گذشت روزهایی که ما را متهم می‌کردند به ساخت بمب هسته‌ای

رییس‌جمهور گفت: امسال در سازمان ملل اگر سخنی یا اگر حمله‌ای بود، حمله به آن‌هایی بود که می‌خواهند از فرصت برجام به‌خوبی استفاده نکنند.

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام حسن روحانی در سفر استانی خود به استان قزوین در جمع مردم این استان با تشکر از مهمان‌نوازی مردم این شهر، گفت: قزوین شهر شهید رجایی است؛ چهره ماندگار و اسطوره مقاومت و صبر و ایستادگی که همواره افتخار می‌کرد فرزند ملت است. شهید رجایی بار سنگین اداره و ثبات کشور را در شرایط سخت  سال‌های ۵۹ تا ۶۰ بر دوش گرفت لذا مناسب می‌دانم این خاطره را از شهید رجایی در زمستان سال ۵۷ نقل کنم؛ شبی عده‌ای از بزرگان کشور در حضور شهید بهشتی در نخست‌وزیری جلسه داشتیم. جلسه حدود ساعت ۹ شب شروع شد. مرحوم رجایی برای تکمیل کارها پشت میز بود، ما هم روی زمین بودیم. حدود ساعت ۱۱ مرحوم رجایی پشت میز خوابش برده بود. شهید بهشتی به ما گفت آرام باشید؛ ایشان ۴۸ ساعت است که نخوابیده است. هشتم شهریور را به‌عنوان روز ایثار و شهادت خود به همراه یار دیرین خود به ثبت رساند.

اهم سخنان رییس دولت به نقل از خبرگزاری ها به شرح زیر است:

* در ۳۱ شهریور صدام به ما حمله کرد و اولین نیروهای مسلح با پرواز ۱۴۰ فروند هواپیما به قبل عراق و بمباران مراکز مهم عراق بود که اولین درس ملت ما به صدام کمتر از ۲۴ ساعت انجام شد و سراسر عراق به لرزه درآمد و پیامی به جهانیان داده شد که غیورمردان ایران تجاوز را تحمل نمی‌کنند.

* امسال در سراسر اجتماعات بین‌المللی، سخنرانی‌ها، مباحثات و جلسات و ملاقات‌ها، که من موفق بودم در حد فرصت با 22 نفر از رهبران جهان ملاقات داشته باشم، نخستین سخن، تبریک به ملت ایران برای موفقیت در برابر قدرت‌های جهان و برای حفظ حقوق ملت عزیز ایران بود.

* همه کشورهای غیرمتعهد به ما می‌گفتند پیروزی ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای، تنها دفاع از حقوق خودتان نبود؛ دفاع از حقوق به اصطلاح جهان در حال توسعه بود؛ دفاع از حقوق همه کشورهای درحال پیشرفت بود؛ ما در مذاکرات هسته‌ای به جهانیان گفتیم شما نمی‌توانید فناوری‌های پیشرفته را در چند کشور منحصر کنید. ما از حقوق جهانیان و حقوق کشورهای درحال توسعه در برابر قدرت‌های بزرگ دفاع کردیم. این پیام صریح و روشن اجلاس غیرمتعهد به ملت بزرگ ایران بود.

* امسال در سازمان ملل اگر سخنی بود، اگر حمله‌ای بود، حمله به آن‌هایی بود که می‌خواهند از فرصت برجام به‌خوبی استفاده نکنند. اگر امسال در سازمان ملل سخن تندی بود، سخن تند برابر آن‌هایی بود که در کشورهای منطقه به مردم مظلومی مانند یمن تجاوز کرده و سرزمین آن‌ها را بمباران می‌کنند. شما ملت بزرگ و غیور و عزت‌مندان در این 3 سال با ایثار و فداکاری‌تان و با ایستادگی‌تان، چهره ایران را در برابر دیدگان جهانیان عوض کردید و عزت بخشیدید.

* امروز در سراسر جهان در تمام مذاکرات سخن این است که از فرصت پسابرجام چگونه باید از فضای ایران و منطقه استفاده کنیم. سخن این است که ایران به‌عنوان سددفاعی در برابر تروریسم در منطقه و جهان ایستاده است. گذشت آن‌ روزهایی که ایران را متهم می‌کردند به ساخت بمب هسته‌ای.

* امروز عظمت ملت ایران و جایگاه ملت ایران برای همه جهانیان روشن شده است. سخن این است که چگونه در ایران سرمایه‌گذاری و با کارآفرینان ایران همکاری شود و چگونه ایران نقش خود را برای ثبات منطقه و جهان ایفا کند. ملت ایران توانسته چهره واقعی این سرزمین و ملت را به جهانیان نشان دهد.

* ببینید که تمام کشورهایی که تولیدکننده و صادرکننده نفت بودند، به خاطر اُفت شدید قیمت نفت در یک‌سال و چند ماه گذشته، دچار چه مشکلات عظیمی شده‌اند. در ونزوئلا، تورم به 485 درصد رسیده در عرض یک‌سال و چندماه و اجناس 5 برابر شده است. عربستان سعودی در روزهای اخیر به‌خاطر شرایط اقتصادی و کاهش قیمت نفت حقوق همه کارمندان دولت را کاهش داده است. همچنین عربستان در سال گذشته 100 میلیارد دلار کسری بودجه داشت و از ذخایر گذشته خود برای اداره کشور استفاده کرد. چرا بزرگان کشور، نویسندگان، صدا و سیما و روزنامه‌ها، واقعیت ایران را به مردم نمی‌گوئید؟

* در عین حال بدانید با اُفت قیمت نفت نه تنها ما از ذخیره برداشت نکردیم بلکه 20 درصد از درآمدمان را هم به ذخیره ریختیم. در همه کشورهای تولیدکننده نفت، قیمت پول ملی به نصف و در برخی به کشورهای به یک پنجم و در ونزوئلا به یک هفتم تنزل پیدا کرده است.

* در شرایط بسیار سخت یک سال گذشته که قیمت نفت از 120 دلار به 40 دلار کاهش یافت، کشور بی‌دغدغه اداره شد. چرا شکر نعمت نمی‌کنید؟ در یک سال گذشته هم تورم کاهش یافته و هم رشد اقتصادی داشتیم. من گزارش کار دولت نمی‌دهم، گزارش مقاومت و ایستادگی شما مردم را بیان می‌کنم.

* امروز باید همه خودمان را برای ساختن ایران عزیز آماده کنیم. تمام شاخص‌ها امروز به ما می‌گوید، روند کشور و حرکت اقتصادی رو به رشد است. خرید گندم سال گذشته 8 میلیون تن و امسال خرید ما 11.5 میلیون تن بوده است آن‌هم به برکت ایثار و فداکاری کشاورزان عزیز این کشور؛ در صنعت نیز حرکت ما رو به جلوست.

* صادرات ما نشان می‌دهد حرکت اقتصادی ما، صنعت و بخش خدمات ما نشان می‌دهد، امسال همانطور که در پیام نوروزی اعلام کردم، دنبال هدف رشد 5 درصدی در اقتصاد هستیم، الان هم در ماه هفتم سال قول می‌دهم به‌حول قوه الهی تا پایان سال رشد اقتصادی بالای 5 درصد خواهد بود.

* مجموعاً در این سفر استانی 50 طرح و پروژه انشاءالله در سال جاری و سال آینده با اعتبار 903 میلیاردتومان برای توسعه و پیشرفت و آبادانی این استان اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

29219

کد خبر 584262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =