رقابت منفی در بانک‌ها تخلفات بانکی را افزایش داده است

یک کارشناس بانکی می گوید:«بسیاری از نرخ‌هایی که به سپرده‌ها می پردازند، برای بانک‌ها ضرر دارد. اگر این روند ادامه پیدا کند، بانک‌های دیگر سهم خود را از دست می‌دهند. »

محمدجواد محقق نیا در گفت وگو باخبرآنلاین گفت: بانک مرکزی روند رو به رشدی را در نظارت بر عملکرد بانکها طی می کند که نشان می‌هد میزان نظارت نسبت به گذشته بیشتر شده است.اگرچه هنوز به نقطه مطلوب نرسیده اما روند نظارت بهتر از قبل شده است.

او در پاسخ به این سئوال که چه ابزارهایی برای مقابله با تخلف های صورت گرفته در بانکها وجود دارد،اظهارداشت:یکی از ابزارهای بازدارنده برای مقابله با تخلف بانکها،معرفی رییس یا اعضای هیات مدیره بانکها به هیات انتظامی بانکهاست که در این هیات به تخلفات صورت گرفته رسیدگی شده و درصورتی که میزان تخلف بالا باشد،حتی تا برکناری اعضای هیات مدیره و رییس می تواند اقدام کند.

این کارشناس بانکی باتاکید بر اینکه قطعا راهکارهای دیگری برای مقابله با تخلف های صورت گرفته از سوی بانکها وجود دارد،خاطرنشان کرد:متاسفانه در حال حاضر رقابت منفی بین بانک ها شکل گرفته و بعضا بانکها در این رقابت به خودزنی روی آورده اند؛معلوم نیست برچه اساسی چنین نرخ های بالایی را به تسهیلات می دهند که مقرون به صرفعه باشد و برای بانک سود ایجاد کند.

محقق نیا تصریح کرد:بسیاری از نرخ هایی که به سپرده ها می پردازند، برای بانکها ضرر دارد. اگر این روند ادامه پیدا کند، بانکهای دیگر سهم خود را از دست می دهند و از سویی تراز بسیاری از بانکها در حال حاضر مفنی شده که به این سادگی ها ازاین شرایط خارج نمی شوند.

وی گفت:بانک مرکزی باید از ابزارهایش برای مقابله با تخلف های بانکی استفاده کند،اگر نیاز به جریمه بانکهاست این کار را در دستور کار قرار بدهد و حتما باید بانکها از دستورات بانک مرکزی تمکین کنند.

این کارشناس بانکی یادآور شد:بعضی ارتباط های کارشناسی در این شرایط می تواند به تقویت نظارت بر رفتار بانکها کمک کند که بانک مرکزی می تواند در این زمینه از توان کارشناسی استفاده کند.

 

 

3535

 

کد خبر 596179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =