قضاییه، نیروی انتظامی و زندان ها تحت تعقیب قرار گرفتند.

محسنی اژه ای با بیان اینکه برای برخی از این افراد حکم قصاص صادر شده بود، گفت: اگر رضایت برخی از اولیا دم نبود احکام اجرا می شد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: دادستان سابق تهران در همه بخشها تبرئه نشده بود و در برخی از موارد محکوم شده بود و در رابطه با نیت و برداشتی که از این نامه داشتند، باید ملتزم به نظر دادگاه بود. اگر همه ملتزم به قانون باشیم به نفع همه است.

۴۷۴۷

کد خبر 580630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =