۰ نفر
۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۶

ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در کانال تلگرام خود نوشت:تامین نقدینگی مانند مسکنی است که اثرش به سرعت از بین رفته و بنگاه دوباره به شرایط اولیه باز می گردد.


افزایش حرارت بدن نشانگر وجود بيماري است. پزشک سعي مي كند ابتدا بيماري را شناسايي و سپس در صدد درمان بر مي آيد. با مسکن بيماري درمان نمی شود.کمبود نقدینگی برای بنگاه ها نیز اين گونه است. تا مشخص نشود،

علت عدم كارآيي و کاهش ظرفیت تولیدی يك كارگاه چیست، تزريق سرمایه در گردش تنها معضل را به تعویق می اندازد.زنجیره ای از حلقه های علت و معلولی در نهایت مي تواند منجر به استمرار توليد و اشتغال شود و يكي از آن حلقه ها سرمایه در گردش است.
تا مسئله اصلی شناسايي و برطرف نشود، تامین نقدینگی و سرمايه در گردش به تنهايي راه به جایی نمی برد.

ممکن است، بنگاهی به علت شرايط نامناسب فضای کسب و کار نتواند به صورت اقتصادي فعاليت نمايد. چه نهاد و دستگاهي مسؤل نظارت و رفع مشكلات اصلي اينگونه بنگاه ها است؟

آیا نمي توان بخشی از مجوزهای غیرضروری را که وقت و سرمایه و نیروی انسانی بنگاه را تلف می کند، حذف كرد؟ آیا امكان اصلاح  فرایندهای نظارتی غير كارآمد و زائد  وجود ندارد؟ چه ميزان از مشكلات به تغييرات پي در پي و پرهزينه مقررات مربوط مي شود؟

این موارد و ده ها عامل دیگر باعث می شوند تا هزینه هاي تولید افزایش یافته و بنگاه نتواند به صورت اقتصادي فعاليت نمايد.  در نتيجه با زيان هاي پي در پي و كمبود نقدينگي مواجه شده و همه خیال مي کنند، تنها مشکل، کمبود منابع بانکی است.

از سوی دیگر ممکن است معضل در درون خود بنگاه   باشد. مثلا استفاده از تکنولوژی قديمي و نامناسب، مدیریت نامطلوب منابع انسانی، عدم آشنایی با نیازهای بازار و ... .تامین نقدینگی براي این بنگاه منجر به  هدر رفتن منابع بانکی و به معناي تخصيص غير بهينه منابع محدود تسهيلاتي نظام بانكي است. تا ايرادات و موانع اصلي فعاليت در اينگونه واحدها برطرف نشود، تامین نقدینگی مانند مسکنی است که اثرش به سرعت از بین رفته و بنگاه دوباره به شرایط اولیه باز می گردد.

در چنين حالتي تسهيلات مذكور نيز به حجم مطالبات لاوصول سیستم بانکی اضافه خواهد شد.خوشبختانه در شرايط حاضر بانك ها با انگيزه مثبت در صدد تامین نقدينگي و سرمایه در گردش مورد نياز براي بنگاه هایي هستند که به صورت اقتصادي و سودآور فعاليت مي كنند و اين بهترين و مناسب ترين نوع استفاده از تسهيلات نظام بانكي است كه مطمئنا منجر به رشد اقتصادي و اشتغال پايدار براي فرزندان لايق اين مرز و بوم خواهد شد.

3535

کد خبر 600626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =