۰ نفر
۴ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۶

مرتضی ایمانی راد*

يكى از شيوه هاى تصميم گيرى در تجارت و صنعت اين است ببينيم ديگران چكار مي كنند؛ مثلا وقتى ميبينيم جلو يك مغازه صف درست شده سريع حساس مي شويم كه چرا مردم صف كشيده اند.به طور طبيعى صف را يك فرصت تلقى مي كنيم  و يا وقتى كسى يك كالايى را خريده است و آن را تاييد مي كند تمايل ما براى خريد آن كالا بيشتر مى شود و اگر نفر يا نفرات ديگرى هم آن را تاييد كنند تمايل ما بيشتر مى شود.

در بازار بورس وقتى براى خريد يك سهم صف درست مى شود خيلى ها به سرعت وارد صف مى شوند و به همين دليل يكباره يك صف طولانى درست مى شود.

از اين تكنيك فروشگاهها و توليد كننده ها استفاده مي كنند، چون به خوبى رفتار مصرف كننده را مي دانند. يعنى وقتى صف درست شود ، همين صف خودش را به دلايل بالا طولانى تر مى كند. حال سئوال مهم اين است كه چرا مردم اين گونه رفتار مى كنند؟

دليل آن اين است كه هر شخصى ، چه مصرف كننده و چه سرمايه گذار از عدم قطعيت و نا اطمينانى فرار مى كند و دوست دارد هميشه در شرايط اطمينان باشد. براى همين است كه وقتى مي بيند همه دارند يك كارى را مي كنند،از عدم قطعيت آن كار كاسته مى شود و در نتيجه تمايل به انجام آن دارند.

اين استراتژى را مي توان استراتژى توده اى و يا استراتژى گله اى ناميد. اين مساله در بازارهاى سرمايه گذارى جهانى آنقدر مهم است كه براى رفتار هاى گله اى سرمايه گذاران شاخصى درست شده است، به نام شاخص تمايل سرمايه گذاران كه توسط چندين موسسه بين المللى روزانه و يا لحظه اى محاسبه مى شود.

مثلا شركت FXCM در همين زمينه شاخصى به نام Speculative Sentiment Index - SSI تهيه كرده است.اين شاخص نشان مى دهد كه وقتى حركت گله اى به سمت خريد شروع مى شود قيمت ها پس از مدتى كاهش پيدا مي كنند و وقتى حركت گله اى به سمت فروش مى رود قيمت ها بر عكس بالا مى رود.

اين شاخص در نتيجه به طور خلاصه مي گويد كه خلاف مسير گله خريد و فروش كنيد.حال چگونه مى توان از اين تله رها شد؟

اظهار قدرتمند خود self-assertiveness و پذيرش خود self-acceptance  شما را از حركت گله اى و پشت سر ديگران حركت كردن باز مي دارد. در نتيجه تنها به استراتژى ، سليقه ، توانايي ها و امكانات خود ( به جاى تكيه به صف ) تكيه مي كنيد و اگر درك بازار خوبى هم داشته باشيد موفق مى شويد. بنابراين علت موفقيت سرمايه گذاران موفق در درونشان است نه در بيرون ! 

*رییس مرکز مطالعات اقتصادی بامداد

3535

کد خبر 583030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
    0 0
    حضرت عیسی ع فرمودند: اي انسان ها از راه هايي مرويد كه روندگان آن بسيارند، از راه هايي برويد كه روندگان آن كم اند. همچنین سال‌ها پیش حضرت مولانا گفتند: خلق را تقلیدشان بر باد داد // ای دو صد لعنت بر این تقلید باد. امروزه نیز وارن بافت بزرگترین سرمایه‌گذار سهام دنیا معتقد است هرگاه دیگران فروختند شما بخرید و هر وقت آنها می‌خریدند شما بفروشید. البته باید توجه کرد این یک اصل کلی است و نه یک تکنیک و تشخیص زمان مناسب خرید و فروش به عهده تیزهوشی و فراست سرمایه‌گذاره.