طیب‌نیا پیش‌بینی کرد: تحقق رشد اقتصادی ۵ درصدی تا پایان امسال

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به بهبود شرایط اقتصادی کشور گفت: امیدواریم با شرایط موجود رشد اقتصادی 5 درصدی تا پایان امسال محقق شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از وزارت اقتصاد علی طیب نیا صبح امروز در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان اظهار داشت: بر اساس ارزیابی های انجام شده، اقتصاد کشور در ابتدای امسال شرایط مناسبی را داشته است.

وی افزود: رشد اقتصادی کشور در سه ماهه نخست امسال نشان داده است که رشد اقتصادی 5 درصدی تا پایان سال دست یافتنی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه دشمن یک جنگ تمام عیار اقتصادی را پس از ناکامی در نبرد نظامی علیه ملت ما آغاز کرد گفت: ملت بزرگ ایران با پایداری و مقاومت خود به تأسی از نهضت عاشورا و امام حسین(ع) دشمن را در نبرد اقتصادی نیز تسلیم کرد.

طیب نیا افزود: این پایداری ملت ایران سبب شده است غربی ها در مذاکرات هسته ای حق غنی سازی را در استفاده صلح آمیز را برای ایران به رسمیت بشناسد.

وی با اشاره به اینکه پایداری ملت ایران سبب رفع تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران شده است گفت: ممکن است همه تحریم ها لغو نشده باشد؛ اما باید بدانیم اگر تحریم ها در گذشته ادامه می یافت و وارد مرحله دوم می شد؛ مشکلات بسیار زیادی را برای اقتصاد ایران ایجاد می کرد.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: دشمن به خوبی دریافته بود که اقتصاد ایران چه ضعف‌هایی دارد و وابستگی اقتصاد ایران به نفت را به عنوان یک مشکل اساسی به خوبی درک کرده بود و با استفاده از همین موضوع قصد فشار به اقتصاد ایران برای اعمال سلطه گری خود داشت؛ اما ملت ایران با پایداری خود دشمنان را ناکام گذاشتند.

هدف اقتصاد مقاومتی دستیابی به رشد اقتصادی مستمر و پایدار است

وزیر اقتصاد در دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه سمنان در دفتر امام جمعه، رسیدن به رشد اقتصاد مستمر و پایدار را از اهداف مهم و اساسی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: منظور از رشد اقتصادی یعنی رشدی که از درون بجوشد و از توانمندی و پتانسیل داخل استفاده و از ظرفیت ها و قابلیت های بین المللی برای رفاه حال مردم و معیشت آنان و بهروزی جامعه استفاده کنیم.

وی افزود: رشد اقتصادی یعنی رشدی که عدالت محور بوده و بتواند فقر را در جامعه ریشه کن و عدالت را حاکم و مبتنی بر خود باوری و دانش باشد.

وی با بیان اینکه دولت و همه مسولان تلاش و عزم خود را به کار بسته اند تا شعار امسال مقام معظم رهبری تحقق و به اهداف پیش بینی شده برسیم، اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات و تلاش های دولت به تدریج در حال نمایان است و به اهداف در نظر گرفته شده نزدیک تر شده ایم.

طیب‌نیا با بیان اینکه دولت با توجه به تاکیدات مکرر رهبری معظم انقلاب خود را درگیر مسائل سیاسی و انتخاباتی نخواهد کرد و هیچ توجهی به جو سازی ها ندارد، اظهار داشت: اگر همه کمک کنیم و نگذاریم مسائل سیاسی و انتخاباتی بر ما غلبه کند دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر نیز قطعا دست یافتنی است.

وی افزود: دولت برنامه مفصلی را در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تهیه و تمامی این برنامه ها عملیاتی و دارای زمان بندی است و در موعد مقرر به نتایج و اهداف خود می رسد.

وزیر اقتصاد با اشاره به واگذاری برنامه های اقتصاد مقاومتی هر دو استان به یکی از وزرای دولت گفت: خوشبختانه پیگیری برنامه ها و طرح های اقتصاد مقاومتی استانهای سمنان و اصفهان بر عهده بنده قرار گرفته و قرار است در سفر های متعددی که به این استانها انجام می شود از تمام ابزارها و امکانات برای اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در استان استفاده و مشکلات رفع شود.

طیب نیا افزود: سعی کردیم قبل از سفر به استان سمنان، ارزیابی اولیه از این استان و برنامه های اقتصاد مقاومتی صورت گیرد و ضمن آشنایی با برنامه ها، از نزدیک مسائل را پیگیری و قطعا همه توان خود را برای رفع مشکلات استان به کار خواهیم گرفت.

وی تصریح کرد: کشور ایران دارای امکانات و ظرفیت های بالا و منابع طبیعی و نیروی انسانی فراوانی است و مردم نیز با صبر و استقامت خود همیشه همراه و همگام با مسولان بوده و همین امر باعث سنگین تر شدن مسولیت ما شده و سعی می کنیم تا شرمسار آنان نباشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با تشریح برنامه های دولت در سیاست داخلی و اقتصاد کشور، گفت: امسال دولت بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی جهت یابی خود را برای رشد اقتصادی و تقویت توان تولید داخلی قرار داده است.

طیب نیا با بیان اینکه هم اکنون کشور با انبوه جوانان جویای کار با توان مناسب روبرو است و می توانند منشا اثر خدمات در کشور باشند، گفت: متاسفانه شرایط اشتغال برای این جونان فراهم نیست و چاره ای جز ایجاد اشتغال پایدار و افزایش تولید داخل و رشد اقتصادی نداریم.

طیب نیا ایجاد آرامش در بازار ارز و دارایی را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم عنوان کرد و گفت:تولید که با رشد منفی 6.8 درصد مواجه بود امروز به رشد مثبت اقتصادی رسیده است و این نشان دهنده این است که اگر دولت و مردم بخواهند با مدیریت جهادی و حفظ اصول و ارزش های اسلامی همه چیز به دست می آید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسن (ع) گفت: ماه محرم ماه خون و قیام ،شهادت، ایستادگی و پایبندی به اصول و ارزش های اسلامی است.

طیب نیا با اشاره به اینکه قیام حضرت امام حسین(ع)  بود که اسلام را زنده کرد و شیعه را به عنوان گروه منسجم و نماینده اصیل اسلام به دنیا معرفی کرد، افزود: اگر قیام حضرت امام حسین(ع) و شهادت طلبی یارانشان نبود از اسلام و شیعه اثری باقی نمانده بود.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با قیام حضرت امام خمینی (ره)یکی از ثمرات و نتایج نهضت امام حسین(ع)  بود، اظهار کرد: با الهام گیری از سیره و روش حضرت امام حسین (ع)بود که انقلاب اسلامی به پا شد و مردم توانستند بر رژیم ستم شاهی غلبه کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: توفیقاتی هم که در دوران پس از انقلاب به دست آوردیم از ثمرات ایثارگری و شهادت طلبی ملت شریف ایران بوده است.

طیب نیا با اشاره به اینکه ایستادگی و مقاومت رمز موفقیت ایران در پیروزی جنگ تحمیلی بود، گفت: دشمنان که نتوانستند خواسته ها ی خود را در دوران جنگ برما تحمیل کنند هم اکنون نبرد دیگری سنگین تر از جنگ قبلی یعنی نبرد اقتصادی و تحریم های گسترده را طراحی و برما تحمیل کردند.

وزیر اقتصاد  با بیان اینکه  این تحریم ها و نبرد تمام عیار اقتصادی می توانست هر نظامی را به سقوط بکشاند و وادار به تبعیت و اطاعت از دستورات و فرامین اجنبی ها کند، گفت: مردم ایران باز هم با الهام گیری از نهضت امام حسین(ع) و با روحیه ایثارگری و مقاومت پایداری و مشکلات را تحمل کردند و در این برهه پیروز شدند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از ورود به سمنان به مزار شهدای گمنام این شهر رفت و به مقام شامخ این شهدای خوش‌نام دفاع مقدس ادای احترام کرد.

وزیر اقتصاد قرار است در این سفر در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان شرکت و همچنین با فعالان اقتصادی نیز دیدار و گفتگویی داشته باشد.

بازدید از برخی واحد های تولیدی و صنعتی نیز در برنامه های سفر وزیر اقتصاد به سمنان پیش بینی شده است.

جمعی از معاونان وزارت امور اقتصادی و دارائی و مسولان اقتصادی و بانکی کشور هم طیب نیا را در این سفر دوروزه به استان سمنان همراهی می‌کنند.

بر اساس پیشنهاد استان سمنان و تصویب هیئت دولت و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور؛ وزیر اقتصاد مسئول نظارت بر تحقق اقتصاد مقاومتی در استان‌های سمنان و اصفهان شده است.

 

 

22339

کد خبر 586614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =