اولین مناظره انتخاباتی نامزدهای جمهوری خواه و دموکرات شب گذشته برگزار شد که واکنش جهانی را به همراه داشت

به گزارش خبرآنلاین، شب گذشته اولین مناظره انتخاباتی بین نامزدهای حزب جمهوری خواه و دموکرات ایالات متحده آمریکا برگزار شد. (اینجا)  اولین مناظره این دو کاندید بازتاب فراوانی در جامعه آمریکا و شبکه های اجتماعی داشت، در این میان دونالد ترامپ نامزد جنجالی  جمهوریخواهان بالاترین ترند توئیتر را از آن خود کرد.

در گزارش زیر مروری کلی بر بازتاب این مناظره را از نظر می گذرانید:

 ترامپ محور بحث ها در فضای مجازی پس از نخستین مناظره با کلینتون

در این زمینه ایرنا گزارش داد: تارنمای شبکه آمریکایی سی بی اس نوشت: بر اساس آمار تارنمای توئیتر، ترامپ نقل محافل توییتری بود و 62 درصد گفت و گوهای این شبکه مجازی پیرامون او و 38 درصد آنها در مورد هیلاری کلینتون بود.
ترامپ همچنین بیشترین توئیتهای مربوط به مناظره را به خود اختصاص داد و بیشترین بحث ها در مورد اظهارات ترامپ در مورد خلق و خوی وی بود.
ترامپ در مناظره امروز که در دانشگاه هافسترا برگزار شد، گفت: ' خلق و خوی من بهترین داشته ام (دارایی ام) است و خلق و خوی یک برنده را دارم.'
بیشترین توئیت های موضوعی شب گذشته نیز اقتصادی بود و سیاست خارجی، انرژی، محیط زیست، تروریسم و اسلحه در رده های بعدی قرار داشتند.
بر اساس آماری که تارنمای شبکه اجتماعی فیس بوک ارائه داد، کاربرانی که مناظره را در فیس بوک پیگیری می کردند نیز به 'خلق و خوی' ترامپ علاقه مند بودند و گفت و گوهای فیسبوکی راجع به ترامپ سه برابر کلینتون یعنی 79 درصد به 21 درصد بود.
با این حال کاربران فیس بوک بیشترین مطالب مناظره ای خود را به مالیات، داعش، مسائل نژادی و اقتصاد اختصاص دادند.


 نظرسنجی تایم دونالد ترامپ را برنده نخستین مناظره می داند

بنابر نظرسنجی آنلاین نشری تایم، تا این لحظه ، دونالد ترامپ با 59 درصد آرا برنده نخستین دور مناظره 26سپتامبر برابر با پنج مهرماه است.
این درحالی است که هیلاری کلینتون دراین نظرسنجی تاکنون 41درصدآرا را به دست آورده است.
پیشتر و دقایقی پس از اتمام نخستین مناظره از مجموع سه مناظره دونامزد ریاست جمهوری 2016 آمر یکا، شبکه تلویزیونی سی ان ان که توسط این شبکه خبری و موسسه نظرسنجی ORC به عمل آمد، هیلاری کلینتون را با 62درصد آرا در برابر 27درصد آرا دونالد ترامپ پیر وز این مناظره اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، این نظرسنجی ها فاقد مبنای علمی است چرا که بر اساس گرایش های سیاسی این رسانه ها به یکی از دو نامزد دمکرات ها یا جمهوریخواهان صورت می گیرد. گفتنی است مراکز و مجامع نظرسنجی در آمریکا در حال انجام نظرسنجی هایی بر مبنای علمی هستند.


 انتقاد دو رسانه آمریکایی به اظهارات کلینتون درباره برنامه هسته ای ایران


خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه نوشت که اظهارات هیلاری کلینتون در بخشی از این مناظره که درمورد توافق هسته ای ایران گفته بود «(توافق هسته ای) از اینکه امکان دسترسی به تاسیسات (هسته ای) را که تا پیش از این هرگز امکان آن وجود نداشت، برای ما فراهم ساخت، بسیار موفقیت آمیز بود»؛ نادرست خواند.
آسوشیتدپرس افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از توافق هسته ای که در جولای 2015 بدست آمد، امکان دسترسی به تاسیسات هسته ای همچون 'نطنز' و 'فردو' را در ایران داشت.


آسوشیتدپرس اضافه کرد: بازرسان آژانس پیش از آن نیز از پارچین بازدید کرده بودند.

تارنمای خبری 'تینک پراگرس' Thinkprogress نیز به این اظهار نظر هیلاری کلینتون مبنی بر اینکه « زمانی که به مقام وزارت خارجه آمریکا رسیدک ایران تنها چند هفته با داشتن سلاح هسته ای فاصله داشت» انتقاد کرد.
تارنمای تینک پراگرس که یک تارنمای سیاسی خبری طرفدار جریان چپ در آمریکا است، در انتقاد از این ادعای کلینتون نوشت: این نخستین باری نیست که هیلاری کلینتون چنین ادعایی درمورد ایران می کند، چرا که وی در سخنرانی سپتامبر گذشته در موسسه بروکینگز گفته بود زمانی که به مقام وزارت خارجه آمریکا رسیده بود ایران در رقابت برای رسیدن به توانایی هسته ای بود.

تینک پراگرس ادامه داد: این درحالی بود که 'پیتر جنکینز' (Peter Jenkins) دراین باره گفته بود زمانی که هیلاری کلینتون در ژانویه 2009 میلادی تصدی وزارت امور خارجه آمریکا را به عهده گرفت، دست کم پنج سال از اینکه ایران تحقیقات در این زمینه را متوقف ساخته بود، می گذشت.
هیلاری کلینتون بامداد امروز ( سه شنبه) به وقت تهران در نخستین دور از مجموع سه دور مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، مدعی شد زمانی که وی به سمت وزارت خارجه آمریکا رسید ،ایران تنها چند هفته با ساختن بمب اتم فاصله داشت. وی همچنین گفت: زمانی که سناتور بوده به تمامی تحریم ها علیه ایران رای مثبت داده است.

 نیویورک تایمز: ترامپ نباید رئیس جمهوری شود

به گزارش ایرنا، نیویورک تایمز در 25 سپتامبر با ذکر این موضوع که 'چرا دونالد ترامپ نباید رئیس جمهوری آمریکا شود؟' به دلایلی اشاره کرده که با توجه به آنها دونالد ترامپ نباید رئیس جمهوری آینده آمریکا باشد.
در این مقاله ذکر شده است که دونالد ترامپ هیچ سابقه سیاسی نداشته و تنها اعتبار او برای شرکت در این انتخابات سرمایه و شهرت تلویزیونی او بوده است. نیویورک تایمز در این مقاله از ترامپ به عنوان فردی با دیدگاه های خطرناک و بدبینانه و دارای زبانی توهین آمیز و تبعیض آمیز که مواضع خود را بطور مداوم تغییر می دهد، یاد کرد.


در این مقاله از مردم بخصوص طرفداران ترامپ خواسته شده است تا به دقت به ویژگی های او بیاندیشند.
نیویورک تایمز ذکر کرده که ترامپ بر خلاف دارایی فراوان، به دفعات سابقه ورشکستگی داشته و برخلاف دیگر نامزدها هرگز حاضر نشده تا سوابق مالیاتی خود را افشا کند.


در این مقاله آمده که ترامپ بدون داشتن سابقه ای در زمینه امنیت ملی گفته است که برنامه ای برای سرنگونی داعش دارد ولی هرگز حتی گوشه ای از آن را بیان نکرده است. او دارای مواضع ضد مهاجر، بومی گرا و نژاد پرستانه بوده و قصد دارد همزمان با برنامه اخراج 11 میلیون مهاجر غیر قانونی از خاک ایالات متحده، مانع از ورود مسلمانان به این سرزمین شود.
دونالد ترامپ بارها از پاسخ دادن به پرسش های خبرنگاران سرباز زده و آنها را تهدید به شکایت کرده است.
بر اساس این مقاله، ترامپ با رد قرارداد هسته ای ایران، به سخره گرفتن پدیده گرمایش جهانی، حمایت از مواضع پوتین و انکار ارزش عضویت در ناتو چالشی امنیتی و سیاسی برای کشور ایجاد می کند.


متخصصین از کنترل او بر زرادخانه هسته ای در صورت پیروزی در انتخابات ابراز نگرانی کرده و معتقدند ترامپ با کاهش مالیات برای قشر غنی و با بیگانه ساختن متحدین آمریکا رکود اقتصادی ایجاد کرده و امنیت کشور را به خطر می اندازد. ترامپ که کاندیدای حزب جمهوری خواه در این انتخابات است پیشتر اذعان داشته که با قانون مالکیت و حمل سلاح برای شهروندان آمریکا موافق بوده و ازحمایت در مورد استفاده مجدد از شکنجه در بازداشتگاه ها سخن گفته است.


نیویورک تایمز در این مقاله پرسش هایی از قبیل اینکه ترامپ چگونه قرار است وضعیت تحصیل و یا نظام قضایی در این کشور را بهبود ببخشد؟ مطرح کرده و آورده است که او چگونه قرار است به فقر، نژادپرستی و تبعیض دینی در این کشور پایان دهد؟
نویسنده در پایان این مقاله تاکید می کند که خانم کلینتون برای همه این پرسش ها پاسخی مشخص ارائه داده است.

 

نظر سنجی ها چه می گوید؟

در این مناظره صبح امروز سه شنبه از ساعت 4:30 به وقت تهران و به مدت 90 دقیقه برگزار شد؛ دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون در مورد مسائل گوناگونی از قبیل اقتصاد، امنیت سایبری و تروریسم به بحث و جدل پرداختند.
پس از پایان مناظره ها، شبکه سی ان ان با همکاری موسسه افکارسنجی او آر سی (ORC) نتایج نظرسنجی را منتشر کرد که بر اساس آن 62 درصد بینندگان هیلاری کلینتون را برنده مناظره دانسته اند و 27 درصد نیز دونالد ترامپ را پیروز این رقابت می دانند. این تنها نظرسنجی تا لحظه انتشار این خبر بود که کلینتون را پیروز این مناظره معرفی کرد.
با این حال، نتایج نظرسنجی های آنلاین نشان می دهد که دونالد ترامپ با فاصله هایی از دو درصد تا 60 درصد پس از نخستین مناظره از رقیب خود پیشی گرفته است.


نظرسنجی تارنمای نشریه تایم، پیروز مناظره را دونالد ترامپ با 59 درصد آرا معرفی کرد و 41 درصد آرا به هیلاری کلینتون اختصاص یافت. از سوی دیگر، نظرسنجی آنلاین تارنمای نشریه اقتصادی فورچون نیز نشان داد که نامزدهای دمکرات و جمهوریخواه تنها دو درصد با یکدیگر اختلاف داشته و ترامپ با 51 درصد آرا پیروز نخستین مناظره است.
دونالد ترامپ در نظرسنجی تارنمای خبری اسلیت نیز با 54 درصد آراءپ پیروز مناظره ای است که سهم هیلاری کلینتون از آن، 45 درصد آرا است.


ترامپ با توجه به نتایج این نظرسنجی ها و دیگر نظرسنجی هایی که نتایج آنها را در توئیتر منتشر کرد، مدعی است که مردم او را پیروز مناظره شناخته اند و از حمایت آنان قدردانی کرد.
وی در توئیتی نوشت: 'در نظرسنجی های مناظره - به جز سی ان ان که آن را تماشا نمی کنم - عالی بودم.'
به گزارش ایرنا، این نظرسنجی ها فاقد مبنای علمی است چرا که بر اساس گرایش های سیاسی این رسانه ها به یکی از دو نامزد دمکرات ها یا جمهوریخواهان صورت می گیرد. گفتنی است مراکز و مجامع نظرسنجی در آمریکا در حال انجام نظرسنجی هایی بر مبنای علمی هستند.


نخستین دور از مجموع سه مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا بامداد امروز سه شنبه به وقت تهران در دانشگاه «هافسترا» در نیویورک به میزبانی شبکه خبری ان.بی.سی نیوز برگزار شد.
قرار است دومین دور مناظره این دو نامزد ریاست جمهوری، یکشنبه نهم اکتبر برابر با 18 مهرماه در دانشگاه واشنگتن واقع در «سنت لوئیس» (St. Louis) ایالت «میسوری » و به میزبانی سی ان ان برگزار شود.
سومین مناظره نیز چهارشنبه 19 اکتبر برابر با 28 مهرماه در دانشگاه «نوادا» واقع درایالت نوادا و به میزبانی شبکه خبری فاکس نیوز برگزار خواهد شد.


«مایک پنس» از حزب جمهوری خواه و «تیم کین» از حزب دمکرات نیز دو نامزد معاونت ریاست جمهوری هستند که چهارم اکتبر برابر با 13 مهرماه در دانشگاه «لانگ وود» (Longwood ) ایالت ویرجینیا مناظره می کنند.
انتخابات نهایی ریاست جمهوری 2016 آمریکا هشتم ماه نوامبر برابر با 18آبان ماه 1395 برگزار خواهد شد.

31049

کد خبر 583813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =