ایرنا نوشت: پنج مناظره تاریخی در انتخابات آمریکا به شرح ذیل مورد بررسی قرار گرفته اند.

در شرایطی که «دونالد ترامپ» و «هیلاری کلینتون» فردا ( سه شنبه) در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 رو در روی یکدیگر قرار می گیرند، تارنمای خبری «سی.بی.سی نیوز» نگاهی به پنج رویداد به یاد ماندنی تاریخ مناظره های انتخاباتی آمریکا داشته است.

به گزارش ایرنا، مناظره های انتخاباتی همیشه برای دو حزب اصلی آمریکا چالش برانگیز بوده و گاه آرای نامزدها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. تارنمای خبری «سی.بی.سی نیوز» کانادا به همین بهانه پنج لحظه تاریخی مناظره های انتخاباتی آمریکا را به شرح ذیل فهرست کرده است:

مناظره جان.اف.کندی و ریچارد نیکسون / 1960 میلادی
برنده انتخابات : جان اف کندی
نخستین مناظره تلویزیونی و رادیویی انتخابات آمریکا در سال 1960 بین ریچارد نیکسون از حزب جمهوریخواه و «جان اف کندی» نامزد حزب دمکرات برگزار شد. در شرایطی که کندی کاملا آماده بود و در تمام طول مناظره رو به دوربین (و نه خبرنگاران) سخن می گفت، نیکسون دستپاچه و رنگ پریده به نظر می رسید.
آنهایی که از رادیو به این مناظره گوش داده بودند، نیکسون، و آنهایی که از طریق تلویزیون به تماشای مناظره نشسته بودند، کندی را برنده مناظره آن روز دانستند. در نهایت هم کندی پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد.
نیکسون در انتخابات بعدی در سال 1968 بارها با پیشنهاد هیوبرت هامفری رقیب دمکرات خود برای شرکت در یک مناظره زنده تلویزیونی مخالفت کرد و سرانجام موفق به کسب کرسی ریاست جمهوری شد.

مناظره جرالد فورد و جیمی کارتر / 1976 میلادی
برنده انتخابات : جیمی کارتر
مناظره جرالد فورد جمهوریخواه و جیمی کارتر دمکرات دومین مناظره زنده تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. در این مناظره زمانی که یکی از خبرنگاران از فورد درباره افزایش نفوذ شوروی در اروپای شرقی پرسید، او گفت : شوروی هیچ نفوذی در اروپای شرقی ندارد و در دولت من هم هیچ گاه فرصتی برای آن نخواهد یافت.
این اظهارات در بحبوحه جنگ سرد بین شوروی و آمریکا و در شرایطی ایراد شد که کشورهایی مثل لهستان، رومانی، مجارستان همه عضو بلوک شرق و متحد شوروی بودند. برخی می گویند که این اظهارات خود زمینه شکست وی را فراهم کرد.

مناظره رونالد ریگان و والتر ماندیل در سال 1984
پیروز انتخابات : ریگان
در رقابت های انتخابات سال 1984 موضوع سن بالای رونالد ریگان جمهوریخواه بارها دستمایه انتقاد مخالفان قرار گرفت. ریگان 73 ساله در مناظره با «والتر ماندیل» نامزد حزب دمکرات، با زیرکی این موضوع را طور دیگری جلوه داد. ریگان گفت که قصد ندارد بحث سنی را در رقابت های انتخاباتی به میان بیاورد چرا که نمی خواهد از «خامی و جوانی» رقیب خود سوءاستفاده کند.

مناظره دن کویل و لوید بنتسن / 1988 میلادی
پیروز انتخابات : جرج اچ دبلیو بوش
نامزد های معاونت ریاست جمهوری آمریکا در سال 1988 در یک مناظره زنده انتخاباتی حضور یافتند. دن کویل معاون جرج بوش در آن زمان بارها خود را بار جان اف کندی رئیس جمهوری کشته شده آمریکا مقایسه کرده بود. لوید بنتسن معاون نامزد حزب دمکرات زمانی که کویل بار دیگر این ادعا را در مناظره انتخاباتی تکرار کرد، خطاب به رقیب جوانش گفت : من بودم که در کنار کندی خدمت کردم. من کندی را می شناختم. سناتور، تو جک کندی نیستی!
این اظهارات با تشویق بلند حضار همراه شد و تاکنون بارها به عنوان یک ضرب المثل سیاسی مورد استفاده قرار گرفته است. «داگ المتس» از مقام های دولت ریگان چندی پیش در همایش سراسری حزب دمکرات مشابه این اظهارات را برای دونالد ترامپ به کار برده بود.

پنجم : مناظره جرج دبلیو بوش(پسر) و ال گور / 2000 میلادی
پیروز انتخابات : جرج دبلیو بوش
مناظره های انتخاباتی نامزد های انتخابات سال 2000 آمریکا با حواشی بسیاری همراه بود. در سومین مناظره انتخاباتی «جرج دبلیو بوش» جمهوریخواه و «ال گور» نامزد حزب دمکرات، زمانی که نوبت اظهارات بوش فرا رسید، گور در اقدامی عجیب از پشت تریبون خود خارج شد و به سمت بوش رفت تا او را مضطرب سازد. بوش اما با خونسردی سری تکان داد و به اظهارات خود ادامه داد.

4949

کد خبر 583604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =