معاون وزیر کشاورزی: "بحران آب" در کشور جدی گرفته شود

به گزارش تسنیم ، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: موضوع کمبود آب باید جدی گرفته شود تا بتوان از ظرفیت‌های موجود کشاورزی به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.

عباس کشاورز در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه ملی تخصصی زیر ساخت‌های کشاورزی که صبح امروز در کرج برگزار شد، اظهار داشت: بحران آب در کشور جدی است و باید برای مصرف بهینه آب برنامه‌ریزی مدونی انجام شود. علیرغم کمبود آب تولید محصولات کشاورزی رشد خوبی داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: موضوع کمبود آب باید جدی گرفته شود تا بتوان از ظرفیت‌های موجود کشاورزی به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.

کشاورز با بیان اینکه وضعیت کشاورزی از دید کلی از نظر آحاد جامعه قابل لمس است،گفت: قیمت بسیاری از کالاها از سال 92 نیز یکسان بوده و رشد حداقلی هم نداشته است و از طرف وزیر جهاد کشاورزی و کشاورزان تحت فشار هستیم تا در بازار برای جلوگیری از سقوط قیمت در کالاهایی که هیچگاه دولت مداخله نمی‌کرد، مداخله کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای مداخله در بازار ناچار شدیم گوجه فرنگی و سیب‌زمینی بخریم، افزود: برای صادارت سیب زمینی یارانه پرداخت می‌کنیم و این موارد نشان دهنده تولید بالای این محصول در کشور است.

وی با بیان اینکه وارادت تقریبا به صورت افسارگسیخته از سال 90 تا 92 وجود داشت: گفت: سالیانه 22 میلیون تن کالای کشاورزی وارد کشور می‌شد که در حال حاضر به کمتر از 13 میلیون تن رسیده و در نظر داریم در سال جاری به زیر 10 میلیون تن کاهش یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه وضعیت تولید محصولات کشاورزی خوب است، تصریح کرد: در حال حاضر به صورت عمومی در کشاورزی با مشکلات بازرگانی مواجه هستیم و کالاهای ما با مشکل صادرات مواجه است و نمی‌توانیم در حد دلخواه حفظ و نگهداری کنیم.

کشاورز با بیان اینکه شرایط کنونی حاصل از تلاش کشاورزان و خدمتگذاران بخش کشاورزی است، تاکید کرد: بحران آب در کشور خیلی جدی‌تر از آن است که به صورت لحظه‌ای، منطقه‌ای یا موردی احساس شود و این مسئله کلیدی‌ترین موردی است که برنامه‌ها باید بر این اساس تدوین شود.

وی در مورد گندم افزود: متوسطه سال پایه یعنی 3 سال گذشته که 2 میلیون و 520 هزار هکتار آبی بوده و در سال گذشته به 2 میلیون و 150 هزار هکتار در کشور رسیده است و حدود 400 هزار هکتار کشت گندم آبی کاهش یافته است و گندم دیم هم باید 300 هزار تن کاهش پیدا کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تلاش کردیم که کشت برنج در سایر مناطق کشور محدود شود، گفت: در حیطه اختیارات خود محدودیت را به سختی اعمال کردیم که سبب آزردگی برخی از مدیران و کشاورزان شد که در برخی مناطق نشاکار وارد کرده و یا کارخانه برنجکوبی احداث کرده بودند.

کشاورز با بیان اینکه سال گذشته توفیقات خوبی حاصل شد، گفت: در سال جاری برنج به‌لحاظ قیمت از حد خارج شد و به دوستان و مدیران منطقه اعتراض کردیم و در اصفهان که در چهار سال گذشته 30 هزار هکتار برنج کشت می‌شد به 4 هزار و 500 هکتار رسیده است.

46

کد خبر 591489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =