سال گذشته ۸۱ مورد مبتلابه بیماری تب مالت در شهرستان پلدختر وجود داشت

رییس شبکه بهداشت و درمان پلدختر گفت: در شهرستان پلدختر سال گذشته حدود 81 مورد مبتلا به بیماری تب مالت که مشترک بین انسان و دام است

اسمااسماعیل پور: ناصر بابایی در جلسه شورای سلامت شهرستان پلدختراظهار داشت : در شهرستان پلدختر در 6 ماه نخست سال جاری این رقم به 18 مورد بیماری تب مالت کاهش یافته است .
به گزارش خبرانلاین لرستان ،وی افزود:یکی از موارد در دستور کار جلسه شورای سلامت بهسازی محیط های روستایی است که حدود 43 درصد جمع آوری زباله و همچنین 27 درصد فضولات حیوانی در روستاها در حال انجام است .
رئیس شبکه بهداشت و درمان پلدختر بیان کرد: ادامه این روند نیاز به برنامه ریزی دارد همچنان که در روستاهایی مانند پاعلم با جمعیت قابل توجه هنوز سیستم جمع آوری زباله ندارد و امکانات دهیاری ها نیز حدی نیست که برای هرکدام از روستاها به طورجداگانه ماشین جمع آوری وحمل زباله تهیه کرد بنابر این باید در این زمینه فرمانداری و بخشداران همکاری کنند .
وی عنوان کرد: اکثر قریب به اتفاق روستاییان در زمینه جمع آوری زباله با دهیاران همکاری نمی کنند و حاضر نیستند مبلغ سه هزار تومان بپردازند تا این کار به بخش خصوصی واگذار شود دهیاران در این زمینه راهکارهایی ارایه دهند تا مردم تشویق به همکاری شوند .
بابایی گفت : این امر نتیجه آموزش ها و برنامه هایی است که برای ارتقا سلامت در سطح شهرستان اجرا می شود ، بیمار یابی صورت می گیرد و بیماردر مراکز درمانی ، درمان می شود.
وی عامل بیماری تب مالت را دام ها دانست وتصریح کرد: داروخانه ها تجهیز به داروهای ویژه این بیماری شده اند و هم اکنون دارو این بیماری وجود دارد تا زمانی که دام آلوده به این بیماری ریشه کن نشود این روند ادامه پیدا دارد .
وی خاطر نشان کرد: یکی از دلایل شیوع بیماری تب مالت کوچ عشایر است که اکثر قریب به اتفاق دام های آنها واکسیناسیون نمی شوند و این امر موجب می شود در مدت زمان کوتاهی که در منطقه ساکن هستند بیماری منتقل می شود
بابایی اظهار داشت : روستاهای چم مهر و هلوش کانون شیوع این بیماری هستند و موارد کمتری در روستاهای دیگر شهرستان وجود دارد برنامه ریزی هایی از سوی شبکه بهداشت و درمان انجام شده که باید دامپزشکی اقدام به واکسیناسیون تمام دام ها کند که این کار هزینه زیادی در بردارد .
رییس شبکه بهداشت و درمان پلدختر با بیان این که واکسیناسیون ناقص سبب شیوع تب مالت در پلدختر می شود گفت: اما به دلیل هزینه زیاد این کار علی رغم تلاش های انجام شده همچنان بیماری تب مالت در سطح منطقه شایع است
بابایی اظهارداشت : در این شهرستان سال گذشته 27 کانون بیماری سالک با حدود 117 مورد مثبت وجود داشته که امسال با برنامه ریزی های و سمپاشی های صورت گرفته و تعداد افراد مبتلا به این بیماری به زیر 10 مورد کاهش یافته و کانون اصلی بیماری سالک در روستای سراب حمام از توابع بخش مرکزی شهرستان پلدختر است .
وی عامل بیماری سالک را نوعی انگل خونی منتقل شده از گزش پشه خاکی به انسان دانست و افزود: بهترین راهکار مقابله با بیماری سالک رعایت بهداشت محیط به ویژه در روستاها است .
رییس شبک بهداشت و درمان پلدختر بیان کرد: این شهرستان منطقه ای با اراضی کشاورزی است که اطراف آن با حیوانات میزبان این انگل از جمله سگ های ولگرد و موش های خاص جوندگان وجود دارند که بیماری سالک کنترل شد اما این روند ادامه پیدا خواهد کرد .
وی عنوان کرد: شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمادگی دارد مواردکانونی و تک موردی که پیش می آید بلافاصله اقدام به سمپاشی و ایمنی در خانه های اطراف می کند که این امر نیاز به همکاری سایر دستگاه ها دارد .
بابایی بر لزوم فعال شدن کمیته اتلاف سگ های ولگرد تاکید کرد و گفت: کمیته اتلاف در شهرها به عهده شهرداری و در روستاها به عهده دهیاری ها نهاده شده که در شهر لازم است شهرداری به عنوان متولی اصلی این کار با همکاری نیروی انتظامی و اداره محیط زیست نسبت به اتلاف سگ های ولگرد اقدام کند

46

کد خبر 596688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =