ایرنا نوشت: معاون استاندار خراسان رضوی گفت: برگزاری مراسم اربعین با سخنرانی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هیچ مشکل و مساله ای از نظر سیاسی، امنیتی و اجتماعی نداشت.

سید جواد حسینی افزود: این مراسم قرار بود از سوی یک تشکل مجوز دار و قانونی در مشهد برگزار شود و موضوع آن از حدود 2 هفته قبل به دستگاه های مربوطه اعم از فرمانداری و استانداری و نیروی انتظامی اعلام شده بود.
وی عنوان کرد: مقرر شده بود که برنامه با موضوع عزاداری و محوریت اربعین حسینی در محیط و فضایی مسقف با حضور شخصیتی رسمی -نایب رئیس مجلس شورای اسلامی- برپا گردد از این رو هیچ منعی برای آن وجود نداشت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی افزود :حتی برگزار کنندگان این مراسم به لحاظ حساسیتی که برای برگزاری بدون حواشی و بر محوریت عزاداری اربعین حسینی تاکید داشتند محل برگزاری مراسم که در ابتدا قرار بود در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان برگزار شود را به دلیل همزمانی با مراسم شهدای گمنام در این مرکز برای جلوگیری از تداخل برنامه ها، تغییر دادند.
وی گفت : از این رو محل مراسم را با هماهنگی و پیگیری با مسئولان استان به تالار رازی که فضایی مسقف در داخل دانشکده پزشکی بود، منتقل کردند.

** تماس های متعدد استاندار با مسئولان و مقامات کشوری
حسینی افزود: حوالی ساعت 15روز گذشته در پی اطلاع از اعلام کتبی دادستان به نیروی انتظامی مبنی بر ممانعت از برگزاری این مراسم در تالار رازی مشهد ،این موضوع از سوی استاندار و اینجانب پیگیری شد و تلاش گردید تا با دادستان پیرامون این موضوع گفت و گو شود اما با وجود تماس های مکرر با دفتر و تلفن همراه وی، به این تماس ها هیچ پاسخی داده نشد.
وی عنوان کرد : به ناچار به صورت کتبی به دادستان اعلام شد که این مراسم مشکلی نداشته و لغو آن آثار سوء سیاسی و اجتماعی در پی دارد و از این رو خواستار همکاری دادستانی در برگزاری این برنامه شدیم.
معاون استاندار خراسان رضوی تصریح کرد : در پی ارسال نامه باز هم پاسخی دریافت نشد و استاندار شب گذشته موضوع را با حجت الاسلام مظفری رئیس کل دادگستری استان مطرح کرد و مقرر شد با دادستان گفت و گو شده و نتیجه را اعلام کنند اما باز هم خبری نشد.
حسینی افزود: در پی این شرایط استاندار خراسان رضوی با دادستان کل کشور هم طی گفت و گویی آثار سوء این عملکردها را مطرح نمود .
به گفته وی، همچنین صبح امروز استاندار با روسای دو قوه قضاییه و مقننه نیز مذاکراتی داشت و طی دونامه جداگانه که یکی از سوی معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار به دادستان و دیگری توسط استاندار برای رئیس کل دادگستری استان نوشته شد تاکید مجدد گردید که برگزاری این مراسم منع و مشکلی ندارد و تدابیر لازم برای برگزاری اندیشیده شده و خواستار همکاری در برگزاری آن شدیم.
وی تصریح کرد : در پیگیری های انجام شده نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی هم منع و مشکلی در برپایی آن ندیدند .
وی ادامه داد : در این میان چون پاسخی دریافت نشد و در حکم دادستانی به نیروی انتظامی هم عنوان شده بود که از برگزاری مراسم در تالار رازی در ساعت 9 صبح ممانعت شود برگزار کنندگان با این تصور که مکان برنامه به دلیل قرارگیری در مرکز شهر مشکل دارد برنامه را طی هماهنگی ها به محل ساختمان ساپکو منتقل کردند.
این مقام مسئول عنوان کرد : ساعت 9 صبح امروز مقارن با زمان برگزاری مراسم در تالار ساختمان ساپکو دوباره دادستانی طی اعلام به نیروی انتظامی تاکید کرد که این برنامه در هیچ نقطه ای از شهر اجازه برگزاری ندارد و این ساختمان را هم پلمب کرد و پیرو آن حتی فضای پذیرایی ناهار میهمانان این مراسم هم پلمب شد.
وی گفت :با وجود همه این تلاش ها و پیگیری های گسترده استاندار خراسان رضوی، هیچ جوابی به نامه ها هم داده نشد و این برنامه لغو و در پی آن اقدامات دیگری چون پلمب دفتر مجمع مشورتی اصلاح طلبان و محل پذیرایی از میهمانان و غیره هم رخ داد.
معاون استاندار خراسان رضوی با ابراز تاسف از این شرایط ، افزود : انتظار می رود در مراسمی از این دست که دارای ابعاد سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی در استان و حتی ابعاد فرامرزی است ، همکاری بیشتر تمهید و اقدام شود.

64213

 

کد خبر 603889

برچسب‌ها