تحلیل یک کارشناس آب از عاقبت نشست زمین در پایتخت: تهران بیابان می‌شود/ شاید زلزله مهیبی در راه باشد

عضو هیئت مدیره فدراسیون آب اتاق بازرگانی و عضو جامعه مهندسان مشاور معتقد است: برداشت آب از سفره های زیرزمینی تهران را به بیابان تبدیل می کند. به دلیل برداشت آب، شاید تا ۱۰ سال آینده، زلزله های تکان دهنده و مهیب در تهران داشته باشیم.

سپیده سعیدی: خبرهای نگران کننده و البته نه چندان تازه فرونشست زمین در تهران، با هر نشست جدید، کم کم به بحران تبدیل می شود. ظاهرا و به روایت کارشناسان، این روزها زیرزمین تهران حال خوبی ندارد؛ برداشت آب از سفره های زیر زمینی مهم ترین عامل این بحران است. بحرانی که به گفته دکتر حامد کیافر عضو هیئت مدیره فدراسیون آب اتاق بازرگانی و عضو جامعه مهندسان مشاور روزی نه چندان دور به فاجعه بی مثال در دنیا تبدیل خواهد شد؛ هر روز تهران یک میلیمتر پایین می رود می کند؛ یعنی در سال ۳۶-۳۷ سانتیمتر. این میزان نشست تهران را رکورد دار نشست زمین در دنیا کرده است؛

گفتگوی خبرآنلاین با عضو هیئت مدیره فدراسیون آب اتاق بازرگانی و عضو جامعه مهندسان مشاور را در ادامه می خوانید؛

درباره چگونگی نشست زمین در تهران توضیح دهید؟

خشکسالی و برداشت نامتعارف آب از چاه‌های غیرمجاز، علاوه بر خشک شدن دیگر چاه‌ها و مشکل در تامین آب شرب باعث فرونشست زمین در دشت ورامین و دشت تهران، کرج و شهریار شده است، مناطقی که تا پیش از این قطب کشاورزی در منطقه به حساب می‌آمدند اما در این سال ها حل نشدن مشکل آبیاری در حوزه کشاورزی در اطراف تهران چنین آسیب بزرگی را اراضی تهران زد. حجمی از سطح زیرزمینی که توسط آب پر شده بود با گذشت زمان و برداشت آب آن‌ها و عدم جایگزینی ‌آن نابود و در نهایت این آب‌خوان‌ها که محلی برای ذخیره آب بوده‌اند، نابود شدند. با ادامه روند فرونشست‌ها تخریب مناطق مسکونی، تاسیسات شهری و خطرات جانی و مالی را در پیش خواهیم داشت.

آیا می توان آب های برداشت شده از سفره های زیر زمینی را جبران کرد؟

متاسفانه دیگر نمی توان این فاجعه را جبران کرد. میلیون ها سال طول می کشد تا ذخیره های آب در سفره های زیر زمینی به محل خود برگردند و این روند باید طبیعی طی شود. ذخیر برف و رودخانه ها، بارندگی عواملی هستند که باعث نفوذ آب در سفره های زیر زمینی می شوند. در هیچ کجای دنیا از این آب استفاده نمی کنند. و نباید اصلا از این آب استفاده شود . مثل اینکه بیاییم و در عمق 100 متری زمین خاکبرداری کنیم. عمل استفاده از سفره های زیر زمینی دقیقا همین کار را با شهر تهران انجام می دهد. بگذارید دلیل علمی آن را برایتان توضیح دهم. وقتی آب برداشت می شود، خلل و فرج به وجود می آید و سبب ریزش خاک می شود بنابراین خاک های بالا دستی ریزش کرده و به لایه های زیرین می چسبند.

با ادامه این روند چه آینده ای را می توان برای تهران متصور شد؟

امروزه تمامی آبیاری های فضای سبز شهرداری از همین طریق انجام می شود. در نقطه نقطه شهر و خارج شهر چاه های متعددی حفر شده است. به هر حال اولین و مهمترین عامل بیابانی شدن یک منطقه همین روند برداشت آب از سفره های زیر زمینی است. در آینده ای نه چندان دور تهران تخریب و به بیابان تبدیل می شود و هیچ ابی نمی تواند جایگزین این آب شود.

نجات تهران از این وضعیت دور از ذهن است؟

هم اکنون استان تهران بیست میلیون جمعیت دارد و باز هم ساخت و ساز ادامه دارد، غافل از اینکه این آب مصرفی این جمعیت را باید از کجا تهیه کرد. در اطراف تهران همچنان ساخت و ساز ادامه دارد و تهران رودخانه ای ندارد. نه تنها تهران بلکه در اطراف تهران هم نمی توان رودخانه ای طبیعی و پرآب یافت. دردولت نهم و دهم شروع کردن به ساخت و سازهای بی رویه و بدون تفکر که مردم خانه دار شوند، غافل ازاینکه با این کاراکثر روستاییان را به شهر ها کشاندند. شهر پرند و پردیس و ده ها شهرک دیگر در اطراف شهرهای بزرگ از جمله تهران که بالاخره این شهر را به بیابان تبدیل خواهند کرد.

سرانجام تهران بعد از نشست های یک میلیمتری چه خواهد شد؟

شاید تا ۱۰ سال آینده، زلزله های تکان دهنده و مهیب در تهران داشته باشیم؛ ایجاد گسل های عمیق تهران را نمی توان کتمان کرد و اینکه برداشت آب از سفره های زیرزمینی تهران را به بیابان تبدیل می کند.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 580890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  37 1
  کسایی که چاه فوق عمیق اطراف تهران زدن که باغ پسته داشته باشن و....یکم اینجور مطالب رو بخونن
  • بی نام IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   41 0
   اونها غمشون نیست.من توی کردان مدتی کار می کردم و تعداد بسیار زیادی از اینها را دیده ام.اکثریت قریب به اتفاق اقامت آمریکا دارند و مشکلی پیش بیاد می روند.ما می نونیم و میراث شوم آنها.
  • بی نام DE ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   16 2
   یکی از مشکلات اصلی این بساز بفروش ها هستند برای اینکه از زیر زمین هم منفعت ببرند زیاد گود برداری می کنند و برای این که طبقات پایین در عمق زمین نم نده اقدام به مسدود کردن قنات هت و ابراه های زیر زمینی می کنند که این موجب فرونشست زمین در مناطق پایین دست تر می شود
  • بی نام DE ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   9 13
   امریکا به هرکس پول داشته باشه اقامت نمی ده اون کاناداست که هر کس رفته این طور بوده تازه کاری هم نداره که اون پول از کجا امده الان کانادا شده بهشت پول شویان
 • بی نام RO ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  26 0
  آیا می توان آب های برداشت شده از سفره های زیر زمینی را جبران کرد؟ متاسفانه دیگر نمی توان این فاجعه را جبران کرد. میلیون ها سال طول می کشد تا ذخیره های آب در سفره های زیر زمینی به محل خود برگردند وای بر ما
 • بی نام IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  60 0
  کشور رو دست یک سری کارنشناس سپردیم و خودمون رو و بچه های نسل آینده این مملکت رو به نابودی کشوندیم . هیچ کس مسئولیت قبول نمیکنه هیچ خراب کاری به هیچ کس مربوط نیست هیچ کس پاسخگو نیست همه در حال بردن وخوردن هستند .......... وای بر این مصیبت ...... در صورت بروز زلزله چه فاجعه جهانی در انتظار تهران و ایران هست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  35 0
  مهندسان سهمیه ای نظری ندارند راجع به بیایان شدن ایران ؟؟
 • شهروندان تهرانی A1 ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  33 4
  بر خود لازم می دانیم از شهرداری تهران کمال تشکر را داشته باشیم.
  • بی نام A1 ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   19 0
   فقط به فکر جیب خود هستند
 • بی نام IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  16 0
  درک این مطالب اینقدر دشوار بوده که هیچ کس در ده های اخیر نفهمیده نباید بی مهابا و بدون حساب و کتاب ذخایر غیر قابل تجدید اب زیر زمینی را مصرف کرد؟ انهایی که جمعیت استان تهران را به رقم فعلی رساندند جواب گوی کارهایشان باشند. حتی در زمان جناب کرباسچی عمق فاجعه درک نشد و معلوم نیست اینهمه دانشمند و صاحب نظر چرا زودتر این مطالب را نفهمیدند؟ برخی عزیزان هم با جدیت منطقه 22 را به دریایی از ساختمان های بلند مرتبه و مراکز تجاری بزرگ و متعدد تبدیل میکنند.
 • بی نام IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  38 1
  آنقدر غرق ساختن معنویات شدیم که نه تنهادنیای مادی را به نابودی کشاندیم بلکه در ساختن معنویات نیز ناکام ماندیم و نتیجه شد یک ملت بی اخلاق و یک ایران ویران
 • بی نام A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  26 0
  اگه زلزله اومد خدا كنه در جا بميريم و گرنه زير آوار زنده زنده خوراك موش هاي شهر ميشيم.بي خيال.گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من،بي گمان آنچه به جايي نرسد فرياد است.
 • رضا A1 ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  20 0
  ترکیدگی لوله های گاز و آب هم به دلیل نشست زمین هست که هر چند روز یک جایی منفجر میشه
  • بی نام A1 ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   14 0
   به این مورد فکر نکرده بودم اما حرف شما به نظر درست باشه
 • مسعود موسوی US ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  9 0
  با سلام میدونید عیب کشور ما چیه ؟ عیب اینه که درین کشور هرکسی به کار خودش مشغولست زمین شناس از زلزله میگه شهرساز از ساخت مسکن مسئولین محیط زیست از حفظ طبیعت میگه و همینطور دیگران از کار خود انگار درین کشور گفتن مثل عمل کردن آزادست هرکسی حرف خودشو میزنه و مسئولیت خودشو انجام میده یکی مترو میسازه یکی اتوبان دیگری سد و دیگری هم از نشست زمین میگه همین و دیگر هییییچ
 • بی نام A1 ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۰
  4 0
  سیستم‌های آبیاری شهرداری انقدر هم پیشرفته‌ است که وقتی از آسمون سیل هم میاد باز کارگران شهرداری شلنگ به دست در حال آب دادنند. آخه این چه سیستم عقب مونده‌ایه که نمی‌تونه خودش رو در هنگام بارندگی قطع بکنه.
 • بی نام A1 ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
  4 0
  درابتدای خیابان ونک برجی درحال ساخت است با7شریک که 7طبقه زیر زمین یک طبقه همکف و7طبقه روی زمین وبخاطرگودبرداری بسیارعمیق تا2سال به قناتهای فراوانی برخوردند و2سال تمام آب زلال وگوارا در حجم وسیع باشیلنگهای قطور به جوی آب سرازیربود ورهگذران واهالی همه شاهدبودند