سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته در نشست هفتگی خود با مطبوعات داخلی و خارجی ضمن واکنش به اظهارات بشار اسد، تصمیم پنتاگون درباره رقه را رد کرد وی همچنین به تصمیم روسیه درباره مذاکرات واکنش نشان داد.

به گزارش خبرآنلاین، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز گذشته در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به درباره اظهارات بشار اسد گفت که اسد باید برود.

صدای آمریکا در پوشش این خبر گزارش داد:سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر بشار اسد مبنی بر ماندن در قدرت تا سال ۲۰۲۱ گفت موضع ایالات متحده آمریکا در مورد کناره گیری اسد تغییری نکرده است.

وی گفت: سخنان اخیر بشار اسد را شنیده است. او نمی تواند در آینده دراز مدت سوریه نقشی داشته باشد.

اشاره کربی به سخنان روز سه شنبه بشار اسد است. رئیس جمهوری سوریه در جمع چند خبرنگار غربی گفت که دست کم تا پایان دوره ریاست جمهوری اش در قدرت می ماند. او گفت:‌ مادامی که نیروهای دولتی برنده جنگ هستند، هرگونه تغییر سیاسی غیرممکن است و گفت پیش بینی می کند که تا دستکم تا سال ۲۰۲۱ و پایان سومین دوره هفت ساله ریاست جمهوری، در این مسند باقی بماند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این سخنان گفت سازمان ملل همچنان به دنبال راه حلی برای از سرگیری گفت و گوهای سیاسی است تا مسیر انتقال قدرت در سوریه طی شود.

با سوریه علیه داعش در رقه همکاری نمی کنیم


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اظهارات اشتون کارتر در خصوص عملیات رقه، گفت:  واشنگتن و همپیمانانش با مسئولان سوری در جریان عملیات آزادسازی رقه از داعش همکاری نخواهند کرد.

جان کربی در ادامه پاسخ به این سوال اظهار کرد: هیچ کس نباید تردیدی پیرامون این مساله داشته باشد.

پیش از این نمایندگانی از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته بودند که طرف آمریکایی تصمیمی برای آغاز  عملیات محاصره رقه ظرف چندین هفته قبل از آزادسازی آن با کمک نیروهای کرد "سوریه دموکرات" را دارد.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهارات سرگئی شویگو، وزیر دفاع سوریه پیرامون به تعویق افتادن روند سیاسی در سوریه تا اطلاع ثانوی را رد کرد.

کربی گفت: ما همچون روسیه به موکول کردن دیدارهای سیاسی تا اطلاع ثانوی فکر نمی‌کنیم و "نمی‌خواهیم که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بخشی از نظام سوریه در بلند مدت باشد."

کربی افزود که نمی‌داند دقیقا منظور این وزیر روسی از اظهاراتش چه بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیرامون سخنان بشار اسد مبنی بر تصمیمش جهت ماندن در قدرت تا سال ۲۰۲۱ گفت که از این اظهارات مطلع شده و آمریکا به تلاش‌هایش برای از سرگیری دیدارهای سیاسی میان نظام و مخالفان سوری ادامه می‌دهد.

 بشار اسد روز گذشته درجمع خبرنگاران غربی گفت که دست کم تا سال 2021 و تا پایان دور سوم ریاست جمهوری اش که مدت آن هفت سال است، در راس قدرت باقی خواهد ماند.

به نوشته نیویورک تایمز، بشار اسد دوشنبه شب درجمع خبرنگاران آمریکایی، انگلیسی و تحلیلگران سیاسی دردمشق ، هر گونه تغییرات سیاسی در سوریه را تا قبل از پیروزی در جنگ فعلی این کشور بعید دانست.

بشار اسد در این دیدار از درگیری بر سر هویت در منطقه خاورمیانه و ازحق هر سوری دراینکه "یک شهروند کامل به معنای واقعی کلمه" باشد، سخن گفت و  وعده داد که مرحله جدید از گشایش و شفافیت و گفتگودر سوریه شروع شود.

نیویورک تایمز نوشت: بشار اسد ضمن انتقاد شدید از آمریکا و گروه های تندرو اسلام گرا از قبول هر گونه مسئولیت شخصی درارتباط با جنگ این کشور سرباز زد و گفت که نه دولت او ونه نیروهای وابسته به آن مسئول جنگ فعلی سوریه نیستند.


بشار اسد در این مصاحبه گفته بود :" فرض را براین بگذاریم که این ادعاها درست است و  این رئیس جمهوری است که مردمش را کشته و آمریکا به مردم سوریه کمک می کند، با گذشت پنج سال و نیم ، چه کسی از من حمایت کرده است؟ درصورتیکه مردم از من حمایت نکرده باشند، چگونه توانسته ام که رئیس جمهوری باشم؟!

52310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 596566

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =