با تصمیم بهارستان‌نشینان، مجلس وارد تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی و دارای گرین کارت می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، طرح تحقیق و تفحص از افراد دوتابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاءهای قانونی در این حوزه از مدتی پیش در دستور کار مجلس بود. این طرح بعد از ارجاع به کمیسیون امنیت ملی و بررسی با حضور وزیر اطلاعات رد شد چه آنکه بنا به گفته وزیر اطلاعات مشکلات مربوط به این موضوع بیش از آنکه مربوط به استعلام‌ها باشد مربوط به خلاءهای قانونی بوده است.

در همین راستا گزارش کمیسیون امنیت ملی در رد تقاضای تحقیق و تحفص از افراد دوتابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد توسط حسین نقوی حسینی سخنگوی این کمیسیون در صحن مجلس قرائت شد.

وی گفت: استدلال این بود که حضور این دسته از مدیران در شرایط فعلی مشکلاتی را ایجاد می کند و زمینه های جاسوسی را برای کشور فراهم می کند چون این افراد مورد اطمینان سرویس های جاسوسی هستند و ممکن است مشکلات مدیریتی را ایجاد کند و خسارت هایی را به کشور بزنند. در جلسه ای که کمیسیون با حضور آقای علوی برگزار کرد، وزیر اطلاعات توضیح دادند که در تمامی استعلام هایی که صورت می گیرد ما بر روی تابعیت مضاعف به طور خاص توجه و تاکید داریم و حتما موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.

وی ادامه داد: بنا به گفته وزیر طی استعلام های صورت گرفته 79 مورد مشکوک به دو تابعیتی بودند که 35 مورد آنها تابعیت مضاعف داشتند و صلاحیت آنها برای جایگاه ها رد شده بود. وزیر اطلاعات تاکید داشتند که مشکل در استعلام ها نیست در خلاءهای قانونی است و اگر این مشکلات رفع شود موضوع قابل کنترل و نظارت است. لذا کمیسیون به این جمع بندی رسید که به جای تحقیق و تفحص یک کمیسیون مشترک بین برنامه و بودجه، قضایی، امنیت ملی و شوراها تشکیل شود تا خلاءهای قانونی درباره دوتابعیتی ها و گرین کارت ها را پیدا کنیم لذا این طرح تحقیق و تفحص در کمیسیون به تصویب نرسید.

بعد از اظهارات سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، حاجی دلیگانی از متقاضیان این طرح تحقیق و تفحص پشت تریبون قرار گرفت و گفت: هدف ما از این طرح مچ گیری نیست هدف ما روشن شدن یک ابهام است، عده ای در کشور می گویند ما مدیر دوتابعیتی نداریم قبلا هم این حرف گفته می شد ولی همه مشاهده کردیم که فردی که دوتابعتی بود چطور بیت المال مسلمین را چپاول کرد و فرار کرد و به آن کشوری که از آن مجوز اقامت داشت رفت و ساکن شد و دست ما به او نمی رسد.

وی افزود: مخاطراتی که بحث دوتابعیتی دارد مشخص است. این افراد به جای اینکه عشق به ایران و وطن داشته باشند محبت یک کشور بیگانه را دارند و وقتی در آمریکا قرار است گرین کارت یا تابعیت دوم بگیرند باید دست خودشان را روی پرچم آمریکا بگذارند و سوگند وفاداری یاد می کنند، هنگامی که شرایط خاص و خطر برای کشور ما بوجود بیاید این افراد اهل ریسک نیستند که بایستند و از کشور دفاع کنند طبیعتا در مقابل کشوری که تابعیت دوم دارند کوتاه می آیند. یا هنگامی که وارد کشور ما می شوند به عنوان اتباع بیگانه نگاه نمی شوند و تشریفات بیگانه برای آنها لحاظ نمی شود و این برای کشور خطراتی دارد. اینها به مسئولان کشور نزدیک می شوند حتی اطلاعات شخصی آنها را برمیدارند و به بیگانگان منعکس می کنند.

این نماینده نزدیک به جبهه پایداری تاکید کرد: در ماجرای برجام این آقای دری اصفهانی که دوتابعیتی است در کمیته اقتصادی و بانکی مربوط به مذاکرات حضور داشت و نشان لیاقت از بالاترین مقام اجرایی کشور می گیرد و حالا هم با سپردن وثیقه و قرار در کشور آزاد است . یا فرد دیگری که در تیم حقوقی مذاکره کننده بوده و به جرم جاسوسی و همکاری با دول متخاصم زندانی است.
حاجی دلیگانی گفت: یک وزیری داریم که همسر و فرزندانش در ایتالیا هستند، از طرفی سیروس ناصری که در تیم مشاوره هسته‌ای است خانواده اش در انگلیس است و حتی گفته می شود که در حال گرفتن تابعیت سوم است و از کشور فرار کرده است. دستگاه قضا به مردم شفاف بیان کند در چند سال اخیر چند نفر در بخش های مهم نظام نفوذ کرده بودند که خوشبختانه این تعدادشان دستگیر شدند. آمار ما می گوید 12 نفر هستند چه تعداد دستگیر نشدند یا شناسایی نشدند الله اعلم.

وی گفت: مخاطرات دوتابعیتی فقط به همین مواردی که عرض کردم به حوزه مدیران محدود نمی شود بلکه خطر بزرگتر در حوزه تصمیم سازان هم هست. همین شرکت آتیه بهار متعلق به چه کسی بود؟ این شرکت متعلق به سیامک و باقر نمازی بود که محکوم به زندان شدند سامانه اطلاع رسانی بسیاری از مراکز مهم را همین دو نفر و این شرکت فراهم می کردند.

حاجی دلیگانی گفت: اخیرا یک زوج جوان به نام کارل و آفرین با تابعیت دوگانه وارد کشور شدند. بروید اطلاعاتشان را دربیاورید ببینید چه بر سر هنرمندان و اشخاص نامدار در این کشور می آورند. در برخی مراکز مشروب به وسیله لوله کشی میل می شود و فیلم آن را می گیرند و بعد تهدید می کنند و باج خواهی می کنند که اگر همکاری نکنید اینها را منتشر می کنیم.

وی تاکید کرد: ما برای جلوگیری از حوادث احتمالی آینده حق نداریم از طریق ابزار مهمی به نام تحقیق و تفحص صحت و سقم این مسائل را روشن کنیم؟ درخواست این تحقیق و تفحص برای این است که این مسائل روشن شود نیت مچ گیری یا محکومیت یک جریان یا دستگاه یا افراد خاص نیست. هدف رفع یک تهدید است که بستر آن در برخی بخش های مدیریتی کشور فراهم شده است.

نماینده شاهین دژ گفت: هدف این تفحص شناسایی مدیران احتمالی و افراد موثر در عرصه تصمیم گیری و تصمیم سازی و شناسایی خلاءهای قانونی است چون قانون فعلی مربوط به یکصد و چند سال پیش است و لازم است قانون به روز شود.

بعد از سخنان حاجی دلیگانی گزارش کمیسیون امنیت ملی در رد تقاضای تحقیق و تحفص به رای نمایندگان گذاشته شد که نمایندگان مجلس با 65 رای موافق، 133 مخالف و 3 رای ممتنع با رد تحقیق و تفحص وضعیت افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان ومدیران ارشد و شناسایی خلاءهای قانونی در این رابطه مخالفت کردند؛ براین اساس این تقاضا در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

2929

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 601063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =