مسیح مهاجری،‌ مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله این روزنامه به حواشی پیش آمده حول یک قاری قرآن پرداخته است؛

این سئوال که چگونه می‌توان نظام جمهوری اسلامی را تقویت کرد و چه اقداماتی موجب تضعیف نظام می‌شود از قدیمی‌ترین سئوال‌هائی است که می‌توان آن را تقریباً هم‌سن و سال این نظام دانست. متاسفانه بعد از چهار دهه که از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی گذشته هنوز به این سئوال پاسخ روشنی که مورد وفاق باشد و همه براساس آن عمل کنند داده نشده است.

اینجانب به یاد دارم در دوران دفاع مقدس سلسله گزارش‌هائی را تحت عنوان «نگذارید جوجه‌ها کرکس شوند» در روزنامه جمهوری اسلامی به چاپ می‌رساندیم که حکایت از بازگشت خان‌های فراری و پس گرفتن زمین‌های کشاورزی از کشاورزانی داشت که به برکت انقلاب اسلامی و کوتاه شدن دست قلدران و زورگویان، در حال کشت و زرع آن زمین‌ها بودند و احساس آزادی و اعتماد به نفس می‌کردند. کشاورزان به مراجع قضائی و مسئولین و مطبوعات شکایت می‌بردند و روزنامه جمهوری اسلامی با چاپ گزارش‌هائی در این زمینه، خطر بازگشت خان‌های غاصب و قلدر را گوشزد می‌کرد. عده‌ای که واقعاً دلسوز انقلاب و نظام و کشور بودند به ما می‌گفتند این کار شما رزمندگان را که در جبهه‌ها باید با دلگرمی مشغول دفاع از کشور و نظام باشند دلسرد می‌کند و آنها را با این سئوال مواجه می‌کند که آیا درست است ما در جبهه‌ها از جان خود مایه بگذاریم و خان‌ها به کشور برگردند و زمین‌هائی را که سال‌های متمادی توسط پدران ما کشت و زرع می‌شد ولی محصول آن را همین خان‌های غاصب و زورگو می‌بردند و می‌خوردند، از آنها پس بگیرند و باز هم همان ‌آش و همان کاسه؟ این افراد به ما فشار وارد می‌کردند که چاپ این مقالات و گزارش‌ها را قطع کنیم تا رزمندگان با خاطری آسوده مشغول جنگ باشند و نگران پشت جبهه نباشند و تاکید می‌کردند که این کار به مصلحت نظام نیست. ما با این منطق که وقتی مطبوعات از حقوق مردم دفاع کنند، رزمندگان هم با دلگرمی در جبهه‌ها می‌مانند زیرا اطمینان پیدا می‌کنند که در پشت جبهه کسانی هستند که نمی‌گذارند حقوقشان ضایع شود و ضدانقلاب برگردد، به چاپ گزارش‌ها ادامه می‌دادیم.

این جدال همچنان ادامه داشت تا اینکه معترضان، موضوع را از طریق بعضی مسئولین به عرض امام خمینی(ره) رساندند و نظر ایشان را جویا شدند. امام، نظر روزنامه را تایید فرمودند و ما با پشتوانه بیشتری به چاپ آن گزارش‌ها ادامه دادیم و خوشبختانه در آن مقطع تا حدود زیادی جلوی خطر بازگشت خان‌های غاصب گرفته شد و همه دیدند که این کار به مصلحت نظام بود.

مواردی از این قبیل در تاریخ روزنامه‌نگاری چهار دهه گذشته وجود دارد و اینجانب شخصاً خاطرات زیادی از ورود امام خمینی(ره) به موضوعاتی دارم که با نگاه مصلحت و عدم مصلحت و اینکه آیا نظام، تضعیف می‌شود یا نه، در جامعه و در میان مسئولین و اصحاب رسانه مطرح بود ولی امام خمینی پنهان‌کاری و پاک کردن صورت مساله را به نفع نظام و کشور نمی‌دانستند و روشن کردن تکلیف آن موضوعات و برخورد شفاف با قضایا را عین تقویت نظام و به سود مردم تشخیص می‌دادند.

در هفته‌های اخیر موضوع یک اتهام اخلاقی در مورد یکی از قاریان قرآن، در فضای مجازی و سپس در محافل مختلف و حتی در مطبوعات، بشدت افکار عمومی را درگیر کرده است. ظاهراً عدم تعیین تکلیف این موضوع در گذشته و حال، به این دلیل بوده که عده‌ای معتقد هستند مطرح شدن چنین موضوعی موجب تضعیف جامعه قرآنی است و تضعیف جامعه قرآنی نیز موجب تضعیف نظام جمهوری اسلامی است که بر قرآن مبتنی می‌باشد.

بطلان این ادعا با توجه به آنچه از سیره امام خمینی نقل کردیم کاملاً روشن است. علاوه بر این، آنچه این روزها در جامعه مشاهده می‌شود و به گوش می‌رسد نیز بر بطلان این ادعا تاکید می‌کند. این پنهان‌کاری حتی به ضرر خود متهم نیز هست، زیرا تا زمانی که تکلیف این پرونده روشن نشود، او هم بلاتکلیف است و همچنان آماج شایعات و تهمت‌ها خواهد بود ولی اگر حکم روشن و مستندی درباره این پرونده صادر شود، علاوه بر اینکه تکلیف متهم روشن خواهد شد، بساط شایعه و شیطنت‌هائی که توسط بدخواهان در جریان است نیز جمع می‌شود.

این واقعیت را انکار نکنیم که اگر در نظام جمهوری اسلامی با افراد متهم، از هر طبقه و قشری که باشند، به صورت شفاف و بدون ملاحظه برخورد قانونی شود، به نفع این نظام خواهد بود. حکم متهم اگر تبرئه باشد، جواب سئوال‌های مردم داده خواهد شد و اگر مجازات باشد، مردم از اینکه نظام جمهوری اسلامی با هیچکس تعارف ندارد به این نظام خوشبین‌تر خواهند شد. بدین‌ترتیب، تردید نباید کرد که رسیدگی شفاف، سریع و قاطع به اتهامات و اعلام نتیجه و اجرای بدون ملاحظه آن همواره به نفع و موجب تقویت نظام خواهد بود و این تفکر که در مواردی باید پنهان‌کاری شود تا نظام تضعیف نشود، یک توهم است.

نکته مهمی که نباید از آن غفلت کرد اینست که امروزه وضعیت ارتباطات به ویژه گسترش فضای مجازی به هیچکس مجال پنهان‌کاری نمی‌دهد. کسانی که فکر می‌کنند با پنهان‌کاری به نظام خدمت می‌کنند باید بدانند با این کار ضربه بزرگی به نظام و خودشان می‌زنند. نظام جمهوری اسلامی به آسانی به دست نیامده که اجازه داده شود دچار ضربه‌هائی گردد که می‌توان مانع آنها شد. مردم این نظام را دوست دارند و برای حفاظت از آن آماده فداکاری هستند. با این مردم باید صادقانه و شفاف برخورد کرد و همه باید بدانند که تقویت نظام جمهوری اسلامی با برخوردهای شفاف میسر است و پنهان‌کاری، عامل تضعیف نظام است نه تقویت آن.

۴۷۴۷

کد خبر 595015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 22
 • بی نام IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  461 3
  در ماجرای ایشان متهم عضو جامعه قرانی است و شاکیان هم اینگونه یعنی یا این طرف دروغ می گوید یا ان طرف پس مسئولان بهتره به جای ورود به بازی دوسرباخت بی تعارف به ماجرا ورود کنند و بدون لاپوشانی به ماجرا بپردازند
  • بی نام RO ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
   402 5
   داداش قضیه مال 5 سال پیشه. اگه ماستمالی نمیشد و عادلانه رسیدگی میشد،شاکیان رسانه ای نمی کردن.4 تا جوون نمیان به کسی تهمت بزنن و پرونده خودشونو سیاه کنن.
  • بی نام IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
   25 45
   کاش میشد قرآن رو از ذهن این آدم پاک کرد. قرآن احترام داره.
 • بی نام A1 ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  168 4
  بسیار منطقی بود۰۰۰
 • بی نام A1 ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  303 4
  مگر حکم قرانی برای این عمل نداریم؟همان و تمام
  • بی نام A1 ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
   داداش حکم قرانی شرایط هم داره مثلا قطع دست دزد باید دزد ایاه رو شنیده باشه مجبور نبوده باشه مالک جنسشو چفت و بست زده باشه دزدیشون توی ملا عام بوده باشه و ..... اینکه ایه داریم صرفا دلیل نمیشه یارو رو سنگ سار کنند. ممکنه اعدام بشه اگر جرم ثابت بشه. بعدشم مگه میشه جرم مال 10 سال پیش و 5 سال پیشو که دو نفر توی خلوت انجام دادن به این اسونی اثبات کرد؟
  • بی نام A1 ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
   70 6
   بی نام 12:09:51 مگر کسی در ملا عام تجاوز را انجام میده،مگر میشه این همه ادم دروغ بگند و اون اقا راستش را بگه چون این اقا از دوستان شما دلواپس هست داری این حرف را میزنی
  • حقیقت گو IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
   10 33
   اگر اثبات بشه حتما باید مجازات بشه و قاری و غیرقاری نداره. اما مگه اثبات شده؟ واقعا چیکار داریم می کنیم با خودمون؟ هر کی به خودش اجازه می ده در مورد یک مسئله که فقط توی خبرها شنیده، قضاوت کنه آیا با این جوی که توی جامعه راه افتاده، اگر به احتمال یک درصد هم واقعا متهم بی گناه باشه آیا جامعه قبول می کنه تبرئه بشه یا تا اعدامش نکنید ساکت نمی شید؟ بر چه اساسی اینطوری جرات می دهید به خودتون در مورد مسئله ای که از جزئیاتش خبر ندارید اظهار نظر کنید؟ بعضی ها یک طوری حرف می زنند که انگار همه جوانب مسئله مثل روز براشون روشن بوده. انگار خودشون هم سر صحنه بودن به وجدان خودتون مراجعه کنید و بر اساس حساب و کتاب و منطق حرف بزنید.
 • محمد A1 ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  296 6
  هر چه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک
 • بی نام A1 ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  168 3
  مردم ماستمالی کردن را متوجه میشوند و از اینکه به شعور افکار عمومی غیر مستقیم توهین میشود مردم عصبانی شده و بدبینی به نظام و مسئولین را سبب میشود التماس دعا
 • بی نام IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  120 5
  انا لله و الیه الراجعون. به خدا از شنیدن این اخبار از غصه نزدیک به مرگ هستم.چطور در کشور اسلامی فردی مانوس با قرآن می تواند اینطور باشد؟ برای چنین افرادی در هر حدی که جرم و گناه واقع شده باشد بسیار غم انگیز است.
  • بی نام A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
   34 3
   باور کنید این شخص بیماره.... حال برخلاف آنچه تبلیغ میشه که رسانه های معاند در این مورد نقش دارند، اما بیشترین ضربه از طرف خود به اصطلاح دوستان ایشان و دستگاه قضا به ایشان وارد شد...والا 5 سال پیش حکمی صادر و اجرا میشد و هم قربانیان به حق و حقوقشان می رسیدند و هم این فرد نابود نمی شد...........
  • بینام IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
   41 1
   بله ادم یاد اون خلخال که زا پای زن یهود به در آوردن میفته که امام میگن جا داره مرد مسلمان از غصه بمیره/حالا هم واقعا جا داره از خجالت بمیریم
 • محمد A1 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  57 2
  واقعا عالی بود
 • ناشناس RO ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  92 17
  امام علی علیه السلام فرموده اند.کوچک شمردن گناه خود گناه بزرگی است.پس اگر کوچکترین اتفاقی رخ داده باید رسیدگی شود.هرچند که این احتمال هست دشمنان در حال بزرگنمایی مسئله هستند.
 • بی نام A1 ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  44 0
  ""امروزه وضعیت ارتباطات به ویژه گسترش فضای مجازی به هیچکس مجال پنهان‌کاری نمی‌دهد"" کاش این رو توی بیلبوردهای کشور بزنید تا مسئولان و ... بفهمند
 • بی نام A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  30 0
  از اعتبار نظام نباید هزینه شود ، با رسیدگی به پرونده وصدور حکم عادلانه همه چیز روشن میشود ، تعلل 5 ساله جای تعجب و تاسف است ؟؟؟
 • محسن GB ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  47 1
  امیدوارم ماجرای سعید مرتضوی و سعید عسکر و ... تکرار نشود. فقط اشد مجازات ممکن است آبروی نظام را حفظ کند.
 • بی نام IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  34 2
  شیخ صنعان پیر عهد خویش بود/ وز کمال از هر چه گویم بیش بود.....اما شیخ هم ممکن الخطاست پس قاری هم ممکن الخطاست و نتیجه میگیریم از نطر بررسی جرم نباید استثنا قایل شد.
 • سقراط حکیم IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  39 9
  خیلی علاقه داشتم بچه ام یادگیری کلام ا... مجید را فرا بگیره، ولی حقیقتشو بخواید دیگه می ترسم. واقعا به هیچ کی نمیشه اعتماد کرد.
  • مهدی A1 ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
   15 1
   حکیم به بچه ت راستگویی بیامور.البته اگه بچه داری
  • افلاطون A1 ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
   5 18
   شما نمیخواد از آب گل آلود ماهی بگیری
  • بی نام A1 ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
   12 19
   چی میگی آخه چه ربطی ذاره؟پس بچتو مدرسه هم نذار چون به هیچکی نمیشه اطمینان کرد
 • محسن A1 ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  20 1
  با اعتقاد کامل به اینکه با هرکس و در هرلباسی در صورت تخطی بایستی به حکم قانون و بدون استثناء برخورد شود بایستی به این نکته نیز توجه کرد که شاید 1 درصد هم برای طرف حرف درست کرده اند. بنابراین وظیفه مسئولان است که در اسرع وقت این موضوع را به نتیجه برسانند. ضمناً اعمال و رفتار هرکس به پای خودش می باشد نه به پای اسلام و قرآن. تاریخ اسلام پر است از وقایع عبرت آموز
 • بی نام A1 ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  26 0
  سلام همانطور كه در تاريخ آمده امير المومنين در قبال دادگاه زمان خلافت خويش، با فرد عامي و حتي مسيحي نيز يكسان در نظر داشته و به قاضي كه از حكومت ايشان حقوق دريافت ميكند ميفرمايد كه به حق حكم دهد و قاضي با توجه به عدم مستندات به نفع فرد مسيحي حكم ميدهد حال ما كه شيعه او هستيم چرا هراس داريم و .....
 • بی نام A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  35 0
  متاسفانه برخي هميشه سعي ميكنند براي بعضي از عناوين يك لايه اي از تقدس ايجاد كنند كه همين موضوع تا حالا موجب سو استفاده هاي بسياري از لحاظ اقتصادي، سياسي، مذهبي، اجتماعي و... شده است در صورتي كه بايد به عملكرد افراد توجه كرد نه القاب وعناوين آنها انسان در هر عنوان و سمتي كه باشد امكان خطا برايش متصور است اميدوارم مسوولين هم در رسيدگي اين مطلب را مد نظر قرار دهند نتيجه هر چه باشد به نفع قران و اسلام و جامعه خواهد بود.
 • بی نام US ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  39 0
  مقاله منطفی و قابل قبولیست اما من از بعد دیگری میخواهم وارد شوم واینکه معمولا در سران کلیسا هر جند وقت یک بار نمومه های مشابهی رخ میدهد و مسولان کلیسا بلافاصله با با تنبیه خاطیان وجریمه مناسب موضوع را قیصله میدهند این موضوع هم همان چهار سال پیش به راحتی قابل حل بود اگر دادرس یا دادرسان عاقلی بود
 • ابراهیم IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  2 0
  اعمال وکردارافرادرانبایدپای دین ونعوذباالله قران گذاشت قران مقدسه وکلام الهی است وذره ای شک وشبهه دران روانیست پس قضاوتهای نابخردانه نکنیم انسانهاهمیشه وازاغازآفرینش دردام شیطان افتادندچونکه شیطان قسم خورده انسانهارابه گمراهی وظلالت بکشانه واینکه یکنفرقاری قرانه وفلان وبهمان دیگه پاک پاکه ومعصوم نه اینجوریهانیست بلعم باعورامستجاب الدعابوداخرعمری چی شدعابدی که هفتادسال عبادت کرده بودچی شداینهم یک نمونه دیگه که جاداره شدیدامسئولان بااین قضیه برخوردکنندتاوجهه دین واسلام پیش ظاهربینان وکوته فکران که همیشه درصددتخریب دین هستندخراب نشود