اردوغان رییس جمهور ترکیه گفت: که مرزهای کنونی با عراق و سوریه با رضایت خاطر ترکیه نبوده و شهر موصل به لحاظ تاریخی متعلق به ترکیه بوده است

به گزارش خبر آنلاین، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در سخنانی با انتقاد از مخالفت ها با حضور کشورش در کارزار نظامی حمله به موصل تاکید کرد که مرزهای کنونی با عراق و سوریه با رضایت خاطر ترکیه نبوده و شهر موصل به لحاظ تاریخی متعلق به ترکیه بوده است. 

اردوغان در سخنان روز شنبه خود در جمع مردم شهر "بورسا " با انتقاد شدید از رویکرد برخی کشورهای منطقه و کشورهای غربی در مخالفت با حضور کشورش در کارزار نظامی موصل گقت ؛ وقتی آنکارا درباره مناطقی چون عراق و سوریه و بوسنی و کریمه حرف می زند عده ای طوری به آنکارا نگاه می کنند که گویی موجودی فضایی است در حالی که زمانی از "آنتپ " گرفته تا شهر " حلب" و از ریزه ( در شمال شرق ترکیه) گرفته تا بندر "باتومی" ( در گرجستان = زادگاه جد پدری اردوغان ) و از بوسنی گرفته تا اوسکوپ ترکیه همه در قالب یک جغرافیای واحد بودند و تفکیک و جدایی آنها متصور نبود.

رییس جمهوری ترکیه افزود این شهرها هم اینک به لحاظ جغرافیایی در کشورهای مختلفی مواقع شده اند اما همچنان در حریم مرزهای قلبی ملت ترکیه قرار دارند.

او گفت: در تمامی این شهرها ردی از استخوان های پدران ما ؛ عرق جَبین آنها و حتی خون ریخته شده آنها وجود دارد. اجداد مردم ترکیه امروزه در 30 کشور مختلف دنیا مزار دارند و ترکیه نمی تواند نسبت به وقایعی که در آنجا می گذرد بی تفاوت بماند.

52312

کد خبر 593111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =