چه زمانی طرح هادی روستاها بازنگری می‌شود؟/ مشکلی که روستاییان را وادار به مهاجرت می‌کند

یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم این سئوال را پرسیده که چه زمانی قرار است در طرح‌های هادی روستایی بازنگری شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هر یک از روستاهای کشور با اجرای طرحی به نام طرح هادی، ظرفیت های توسعه ای خود را می شناسند. طبق قانون طرح‌هادي روستايي طرحي است كه ضمن ساماندهي و اصلاح بافت موجود، ميزان و مكان گسترش آتي و نحوه استفاده از زمين براي عملكردهاي مختلف از قبيل مسكوني، تجاري و كشاورزي و تأسيسات و تجهيزات و نيازمندي‌هاي عمومي‌روستايي را برحسب مورد در قالب مصوبات طرح‌هاي ساماندهي فضا و سكونتگاههاي روستايي و طرح‌هاي جامع ناحيه اي تعيين می کند.
اهداف طرح روستایی 4 مورد به شرح زیر است:
1. ايجاد زمينه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرايط فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي
2. تأمين عادلانه امكانات از طريق ايجاد تسهيلات اجتماعي، توليدي و رفاهي
3. هدايت وضعيت فيزيكي روستا
4. ايجاد تسهيلات لازم جهت بهبود مسكن روستاييان و خدمات محيط زيستي و عمومي‌
یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم درباره مسایل و معضلات اجرای این طرحها در روستاها و بازنگری در آن کامنت گذاشته: خبر آنلاین عزیز درباره طرح هادی این چندمین بار است که درخواست می دم شما حتی یک بار هم پیگری نکردین دولت کی می خواهد طرح هادی را اصلاح کنه قرار بود 10سال بعد حالا شد 15سال مردم در روستا با هزار مشکل مواجه هستن حالا می گن چرا به شهر مهاجرت می کنند هزار مشکل این طرح برای روستاهیها ایجاد کرده خواهشا جواب بدین
در پاسخ به این مخاطبان باید گفت طبق ماده ۹ آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه استانها کارگروه تخصصی امور زیربنایی وظیفه بررسی و ارائه پیشنهاد در مورد طرحهای هادی شهرها و روستاها و ساماندهی فضا و سکونتگاههای روستایی را بر عهده دارد.
لذا با پیشنهاد موضوع اصلاح طرح هادی، اعضای این کمیته مشخص و با حضور نمایندگان دستگاه های تاثیرگذار مانند سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تهیه پیوست اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی برای طرح های هادی روستایی با توجه به پتانسیل های درونی هر روستا و اصلاح شرح خدمات در طرح های مذکور متناسب با خروجی های به دست آمده از مطالعات یاد شده، برای اعمال در روند بررسی و تصویب طرح هادی روستاها به وزیر راه و شهرسازی قابل ارائه است.
به بیان دیگر، هر استان باید متناسب با ظرفیت ها و توسعه روستاهای مورد نظر خود، اقدام به بازنگری طرح هادی روستایی کرده و این طرحها را برای تصویب به مرجع ذی صلاح که در این وزیر راه و شهرسازی است ارائه دهد. به این صورت می توان دریافت بازنگری در طرحهای هادی بر اساس نیازسنجی منطقه ای و محلی است، نه کاری که از مرکز و با دستور مقامات مافوق قابل انجام باشد.
طبق قانون، بازنگری های مورد نیاز در طرح هادی روستایی در پايان افق دهساله و به دنبال تحولات جمعيتي و تغيير شرايط مختلف اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و كالبدي روستاها، انجام می شود . در جريان روند تهيه اين طرحها، ضمن نقشه برداري مجدد و انجام مطالعات آماري و ميداني، كليه اطلاعات روستاها به روز شده و بر مبناي شرايط جديد، براي يك دوره دهساله ديگر برنامه ريزي و طراحي مي شوند.


46231

 

کد خبر 600523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =