۰ نفر
۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۳

ایرنا نوشت: با وجود تضعیف ارزش یوان واحد پول ملی چین، صادرات این کشور به کشورهای دیگر همچنان در حال کاهش است.

برخلاف آنچه به نظر می رسد تضعیف ارزش یوان نتوانسته است به بهبود وضعیت صادراتی چین کمک کند و این کشور در ماه های گذشته شاهد کاهش قابل توجه صادرات بود.

پایین رفتن ارزش یوان در برابر دلار موجب می شود تا صادرکنندگان چینی با تولید ارزانتر کالا، قدرت رقابتی بالاتری برای صادرات داشته باشند.
تازه ترین آمارهای اداره کل گمرک چین نشان می دهد که صادرات تولیدات این کشور در ماه اکتبر (مهر/آبان) در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته هفت ممیز ۳ درصد کاهش یافته است.
این اداره در گزارشی اعلام کرده است که صادرات چین در ماه سپتامبر (شهریور/مهر) امسال هم ۱۰ درصد در مقایسه با دوره مشابه در سال ۲۰۱۵ میلادی کاهش یافته بود.
صادرات چین در ماه گذشته میلادی به آمریکا 5.6 درصد، به اروپا 8.7 درصد و به ژاپن 3.3 درصد کاهش داشت که هر سه بزرگترین شرکای تجاری این کشور محسوب می شوند.
آمار اداره کل گمرک چین همچنین حاکی است که میزان واردات در ماه گذشته میلادی در مقایسه با دوره مشابه یک سال قبل از آن فقط 1.4 چهار درصد کاهش یافته است.
با این وصف شاخص رسمی خرید موسوم به «پی ام آی» که با تورم و تولید ارتباط نزدیک دارد به 51.2 درصد رسیده که بالاترین شاخص در ۲۶ ماه گذشته در چین است.
ارزش کل صادرات چین با یک کاهش 7.7 درصدی از ابتدای سال جاری تا پایان اکتبر امسال به یکهزار و ۷۱۰ میلیارد دلار رسیده است.
واردات چین هم از ماه ژ‌انویه (دی/بهمن) تا پایان اکتبر (مهر/آبان) سال جاری میلادی 7.5 درصد کاهش یافته و در کل به یکهزار و ۲۷۰ میلیارد دلار رسیده است.
با این وصف مازاد تجاری چین در اکتبر به نسبت ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ماه سپتامبر افزایش قابل توجهی داشته و به ۴۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است.
مازاد تجاری چین از ابتدای امسال تا پایان اکتبر به ۴۴۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده و رشد اقتصادی این کشور در این مدت 6.7 درصد بوده است.
22539

کد خبر 599399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =