وفور اسلحه در دست مردم عامل تهدید حیات وحش

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: بنابر مطالعات انجام شده استان لرستان با دارا بودن 1.7 درصد مساحت کشور 25 درصد تنوع زیستی را به خود اختصاص داده است و در حال حاضر یکهزار و 700 گونه گیاهی و 365 گونه جانوری در لرستان وجود دارد

به گزارش خبرانلاین لرستان ،مهرداد فتحی بیرانوند افزود: از گونه های گیاهی و جانوری در مناطق بکر و طبیعت لرستان 100 گونه گیاهی و پنج گونه جانوری اندمیک می باشند که از جمله سمند لرستانی، وزغ لرستانی و سه گونه ماهی کور غار از گونه های اندمیک جانوری لرستان به شمار می روند.
وی افزود: طبیعت غنی و بکر لرستان زیستگاه اصلی خرس و پلنگ است که در سال های اخیر علاوه بر مشاهده این گونه ها توسط بومیان منطقه، دوربین های تله ای موارد متعددی را به ثبت رسانده اند.
وی اضافه کرد: حضور این گونه های جانوری در مناطق طبیعی بیانگر اکوسیستم جانوری کامل است چراکه گونه های خرس و پلنگ، گونه چتری به شمار می روند و نشانگر چرخه کامل جانوری در مناطق هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان همچنین گفت: در سال های گذشته در مناطق تحت مدیریت و حفاظت استان و پناهگاه های حیات وحش گونه های در حال انقراض کل، بزکوهی، قوچ و میش در این استان احیا شد.
فتحی بیرانوند تنوع زیستی در لرستان را کم نظیر خواند و بیان کرد: 11 استان کشور از منطقه جنگلی زاگرس بهره مند هستند ولی لرستان بیشترین سهم را از این جنگل ها دارد که این موضوع یکی از دلایل تنوع گسترده اکوسیستم گیاهی و جانوری در این استان می باشد و طبیعتی بکر و غنی را به استان بخشیده است.
وی افزود: در راستای حفاظت از این طبیعت بکر و برخورد با متخلفان زیست محیطی که باعث صدماتی به این منطقه شده اند، امید اقدامات قابل توجهی توسط دولت تدبیر و امید انجام شده است.

** نابودی 10 درصد حیات وحش لرستان توسط متخلفان زیست محیطی
به گفته فتحی بیرانوند شکارهای غیرمجاز در استان لرستان به دلیل وفور اسلحه در دست مردم خسارت هایی به طبیعت وارد کرده به طوری که در چهار دهه اخیر 10 درصد حیات وحش توسط متخلفان زیست محیطی از بین رفته است.
وی افزود: در دولت تدبیر و امید برای جلوگیری از بحران های زیست محیطی توجه به محیط زیست، ساخت پاسگاه های محیط بانی، افزایش جرایم صید و شکار و حمایت قوه قضاییه در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت: 9 شعبه رسیدگی به تخلفات زیست محیطی برای نخستین بار در سطح کشور در لرستان راه اندازی شده و به منظور حفاظت از محیط زیست استان با دستور رئیس کل دادگستری اسلحه متخلفان زیست محیطی ضبط و مجوز آنها باطل می شود.
وی فرهنگ سازی و تبیین اهمیت حفاظت از حیات وحش را در سطح استان لرستان ضروری خواند و اظهار کرد: فرهنگ سازی و نهادینه کردن حراست از محیط زیست با برنامه های منظم و کارشناسی باید مد نظر قرار گیرد.

 

۴۸

کد خبر 597772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =