ایرنا نوشت: اسنادی که به تازگی از سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به بیرون درز شده است، نشان می دهد موتور رانش الکترومغناطیسی ناسا که با توجه به قوانین فیزیک کار کردن آن ناممکن به نظر می رسید، به درستی کار می کند.

چندی پیش خبری مبنی بر ساخت موتوری به نام EM Drive منتشر و ادعا شد که این موتور می تواند انسان را 70 روزه به مریخ ببرد.
موتور EM Drive (مخفف عبارت electromagnetic propulsion drive به معنای رانش الکترومغناطیسی) به جای سوخت از امواج الکترومغناطیس استفاده می کند و نیروی لازم برای حرکت را از طریق پرتاب کردن فوتون های مایکروویو به جلو و عقب درون یک محفظه فلزی بسته ایجاد می کند. به این ترتیب قسمت جلوی موتور، در جهت مخالف نیروی محرکه شتاب می گیرد.
به عبارت ساده تر در این موتور، الکتریسیته به امواج مایکروویو تبدیل می شود که به دیواره یک محفظه بسته فشار وارد می کند و در نتیجه آن دستگاه در جهت مخالف شتاب می گیرد.
ساخت این موتور به یک موضوع بحث انگیز بین محققان تبدیل شد و محققان معتقدند که عملکرد این موتور برخلاف قوانین شناخته شده فیزیک است. در واقع بسیاری از متخصصان معتقدند عملکرد این نوع موتور با قانون سوم نیوتون مخالف است؛ بر اساس این قانون، هر عملی عکس العملی دارد.
تمام موتورهای ساخت دست بشر نیز از این قانون تبعیت می کنند و در تمام آنها نیروی پیشران در یک جهت با استفاده از سوخت یا خروج مواد گازی یا مایعات از قسمت مقابل موتور، تولید می شود؛ در حالی که در موتور EM Drive بدون خروج هر نوع ماده ای از موتور یا استفاده از سوخت، نیروی محرکه تنها در یک جهت تولید می شود.
اسنادی که به تازگی در مورد این موتور از ناسا به بیرون درز کرده نشان می دهد برخلاف ادعاها، این موتور به درستی کار می کند و قادر به تولید نیروی پیشران موثر در خلا است. عملکرد صحیح این موتور، توسعه آن را وارد مرحله تازه ای کرده است و اکنون باید عمکلرد آن را در فضا مورد بررسی قرار داد.
هنوز راه درازی برای درک چگونگی عملکرد این سیستم در پیش است ولی احتمال می رود با استفاده از آن بتوان بدون سوخت موشک، سفرهای فضایی تازه ای را آغاز کرد. موتور EM Drive یکی از هیجان انگیزترین دستاوردهای بشر است.

۵۴۵۴

کد خبر 598507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
    0 1
    مطمئنی؟ منبع خبرت چیه؟؟