کشف سرنخ های جدید برای درمان پوکی استخوان

ایرنا نوشت: بررسی چگونگی تبدیل سلول های بنیادی به سلول های استخوان، سرنخ های تازه ای را برای مبارزه با پوکی استخوان در اختیار محققان قرار داد.

تحقیقات قبلی، درمان طیف وسیعی از بیماری ها از جمله پوکی استخوان را با استفاده از سلول های بنیادی امکان پذیر می داند؛ ولی مهم ترین چالش در استفاده از سلول های بنیادی برای درمان پوکی استخوان، نبود اطلاعات محققان در زمینه چگونگی تبدیل این سلول ها به سلول های استخوانی است.
محققان دانشگاه میسوری برای حل این مشکل، روی سلول های بنیادی مشتق از چربی و چگونگی تبدیل آنان به سلول های استخوانی تمرکز کرده اند و به سرنخ های ارزشمندی در این زمینه دست یافته اند.
در این مطالعه نمونه سلول های بنیادی چند بیمار از گروه های سنی مختلف در حین تبدیل به سلول های استخوانی توسط یک روش طیف سنجی به نام ECIS مورد بررسی قرار گرفت.
این مطالعه نشان می دهد تبدیل سلول های بنیادی به سلول های استخوان در افراد دارای سن بالاتر، سریع تر است؛ ولی سطح کلسیم این سلول ها کمتر است. این مطالعه در درمان پوکی استخوان به روش سلول درمانی موثر است.
پوکی استخوان بیماری مربوط به استخوان هاست. در این بیماری اصطلاحا استخوان ها متخلخل می شوند. ساختار میکروسکوپی استخوان ها به صورت لانه زنبوری است. منافذ و خانه های استخوان پوک بسیار بزرگ تر از استخوان سالم است که در این حالت استخوان ها به تدریج ،جرم و تراکم خود را از دست می دهند و بسیار حساس و شکننده می شوند.
پوکی استخوان، هیچ علامت اولیه ای ندارد و زمانی بروز می کند که یکی از استخوان ها ( معمولا استخوان لگن و مچ) می شکند؛ به همین دلیل به آن بیماری خاموش گفته می شود.
کاهش تراکم استخوان ها با افزایش سن کاملا طبیعی است ولی برخی عوامل این فرآیند را تسریع می کند که کم تحرکی،عدم استفاده از مواد حاوی کلسیم ،کاهش ویتامین D در بدن ،ابتلا به بیماری های خاص مانند سرطان ،استفاده از داروهای استروئیدی و یائسگی زودرس (کمتر از 45 سال) از جمله این عوامل است.
استعمال دخانیات ،کاهش استروژن در بدن و شرایط پزشکی خاص مانند پرکاری تیرویید، بیماری سلیاک، نارسایی مزمن کلیه، آرتریت روماتویید، بیماری های مزمن کبدی، دیابت نوع 1 نیز از دیگر عوامل تسریع کننده کاهش تراکم استخوان به شمار می آید.

**احتمال بروز پوکی استخوان در چه افرادی بیشتر است
احتمال بروز پوکی استخوان در افرادی که در خانواده خود بیمار مبتلا به پوکی استخوان دارند و نیز افرادی با استخوان بندی متوسط و کوچک بیشتر است.
نژاد آسیایی، افرادی که سابقه زمین خوردن و شکستگی استخوان دارند و افرادی که بیشتر از سه ماه از داروهای استروئیدی (کورتون) استفاده کرده اند هم از جمله کسانی هستند که احتمال بروز پوکی استخوان بیشتری از سایرین دارند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Stem Cells Translational Medicine منتشر شده است.

۵۴۵۴

کد خبر 587549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =