تسنیم به نقل از بلومبرگ نوشت: دلال فروش صنعت هوانوردی در آمریکا که می گوید می دانسته ترامپ برنده می شود می خواهد بداند که آیا برنامه وی برای تعمیر هواپیماهای ایران همچنان سر جایش خواهد بود یا نه.

چند روز پس از پیروزی غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، آدام مایر، دلال فروش صنعت هوانوردی در امریکا که می گوید می دانسته ترامپ برنده می شود می خواهد بداند که آیا برنامه وی برای تعمیر ناوگان هوایی قدیمی یک ایرلاین کوچک ایرانی همچنان پابرجا خواهد بود یا نه.

میر، مدیر خاورمیانه و آفریقای شرکت قطعه فروشی برایت ایر در مینسوتا ضمن یادآوری نگرانی خود از پیروزی ترامپ گفت: «باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می شود... ترامپ قطعا می تواند کار را برای ما به عنوان یک شرکت آمریکایی سخت کند، اما من تلاش دارم تا خوش بینی خودم را حفظ کنم.»

برایت ایر از جمله شرکت های خارجی است که وقتی دونالد ترامپ به پیروزی رسید، چشم انداز ورودشان به بازار ایران لطمه دید. ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی از توافق هسته ای با ایران انتقاد کرده و تهدید به پاره کردن آن کرده است.

کنگره آمریکا که در کنترل جمهوریخواهان است، از پیروزی ترامپ روحیه گرفته و به طرحی رای داده که عملا فروش و اجاره هواپیماهای بوئینگ به ایران را منع خواهد کرد. هرپند اوباما گفته که این طرح را وتو خواهد کرد، اما تصویب طرح مذکور نشان می دهد که فضا تا چه حد تغییر کرده است.

ایران بعد از توافق هسته ای، قراردادهای اولیه ای به ارزش 27 و 17.6 میلیارد دلار با شرکت های ایرباس و بوئینگ برای خرید هواپیمای مسافربری منعقد کرده است.

اما پیشرفت این قراردادها کند بوده و بانک های مهم غربی هنوز از ادامه همکاری با ایران واهمه دارند، زیرا نگران تحریم های همچنان پابرجای دولت آمریکا هستند.

به گفته حسین موسویان، دیپلمات سابق ایرانی و استاد دانشگاه پرینستون، هرچند بعید است ترامپ توافق هسته ای را پاره کند، اما کنگره می تواند «عملا آن را بی اثر سازد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته، آمریکا نمی تواند توافق را یک طرفه لغو کند درحالی که طرف های اروپایی توافق از جمله آلمان و فرانسه گفته اند که در مقابل تلاش ها برای تغییر توافق ایستادگی خواهند کرد.

رضا سلطان زاده، مدیرشرکت ایران اینداستریز اینوستمنت در ایران گفت: «پژو، رنو، مرسدس بنز، بسیاری از این بازیگران بزرگ جهانی به ایران آمده اند، شرکایی یافته اند و مقداری هم سرمایه گذاری کرده اند... انها می خواهند اینجا کالا تولید کنند و بفروشند.»

میر در شرکت برایت ایر گفت، شرکت های اروپایی وارد بازار ایران شده اند، در حالی که شرکت های آمریکایی منتظر دریافت مجوز صادراتی هستند. میر 3 سال از وقت خود را صرف زمینه سازی برای فروش قطعات و موتور هواپیما به شرکت های ایرانی کرده و همزمان با رای کنگره، در نمایشگاه بین المللی هوایی کیش شرکت داشته است.

وی درباره ترامپ گفت: «اگر بگویم که اندکی هم نگران نیستم دروغ گفته ام... اما این آدم یک تاجر است و می داند چگونه پول دربیاورد.»

در تهران، برخی از شرکت ها حتی به شکلی محتاطانه از پیروزی ترامپ استقبال کرده اند. معاون مدیر شرکت مدیریت سرمایه کیان با اشاره به رشد قیمت کالاها و سهام شرکت های معدن کاری معتقد است اینها نشان می دهد برخی بخش ها پیروزی ترامپ را مثبت ارزیابی می کنند.

وی گفت: «من لزوما فکر نمی کنم که ترامپ خبر بدی برای بازارهای سرمایه است.» اما وی امیدوار بوده که هیلاری کلینتون برنده انتخابات باشد. «ما واقعا باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می شود.»

39223

کد خبر 604620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =