ایسنا نوشت: رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح وضعیت بارشی دوماه ابتدایی پاییز، از کاهش 51 درصدی بارش‌های کشور نسبت به میانگین بلندمدت خبر داد.

شاهرخ فاتح با اشاره به اینکه از ابتدای مهر 95 تا اول آذرماه کل کشور حدود 14 میلی‌متر بارش دریافت کرده است، گفت: این میزان در مقایسه با بلندمدت که 29 میلیمتر است حدود 51 درصد کاهش داشته است، همچنین در مقایسه با سال گذشته که 68 میلی‌متر بارش داشته‌ایم با کاهش 79 درصدی مواجه بوده است.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب بارشی در استان تهران در این بازه زمانی، اظهار کرد: استان تهران از ابتدای مهر تا ابتدای آذرماه 17 میلی‌متر دریافت بارش داشته است؛ این رقم در مقایسه با میانگین بارش بلندمدت که 42 میلی‌متر بوده 61 درصد کاهش و در مقایسه با سال گذشته که 62 میلی‌متر بوده 73 درصد کاهش داشته است.

بارش‌ ماه‌های آینده نرمال خواهد بود

فاتح تاکید کرد: امیدواریم برای ماه‌های آذر و دی براساس پیش‌بینی‌ها شرایط به نحوی پیش رود که به سمت شرایط طبیعی حرکت کنیم. آمارها حاکی از آنست که مهر و آبان ماه 95 را در شرایط غیر طبیعی گذرانده‌ایم ولی انتظار داریم وضعیت بارشی برای ماه‌های آینده و در بسیاری از مناطق کشور در شرایط طبیعی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که شرایط طبیعی بارشی در ماه‌های آینده نمی‌تواند عقب افتادگی بارش‌های مهر و آبان را به طور کامل جبران کند بلکه تنها روند کنونی کاهش بارش نسبت به بلندمدت که 51 درصد است را تا حدی تعدیل و بهبود خواهد داد.

دمای کل کشور در ماه گذشته یک درجه گرم‌تر از میانگین بلندمدت بوده است

این مقام مسئول در سازمان هواشناسی در ادامه به وضعیت دمایی آبان ماه 95 اشاره و اظهار کرد: در ماه گذشته کل کشور یک درجه سلسیوس نسبت به شرایط بلندمدت گرم‌تر بوده است که در این میان برخی استان‌ها نسبت به بلندمدت خود گرمتر و برخی استان‌ها سردتر بوده‌اند.

وی افزود: استان‌های ایلام،‌ لرستان و کردستان به ترتیب با 2.4 درجه، 2.3 درجه و 2.2 درجه سلسیوس نسبت به شرایط بلندمدت خود گرمتر بوده‌اند اما از سوی دیگر استان‌های گلستان، گیلان و اردبیل به ترتیب با 1.3 درجه، 0.9 درجه و 0.6 درجه سلسیوس نسبت به شرایط بلندمدت خود خنک‌تر بوده‌اند.

فاتح در پایان با اشاره به وضعیت دمایی استان تهران در آبان ماه 95 اظهار کرد: استان تهران در ماه گذشته نسبت به شرایط بلندمدت خود 1.3 درجه سلسیوس گرمتر بوده است.

۴۷۴۷

کد خبر 605496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
  3 0
  آیا مردم و مسئولین با محیط زیست مهربان بوده اند؟ ریختن ته مانده سفره از پنجره آپارتمان در باغچه و پیاده رو نامهربانی نیست؟ دپو کردن زباله در جنگل نامهربانی نیست؟ مسلماً انتقام طبیعت بسیار سخت و دردآور هست.
 • بی نام IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
  2 0
  وقتی خود مردم و مسئولان حکومتی با سرزمین مان مهربان نیستند چرا باید طبیعت و خدا دلش به حا ل این مملکت دزد زده بسوزد ؟
 • بی نام A1 ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
  2 0
  در شرایط کنونی کشور در پدیده لانینای ضعیف قرار دارد و شاهد سال زراعی کم بارش نسبت به بلند مدت و افزایش نیم تا یک و نیم درجه ای دمای هوا در زمستان نسبت به بلند مدت خواهیم بود بنابراین بحران کم آبی در تابستان سال پیش رو دور از انتظار نیست . با تشکر کارشناس هواشناسی