ایلنا نوشت: مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز از راه‌انداری اولین مرکز شبانه‌روزی نگهداری از کودکان اوتیسم کشور توسط این موسسه خبر داد.

افشین وجدانی روشن یکی از فعالیت‌های ارزشمند این موسسه را ارائه خدمات به کودکان معلول با ضریب هوش بسیار پایین و ایجاد مرکز شبانه روزی برای این گودکان برشمرد وگفت:ا گرچه کهریزک مکانی است برای نگهداری سالمندان اما در البرز، قسمتی را برای نگهداری از کودکان معلول عمیق با آی کیو زیر 25 در نظر گرفتیم که به صورت شبانه روزی نگهداری می شوند.

وی ادمه داد: در بخش دیگر نیز کودکان تربیت پذیر به صورت روزانه به مرکز مراجعه می کنند و زیر نظرمربیان کاردرمانی می شوند. کهریزک به طور تخصصی در حوزه سالمند فعالیت می کند اما اکنون که میزبان این کودکان هستیم از آنها به نحو مطلوب نگهداری می کنیم چنانگه امروز یکی از افتخارات این مرکز راهیابی کودکانی است که پیش شرکت در کلاسهای آموزشی کهریزک قادر به رفتن مدرسه به نبوده اند و هم اکنون به مدارس عادی و استثنایی راه یافته اند.

مدیر اسایشگاه خیریه کهریزک در خصوص نحوه نگهداری از کودکان اوتیسم در این مرکز اظهار کرد: توانبخشی و آموزش مخصوص کودکان اوتیسم در کهریزک شامل کاردرمانی جسمی - ذهنی و گفتار درمانی است که توسط تیم توانبخشی انجام می شود همچنین این کودکان در آموزش پایه، برای هماهنگی دست و چشم اموزش می بینند.

وی افزود: در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز یکی از کار آمدترین روش های درمان، آموزش و توانبخشی به این عزیزان ارایه می شود، از این رو آسایشگاه ، روزهای زوج از ساعت 14 الی 16 اقدام به برگزاری کلاس کرده و 18 کودک اوتیسم نیزبرای شرکت در کلاس های توانبخشی و آموزشی انتخاب شده اند . که 3 نفر از انها از مرکز آموزش و توانبخشی روزانه و 15 کودک دیگر نیز از مرکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی هستند.

مدیر آسایشگاه کهریزک استان البرز خاطرنشان کرد: یکی از دیگر فعالیت های ارزشمند این موسسه در حوزه کودک ایجاد مرکز شبانه روزی در آسایشگاه جهت نگهداری کودکان اوتیسم و معلول با هوش بسیار پایین است و خانواده هایی که قادر به نگهداری فرزندان معلول خود نیستند فرزندانشان را به این مرکز می سپارند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در ایران مرکز نگهداری شبانه روزی برای کودکان اوتیسم راه اندازی شده است تصریح کرد: در 16 مهر سال 1392 روز جهانی کودک مرکز توانبخشی کودکان در آسایشگاه تاسیس شد که هم کلینیک درمان هم مرکز آموزش توانبخشی و هم مرکز نگهداری کودکان معلول زیر 14 سال است.

وجدانی عنوان کرد: فعالیت دیگر در حوزه کودکان ایجاد یک مرکز آموزش و توانبخشی روزانه و به عبارتی مهد کودک برای کودکان معلول است تا در این راستا خانواده‌هایی که قادر به نگهداری کودکان معلول خود نیستند و از طرفی هم نمی‌خواهند 24 ساعته فرزندانشان در مرکز بمانند بتوانند از خدمات این مراکز استفاده کنند.

وی گفت: موسسه از صبح تا بعد از ظهر آموزش های لازم به این کودکان را ارائه وسپس آن ها را به خانواده هایشان باز می گرداند.

۴۷۴۷

کد خبر 602210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =