۰ نفر
۳۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۹
حال و روز صندلی های خالی دانشگاه ها

ایسنا نوشت: وزیر علوم، تحقیقات و فناروی گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها وجود دارد که با احتساب صندلی‌های دانشگاه آزاد، حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار صندلی خالی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، محمد فرهادی روز شنبه در سفر به کردستان در جمع روسای دانشگاه‌های استان، اظهار کرد: امسال ظرفیت پذیرش همه دانشگاه‌ها بجز دانشگاه آزاد، حدود ۸۰۰ هزار نفر بود که حدود ۸۴۰ هزار نفر برای کنکور ثبت نام کردند.

وی با بیان اینکه کمتر از ۸۰۰ هزار نفر سر جلسه کنکور حاضر شدند، افزود: در نهایت ۵۰۰ هزار نفر در فرآیند انتخاب رشته شرکت کردند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه امسال ۳۵۰ هزار نفر در دانشگاه‎های روزانه ثبت نام کردند، عنوان کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها وجود دارد که با احتساب صندلی‌های دانشگاه آزاد، حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار صندلی خالی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت جوان کشور کاهش یافته است روند کاهش دانشجو تا چند سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

فرهادی در ادامه سخنان خود، به وجود ۳۳۴ موسسه غیردولتی و غیرانتفاعی در کشور اشاره و اعلام کرد: تا سال ۸۴ فقط ۶۴ موسسه غیردولتی داشتیم که تا سال 92 این میزان به 334 موسسه افزایش یافت اما از سال 92 تاکنون مجوز ایجاد هیچ موسسه جدیدی را نداده‌ایم.

وی با اشاره به گستردگی بی رویه دانشگاه آزاد و پیام نور طی سالیان اخیر، تصریح کرد: اگر دانشگاه پیام نور به مسیر اصلی خود که جذب دانشجو به صورت غیرحضوری و مجازی است برگردد می‌تواند 2 میلیون دانشجو غیرحضوری را داشته باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناروی در ادامه سخنان خود، به تدوین طرح آمایش آموزش عالی اشاره و بیان کرد: در برنامه ششم و طرح آمایش بر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی تاکید ویژه‌ای شده است و این یکی از سیاست‌های اصلی وزارت علوم است.

وی همچنین به طرح ساماندهی آموزش عالی اشاره و بر اجرای این طرح تاکید کرد.

فرهادی در پایان سخنان خود در پاسخ به خواسته رئیس دانشگاه فرهنگیان کردستان مبنی بر جذب هیات علمی برای این دانشگاه، عنوان کرد: در وزارت علوم هیچ محدودیتی برای جذب هیات علمی برای دانشگاه‌ها نداریم و هم اکنون بیش از 2 هزار نفر آماده معرفی به موسسات آموزش عالی هستند اما باید ردیف استخدامی برای آنها ایجاد شود.

46

کد خبر 603672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =