مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان از کشف 2 میلیون دلار ارز قاچاق در همدان خبر داد و گفت: با کشف این میزان ارز قاچاق در خردادماه و تیرماه جو نسبتا آرامی بر بازار ارز کشور حاکم شد.

به‌گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از همدان ؛ علیرضا حسن‌پور، که در در جمع خبرنگاران سخن می گفت با اعلام مطلب فوق افزود: اردیبهشت‌ سالجاری، اداره مبارزه با قاچاق کالای نیروی انتظامی استان در گلوگاه شهید زارعی به خودرویی مشکوک شده که پس از بازرسی ماشین 2 میلیون دلار ارز به ارزش 70 میلیارد ریال جاسازی شده در این ماشین را کشف کردند.

وی تصریح کرد: پس از بررسی‌های به عمل آمده مشخص می‌شود دو صراف رسمی و معتبر کشور وارد این موضوع شده که با تیزهوشی نیروی انتظامی و سربازان گمنام 4 نفر دستگیر می‌شوند.

وی با بیان اینکه در این پرونده استان‌های همدان، تهران، کردستان و قم درگیر بودند، ادامه داد: در نهایت مشخص می‌شود این افراد فعالیت غیرقانونی خرید و فروش ارز داشته و پس از تحقیقات جامع 9 نفر در این رابطه دستگیر شدند که برخی از فروشندگان و صرافان مهم استان‌ها فوق بودند.

حسن‌پور خاطرنشان کرد: یکی از شرکت‌های حسابرسی مورد وثوق برای بررسی این پرونده انتخاب و مشخص شد این افراد از سال 93 تا کنون بیش از 3 میلیارد دلار مبادلات ارزی غیرقانونی داشته‌اند که تأثیر بالایی در بازار ارز کشور گذاشته بود که برخی از این افراد از صرافان رسمی هستند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان با اشاره به اینکه این استان محل ترانزیت کالا به نقاط مرکزی کشور است، بیان کرد: هیچ‌کدام از افراد دستگیر شده همدانی نبوده بلکه این افراد به صورت جزیره‌ای کار کردند و به صورت منسجم و باندی تشکیلاتی نبوده است.

وی گفت: این پرونده به دو قسمت تقسیم می‌شود که بخشی از آن در تعزیرات همدان رسیدگی شده اما بخش دوم که عمده تخلف در تهران صورت گرفته است در مرجع رسمی تهران رسیدگی خواهد شد.

حسن‌پور با اشاره به اینکه سامانه سنا برای ثبت معاملات ارزی راه‌اندازی شده است، خاطرنشان کرد: نزدیک به 5 میلیارد تومان وجه نقد و دارایی این افراد توقیف شده است.


وی با اعلام اینکه در 7 ماهه امسال 6499 پرونده تخلف در تعزیرات حکومتی رسیدگی شده است، تصریح کرد: در 7ماهه امسال 6499 پرونده تحویل اداره‌کل تعزیرات داده شده که به طور 100 درصد رسیدگی شده است.

حسن‌پور با تأکید بر اینکه 6700 پرونده مختومه شده است، عنوان کرد: در مجموع 93 میلیارد ریال پرونده به تعزیرات رسیده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 75 میلیارد ریال قاچاق کالا و ارز در استان صورت گرفته است، گفت: 4916 پرونده در بخش کالا و خدمات، 610 پرونده کالاو ارزو 923 پرونده در زمینه بهداشت و دارو در سالجاری به تعزیرات حکومتی رسیده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان یادآور شد: پرونده‌های بهداشت عمدتا در حوزه بهداشت محیط، کالاهای تاریخ مصرف گذشته و عرضه غیربهداشتی کالا بوده که برای رسیدگی به تخلفات پزشکی و دارو یک شعبه اختصاصی در تعزیرات ایجاد شده است.

حسن‌پور اظهار کرد: پیشترین فراوانی تخلفات عدم درج قیمت بوده به‌طوریکه حدود 30 درصد پرونده‌های وارداتی این تخلف بوده همچنین 14.3 درصد از تخلفات صورت گرفته گران‌فروشی، 8.6 کم‌فروشی و عدم صدور فاکتور نیز از سایر تخلفات بوده است.

وی ادامه داد: در حوزه قاچاق کالا و ارز برنامه‌های متعددی در قاطعیت در اجرای آراء داشتیم به‌طوریکه امسال آراء وصولی حدود 23 درصد نسبت به محکومیت‌ها افزایش یافته است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 593241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =