وزارت علوم دو هفته پس از انتشار گزارش‌هایی در نشریات معتبر از سرقت علمی در ایران، اقداماتی که برای مقابله با این موضوع انجام شده است را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ به دنبال نشر گزارش مربوط به سرقت علمی (انتحال) از سوی مجله نیچر و به منظور رسیدگی به موضوع و برخورد با متخلفان در حوزه کارکردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین برخورد با تخلفات علمی، به منظور جلوگیری از تکرار این جرائم، اقدامات زیر در این وزارتخانه از مدت ها قبل آغازشده و توجه به این موضوع با جدیت ادامه دارد:

1ـ مقرر شد يك كميته حقيقت ياب به مسئوليت معاونت محترم پژوهش و فناوری تشكيل شود و با پیگیری مجدانه در این زمینه، موضوع را به طور دقیق و مستند و کارشناسانه مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه را اعلام كند.

2ـ مقرر شد به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ شود کمیته‌ای را جهت رسیدگی به این امور تشکیل داده و ضمن پیگیری موضوع، نتیجه رسما اعلام شود.

3ـ راهکارهایی برای جلوگیری از تکرار این نوع تخلف تعریف و از طریق کنترل مقالات علمی و پایان نامه‌ها و با استفاده از نرم افزار همانند جو، ثبت پایان‌نامه‌ها و... از هرگونه سواستفاده، جلوگیری و ممانعت به عمل آيد.

4ـ همچنين در قالب آئین نامه و دستورالعمل های مختلف، عنایت ویژه به کیفیت امور تحقیقاتی، مکانیسم و ارتقای اعضای هیئت علمی صورت گرفته است.

5ـ مرجعیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کارشناسی دقیق "اصالت" مقالات علمی در این امر مورد تاکید است.

6ـ آیین نامه و شیوه نامه های برخورد با تخلفات علمی استادان و دانشجویان به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارسال شده است.

7ـ لازم به ذکر است که معاونت محترم حقوقی و امور مجلس وزارت متبوع، لایحه‌ای را در مورد سرقت ادبی و تقلب علمی تهیه و تنظیم کرده و پس از طی تشریفات قانونی، مراتب را با قید فوریت به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و تصویب تقدیم کرده است.

۴۷۴۷

کد خبر 603655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رضا راد IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
    0
    تا زمانی که تعریفمون از دانشگاه دادن مقالات صرفا تئوری جهت گرفتن رتبه یا مدرک تحصیلی تکمیلی باشه، وضع همینه دانشگاه ها دانشجوی دکتری رو به چشم 2 تا مقاله نگاه می کنن دانشجوهای ارشد که بماند وقتی بدون صنعت، دانشگاه داریم و افتخار می کنیم n تا دانشجو گرفتیم، همین میشه