وزیر اطلاعات در پاسخ به سوال دو نماینده دلواپس مجلس در رابطه با نفوذ گفت:سوء استفاده از پروژه نفوذ و استفاده ابزاری از آن در منازعات سیاسی‌، مقابله با نفوذ را به انحراف می‌کشاند.

به گزارش خبرآنلاين، سيد محمود علوي وزير اطلاعات براي پاسخگويي به سوالات سه نماینده مجلس،‌در جلسه علني سه شنبه-4 آبان- مجلس حاضر شد. سوالاتی پیرامون نفوذ که با مصادیقی چون سفر یک سناتور آمریکایی به ایران همراه شد. این سوالات توسط حسن نوروزی، حسین حاجی دلیگانی و جواد کریمی قدوسی مطرح شده بود.

وزير اطلاعات با اشاره به حضورش در كميسيون امنيت ملی، گفت: سوالات در کمیسیون مطرح شد، پاسخ مبسوط به هر سه سوال داده شد، طبیعی است که در جلسه علنی با آن شرح و بسط پاسخ نمی توان داد چون برخی از جنبه ها بیش از آنکه مورد استفاده صحیح نمایندگان و مردم قرار بگیرد مورد سواستفاده دشمن قرار می گیرد. طبیعی است نه نماینده و نه مردم راضی به طرح آنها از تریبون عمومی مجلس نیستند.

وي با بيان اين نكته كه محرم ترین افراد جامعه نمایندگان مردم هستند و خودمان را موظف به اطلاع رسانی به نمایندگان می دانیم، اظهار كرد: آن ایامی که ما نماینده مجلس بودیم یعنی در دوره اول، دوم، چهارم و پنجم ابتدا نماینده سوال کننده سوال را توضیح می‌داد بعد وزیر در پاسخ به آن سوال مباحثی را مطرح می کرد. بعد از آن نماینده می گفت قانع شده یا نه. اما در شرایط جدید بعد از وزیر نماینده سوال کننده مطالبی را مطرح می کند که ابهام‌های جدیدی را ایجاد می‌کند لذا وزیر باید طبیعتا حق داشته باشد که برای رفع آن ابهامات سخن بگوید. مجلس باید به این اشکال آیین نامه توجه کرده و آن را مرتفع کند.

در ادامه جلسه کریمی قدوسی به عنوان نماينده سئوال كننده، پشت تريبون مجلس رفت و گفت: رهبری در چند سال اخیر توجه زیادی به مساله نفوذ دشمن داشتند، بطوریکه کلید واژه  نفود پرتکرارترین کلید واژه‌های ایشان بوده است. ملت ایران بدانند همان قدرت بازدارنده نظامی و شهرهای موشکی و راهبردهای مایوس کردن از تهدید نظامی با همان سطح و کیفیت در حوزه قدرت امنیتی و اطلاعاتی نظام فعال است. و نمی گذارد کشور شهدا و امام شهدا ضربه ای دریافت کند.

وی با بیان اینکه نفوذ برنامه جدی آمریکایی ها است، گفت: گرچه از قبل هم بوده ولی حوزه آن گسترده تر شده است. هدف نفوذ هم نفوذ بین مسئولان تصمیم ساز و تصمیم گیر کشور با بهانه های مختلفی چون مسائل فرهنگی، هنری، اقتصادی و اجتماعی است. دشمن هرجا بتوانند عِده و عُده وارد کشور می کنند و در پی پروژه براندازی نظام از طریق نفوذ است. بنابراین آن نگرانی اصلی آن خطر عظیم نفوذ است.

اين نماينده نزديك به جبهه پايداري در مجلس معتقد است:«اگرچه مصادیقی هم ذکر شده است اما موارد کلی هم وجود دارد که انتظار داریم وزیر اطلاعات آن مقداری که می توانند با رعایت مسائل امنیتی این دغدغه مردم و نمایندگان برای تهدید پذیر بودن نظام از ناحیه نفوذ توضیح دهند.رهبري بارها در هشدارهاي هوشمندانه اي به پروژه نفوذ دشمن اشاره كردند و همه دستگاه هاي نظام بايد به اين هشدار ها حساسيت نشان دهند و طبيعي است كه دستگا هاي اطلاعاتي بايد حساسيت بيشتري داشته باشند.»

پس از اتمام صحبت‌هاي كريمي قدوسي، وزير اطلاعات اين گونه پاسخ داد: مسئله نفوذ يك پروژه عميق است كه از پيچيدگي برخوردار است و در اين رابطه بايد روش‌ها، ابزار،‌راه ها،‌عناصر و انواع نفوذ اعم از نرم، سخت، جرياني و رخنه اي مورد توجه قرار گيرد.مقابله با نفوذ هم بايد با مطالعه هم اين بخش ها انجام شود، با اشراف اطلاعاتي و رصد هر حركت مشكوكي لازم است تا بتوانيم جلوي نفوذ را بگيريم.

علوي با انتقاد از سوء استفاده از واژه نفوذ،‌ گفت: سوء استفاده از پروژه نفوذ و استفاده ابزاري از آن در منازعات سياسي‌، مقابله با نفوذ را به انحراف ميكشاند.برخورد سطحي و غيرهوشمندانه با راهبرد رهبري جفا به اين هشداري است كه رهبري دادند.

در اين ميان يك نماينده خواهان تذكر شد كه پزشكيان گفت: وزير حرف ميزند لطفا بنشينيد تذكر هم گوش ميدهيم، شما ادامه بدهيد آقاي وزير.

وزير اطلاعات گفت: همانطور كه در كميسيون گفتيم وزارت در مسئله نفوذ اشراف كامل اطلاعاتي دارد و هر جا مصداقي از مصاديق نفوذ بوده است بدون تسامح آن را زير ضربه برده است و بارها رهبري از نقش وزارت در مقابله با نفوذ و رد عناصر نفوذ و جلوگيري از ورود به  كشور تقدير كردند .

علوي معتقد است:«لازمه مقابله با نفوذ اين نيست كه درب هاي كشور بسته شود طبيعي است كه يك زمان در زمستان حشراتي در محيط هستند به منزل شما وارد ميشوند نوعا زمينه نفوذ كمتر است و چون به دليل بسته بودن دربها زمينه ورود حشرات كمتر است اما وقتي بهار شد و درها را باز كردي احتمال ورود بيشتر حشرات وجود دارد. راه مقابله با حشرات بستن درها و محروم شدن از هواي بهاري نيست راه استفاده از توري براي جلوگیري از حضور حشرات است. وزارت اطلاعات توري قوي است كه هم اجازه استفاده از هواي بهاري را ميدهد و هم جلوي ورود حشرات را ميگيرد.

وزير اطلاعات با بيان اين نكته كه بيان برخي از مسائل با امنيت كشور سازگاري ندارد و اگر دوستان مايل بودند در جلسه غير علني گفته ميشود، افزود:اما در مورد سئوال نمايندگان،‌ سفر «جیم داباکیس» سناتور يكي از ايالات های آمریکا به ایران كه باید بگویم اگر بخواهيم معادل سازي كنيم اين فرد همچون عضو يكي از شوراي شهرهاي يكي از استان ها است. وزارت اطلاعاتي كه بر داعشي  ها كه بدون گذرنامه وارد كشور ميشود،  اشراف دارد و آنها را زير ضربه برده است،‌ آيا ممكن است نسبت به ورود افرادي از مرزهاي رسمي اشراف اطلاعاتي نداشته باشد؟‌

علوي گفت: وزارت بر ورود اين سناتور كاملا اشراف داشته است. هيچ مورد از چتر اطلاعاتي سربازان گمنام خارج نبوده است و ذكر بيشتر از اين را ميدانم شما نمي پسنديد، چون اين نياز اطلاعاتي دشمن را هم فراهم مي كند.اين آقاي سناتور در سال 1389 به ايران سفر كرده بودند، برادرها اشاره كردند كه ايشان عضو سابق سناي ايالاتي بوده است و اين آقا با استيفن موريس در سال 89 وارد كشور شدند.براي وزارات اطللاعات جاي سئوال است كه چطور سفرشان در سال 94 موجب سئوال ميشود اما سفر 15 روز ايشان در سال 89 حساسيت ايجاد نكرده و جنجال رسانه اي راه نينداخته است.

در اين ميان پزشكيان كه رياست جلسه را برعهده داشت گفت كه«يك سري از نمايندگان خواهان غيرعلني شدن هستند.» و اين نكته با مخالفت وزير مواجه شد و علوي گفت:آقاي رئيس ما خودمان رعايت يك سري اصول را ميكنيم و من خواهش ميكنم سئوال علني مطرح شده است پس بگذاريد جواب را هم علني بگويم اگر دوستان از پاسخ قانع نشدند جلسه غيرعلني برگزار كنيد و ما هم مبسوط پاسخ ميدهيم چون سئوال علني بود،‌ بگذاريد جواب هم علني شود،‌ در صورت غيرعلني شدن حق وزارت اطلاعات ضايع ميشود.

در نهايت مقرر شد تا نمايندگان در رابطه با برگزاري جلسه غيرعلني راي گيري كنند كه به دليل مخالفت نمايندگان،‌ادامه جلسه به صورت علني ادامه داده شد.

علوي ضمن تشكر از ادامه علني جلسه، اظهار كرد: من از اينكه نمايندگان شريف مردم براي مردم و موكليشان حق دانستن قائل شدند، اما در مورد مسئله دوم به نام گيم كانكشن که عزيزمان از آن به عنوان شركت فرانسوي ياد كردند.اینکه می گویند گیم کانکشن یک شرکت فرانسوی است درست نیست. گیم کانکشن یک شرکت نیست که فرانسوی یا غیرفرانسوی باشد. گیم کانکشن به شکل یک المپیک است که کشورها در آن عضو می شوند و یک نهاد بین المللی است نه یک شرکت ملیتی. هر سال هم 3 بار نمایشگاه برگزار می کنند و کشورهایی که بازی های رایانه ای تولید ی کنند در آن حضور پیدا می کنند که تبادل تجربه و نظر کرده و بازاریابی می کنند.

وي افزود: کشور ما هم که بازی های یارانه ای تولید می کنند عضو آن است. رهبری هم بر تولید بازی های رایانه ای در بیانات مختلف‌شان تاکید کردند و بر اثرگذاری این بازی ها و هم تولید و توجه به این بازی ها تاکید داشتند. گیم کانکشن مثل نمایشگاه کتاب است. از آنجا که بازی های رایانه ای تولیدی شرکت های ایرانی مورد توجه قرار گرفته است و از نظر تکنولوژی بازی های رایانه ای مورد اهتمام است خود تولیدکنندگان در سطح دنیا پیشنهاد کردند یک نمایشگاه هم در ایران برگزار شود. برگزاری این نمایشگاه در حوزه حاکمیتی است و تحت نظارت است و هر کسی را که بخواهیم اجازه می دهیم و هرکسی را بخواهیم اجازه نمی دهیم. زمینه ورود بازی های قاچاق را منتفی می کند. چون از مسیر رسمی می آید و امکان پالایش و نظارت وجود دارد.

علوي تأكيد كرد كه«از سوی دیگر زمینه بازی های رایانه ای ایران به بازارهای مختلف دنیا وجود دارد و امکان انتقال پیام فرهنگی ایران به کشورهای دیگر بوجود می آید.وزارت بر این مساله اشراف کامل دارد. هر حرکتی می تواند بستر نفوذ دشمن باشد و وزارت اطلاعات بر این عرصه ها اشراف دارد همانطور که تاکنون اجازه اقدام تروریستی نداده اجازه نفوذ به عناصر نفوذی نداده و نخواهد داد.»

وزير اطلاعات معتقد است:«سفر یک رییس دانشگاه،سفر شهروندان جمهوری اسلامی به کشورهای مختلف غیر از رژیم اشغالگر قدس هم از نظر قانونی بلا اشکال است و از نظر شرعی هم مباح و مستحب است.».

وی گفت:سفرهایی که انجام می شود یا شخصی است یا ماموریتی وفرصت های مطالعاتی و ...است.  سفرهای شخصی به ما ربطی ندارد الا اینکه سوءاستفاده برای نفوذ شود البته ما ورود می کنیم اما در مورادی که شائیه نفوذ دارد ورود می کنیم. اما در سفرهای ماموریتی و تحصیلاتی به دستگاه ها و نهادهایی مربوط است که این ماموریت را واگذار می کنند. از آنجا که ممکن است برای این افراد از سوی سرویس های اطلاعاتی بیگاه طعمه گذاری یا تاثیرگذاری شود یا تلاش تخلیه اطلاعاتی شود اشراف اطلاعاتی داریم و اگر مورد مشکوکی باشد روی آن با دقت بیشتر اشراف را ادامه می دهیم و در صورتیکه مسلم شود حریف و رقیب مخصوصا سرویس های اطلاعاتی دشمن وارد شوند برخوردهای لازم را انجام می دهند. این مصداقی که گفته شده تحت اشراف اطلاعاتی بوده و موردی برای مظنون شدن وجود نداشته است.»

29217

 

کد خبر 593797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • احمد A1 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۴
  0
  باسلام.احسنت بر این درایت
 • مهدی A1 ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۴
  0
  دمش گرم خوب حاله دلواپسا رو گرفت