فروپاشی امپراطوری استقلال در تیم‌ملی؟

خبرورزشی نوشت؛ استقلال در حال حاضر تنها یک ملی‌پوش در تیم‌ملی دارد.

روزی روزگاری، بیش از نیمی از ترکیب تیم ملی ایران، استقلالی بودند. روزگاری که درباره اش حرف می زنیم، چند دهه قبل نبود بلکه همین 4 سال قبل بود. در آن روزها، ایران در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی مبارزه می کرد و استقلال شاکله اصلی تیم ملی را تشکیل می داد. قدرت استقلال در تیم ملی به قدری زیاد بود که حتی پس از صعود ایران به جام جهانی، سرمربی وقت تیم ملی گلایه کرد که چرا از این باشگاه تشکر نکرده اند. آن روزها پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، هاشم بیک زاده، خسرو حیدری، جواد نکونام و آندرانیک تیموریان 6 بازیکنی بودند که در ترکیب تیم ملی حضور داشتند. در سه بازی پایانی مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2014 هر 6 بازیکن در ترکیب ایران بازی می کردند و نقش بسزایی در صعود تیم ملی به جام جهانی داشتند.
اگر مهدی رحمتی در اواخر سال 91 آن نامه خداحافظی را منتشر نمی کرد، بی شک استقلال می توانست نه 6 سهمیه که آن روزها،  7 سهمیه در تیم ملی داشته باشد. او در مرحله اول مقدماتی و اولین بازی های مرحله نهایی برای تیم ملی به میدان رفت ولی به ناگهان و بدون هیچ پیش زمینه ای، به صورت موقت از تیم ملی ایران خداحافظی کرد که این مسئله با واکنش کی روش و خط خوردن مهدی رحمتی همراه شد.

با این حال، استقلال در آن روزها برای خود در تیم ملی امپراطوری داشت. هاشم بیک زاده، پژمان منتظری و امیرحسین صادقی سه استقلالی بودند که آن روزها در ترکیب ثابت خط دفاعی ایران بازی می کردند. دو هافبک دفاعی تیم ملی هم جواد نکونام و آندو بودند که هر دو پیراهن استقلال را می پوشیدند. خسرو حیدری هم وینگر راست ایران بود و کمک حال خط حمله تیم ملی. حالا 4 سال بعد، از جمع این بازیکنان تنها پژمان منتظری است که در تیم ملی حضور دارد و تازه در استقلال نیست. آندو هم تا پیش از این حضور داشت و در اردوی جدید غایب خواهد بود.
امیرحسین صادقی، هاشم بیک زاده و خسرو هم بازیکنانی هستند که در برهه های مختلف کنار گذاشته شدند. تا همین چند وقت پیش شایعات زیادی درباره بازگشت خسرو به تیم ملی مطرح بود ولی کی روش این کار را نکرد تا نشان دهد در مسیر جوانگرایی گام برمی دارد.

امروز از آن امپراطوری استقلال چیزی در تیم ملی نمانده است. وریا غفوری هم به دلیل مصدومیت بازی سوریه را از دست داده و تنها امید ابراهیمی باقی مانده که شاید در این دیدار فیکس باشند. این دو بازیکن که در اردوهای اخیر حضور داشته اند، نیمکت نشین بوده اند. وریا نیمکت نشین رامین است و امید هم نیمکت نشین حاج صفی. دومی شاید به این دلیل که احسان محروم باشد، مقابل سوریه به میدان برود اما آیا تنها یک ملی پوش آبی در تیم ملی، برای این باشگاه بزرگ و مردمی شکست نیست؟

43257

کد خبر 598511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • بی نام RO ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  21 36
  برای همینه که الان تیم ملی داره خوب نتیجه می گیره
 • بی نام US ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  17 34
  اونم باید بیرون کنن تا تیم ملی یکدست شه
  • مهدی EU ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
   6 3
   هر وقت رنگ فینال اسیا رو دیدی بعد بیا حرف بزنیم
 • ناشناس A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  20 20
  موقع منصوریان بلد نیست دو بازیکن خوب بخرد همین است دیگه
 • بی نام A1 ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  38 16
  مجتبی جباری یادتان رفت در آن بازی ها جباری فیکس تیم ملی بود و پاس های گل بازی با قطر و کره جنوبی رو داد. استقلال 7 سهمیه داشت و اگر رحمتی بود 8 سهمیه فیکش می تونست داشته باشه. اشتباهتونو تصحیح کنید