ایرنا نوشت: غانم البوعینین وزیر امور پارلمانی در دفتر سلطنتی بحرین گفت: مساله تشکیل اتحادیه ای منطقه ای در نشست سران کشورهای شورای همکاری که ماه آینده در بحرین برگزار می شود٬ مطرح واین اتحادیه به زودی و احتمالا بدون حضور عمان تشکیل می شود.

به گزارش روز شنبه روزنامه الحیات چاپ لندن، وزیر امور پارلمان در دفتر سلطنتی بحرین افزود: موضع عمان نسبت به تشکیل این اتحادیه مورد احترام است اما ما نباید به این اکتفا کنیم٬ احتمالا پس از تشکیل اتحادیه، شورای همکاری خلیج فارس برای اعضایی که می خواهند٬ باقی می ماند.

البوعینین تاکید کرد که دامنه فعالیت این اتحادیه در صورت تشکیل شدن٬ بسیاروسیعتر و پیشرفته تر از مساله همکاری خواهد بود و کشورهایی که مایل به پیوستن به این اتحادیه با گام های سیاسی واقتصادی وغیره هستند٬ باید بدانند این اتحادیه فراتر از همکاری ها است البته هرکس بخواهد می تواند در شورای همکاری در سطح همان همکاری ها باقی بماند وعمان هم می تواند.

وی افزود: بدون شک عمان بسیار با حکمت رفتار می کند اما این کافی نیست ومن معتقدم همیشه راه حل هایی هست که بتواند ما را به اتحادیه ای برساند.

مخالفت یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان با طرح عربستانی تشکیل اتحادیه شورای همکاری و تهدید به خروج از آن در صورت تشکیل این اتحادیه موجی از نگرانی میان عرب ها از جمله عربستانی ها به وجود آورد. آنها اکنون از این بیم دارند که نه تنها طرح اتحادیه آنها تحقق نیابد بلکه حتی شورای همکاری در سراشیبی فروپاشی و اضمحلال بیفتد.

در این جا نیز عربستانی ها به ایران مظنوند و می گویند نزدیکی بی اندازه عمان و ایران به یکدیگر که در حال حاضر نزدیک ترین روابط را در میان کشورهای عربی عضو شورای همکاری با ایران دارد، عامل ایجاد تفرقه و تنش در میان اعضا شده و باعث شده است تا مسقط صحبت از جدایی از شورای همکاری بکند.

نه تنها عمان پیشنهاد عربستان سعودی برای تشکیل اتحادیه شورای همکاری خلیج فارس را نپذیرفت بلکه کشورهای دیگر عربی مانند قطر،امارات و کویت نیز با این پیشنهاد مخالف بودند.

5252

کد خبر 605927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =