۰ نفر
۴ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۰
 زنان غمگین و تنها در یک نمایشگاه

نخستین نمایشگاه پاییزه گالری مژده، این روزها با نمایش نقاشی‌های سهیلا تمجیدی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «زن در آیینه خیال» عنوان تازه‌ترین آثار تمجیدی است که شامل 10 اثر بدون عنوان رنگ روغن بر روی بوم است.

این نقاش در آثارش که فضایی سورئال دارند، دغدغه های اجتماعی را که ذهنش را به خود مشغول کرده، مطرح می‌سازد. این آثار که فضایی زنانه را به تصویر می‌کشند در سایزهای بزرگ روی دیوار گالری مژده رفته‌اند و در عین سورئال بودن، تلالو رنگ های سرد را در خود دارند.

تمجیدی درباره انتخاب عنوان «زن در آیینه خیال» برای مجموعه آثار تازه‌اش می گوید: «زنان به واسطه ساختار فیزیکی و نوع تفکرشان موجودات  پیچیده‌ای هستند. زن به تنهایی یک واژه است اما در کل باید گفت که یک زن، همسر، مادر، کدبانو و موجودی روحانی است؛ او مکمل یک مرد است. زن در خلوت خود می خواهد به بهترین شکل تمام دغدغه های وجودی اش را سامان دهی کند و جایی که احساس می کند دسترسی به چیزی که می‌خواهد، ندارد رویا پردازی می‌کند. انتخاب عنوان این مجموعه بر همین اساس شکل گرفته است.»  

زنان آثار تمجیدی غمگین و تنها هستند؛ هر کدام در قسمتی از بوم در خود فرو رفته‌اند و به نظر می‌رسد در فکر و خیال خود به سر می برند. این نقاش در این رابطه توضیح می‌دهد: «رویا پردازی در بعضی افراد باعث سازندگی ایدئولوژیک برای بقایشان می شود و نسبت به فشارهایی که در عرصه های مختلف زندگی به آن ها تحمیل می شود دست به رویا پردازی زده و آن را تعمیم می‌دهند و نوعی پناهندگی  برایشان بوجود می آورد.»

در این تابلوها، پرنده هایی بر روی سر و در کنار فیگورها خودنمایی می کنند، این پرنده ها بیان کننده آماج درونی انسان ها هستند و فیگورها به واسطه آن ها دغدغه های خود را بازگو می‌کنند. این پرنده ها نوعی رهایی را در آثار نشان می دهند که این رهایی نقطه قوت تفکرات «زن در آیینه خیال » است.

به نظر می رسد در بعضی آثار تمجیدی، اتفاقاتی در پشت سر فیگورها در حال رخ دادن است و پرنده‌ها بر روی سر و لای تار موهای  فیگورها نشسته اند و فیگورها در حین تنهایی آنقدر فکرشان شلوغ است که هاله های مختلفی از تفکرات دورشان را گرفته است. تمجیدی در این باره می‌گوید: «بعضی از این آثار در فضای طبیعت است و پرنده ها روی سر و لای موهای فیگورها هستند. فرقی نمی کند که یک زن کجا باشد در طبیعت و یا بر روی نیمکتی نشسته باشد یک زن در عین تنهایی به خاطر ساختار فکری اش تنها نیست و در حال کشف راه حل برای دغدغه های فکری اش است.»

دغدغه‌هایی که وی در آثارش در رابطه با زنان بیان کرده است، در خصوص زنان در یک اقلیم خاص نیست. او رویاپردازی را یکی از زیباترین شاخصه های هر زنی می داند و معتقد است: « زن به لحاظ نوع تفکر و ساختار روح اش که از طرف خداوند به او داده شده، متفاوت با مردان است و این شاخصه در تمام زن های دنیا سیاه، سفید  و ... مشترک است.»

سهیلا تمجیدی متولد 1337 است. او کارشناسی طراحی و نقاشی و فضاسازی انسان و طبیعت از پلی تکنیک برایتون انگلستان و فارغ التحصیل  هنرهای تجسمی - نقاشی از دانشگاه سوره است. وی مدرس دانشگاه علم و فرهنگ در رشته طراحی و نقاشی است. تمجیدی برگزاری بیش از 30 نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج از ایران و شرکت در بیش از 10 کارگاه آموزشی و نمایشگاهی را درکارنامه هنری خود دارد.  

نمایشگاه نقاشی‌های «زن در آیینه خیال» تا 12 مهرماه 95 در گالری مژده برپا است و علاقمندان می‌توانند همه روزه (به جز دوشنبه پنجم مهرماه) از این نمایشگاه از ساعات 16 تا 20 دیدن نمایند.

5757

کد خبر 583282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
    1 0
    تصویری که از ایشان درج شده است تناسب قابل توجهی با تیتر موضوع دارد .