مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی گفت: شفاف تر شدن فعالیت ها یکی از مزایای بانکداری الکترونیک است و اگر استفاده از این سیستم رواج یابد، تاثیر زیادی در کاهش تقلب و پولشویی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نیما امیر شکاری درباره پیشرفت بانکداری الکترونیک در ایران گفت: بانکداری الکترونیک دو بال متفاوت دارد که یک بال "فرآیندهای بانکی" از جمله سپرده گیری، اعطای تسهیلات و غیره است ضمن اینکه بال دیگر آن "پرداخت الکترونیک" است.

وی افزود: نظام بانکی تاکنون در زمینه پرداخت الکترونیک، فعالیت های چشمگیری داشته به شکلی که بازارهای سنتی و نوین به درگاه های پرداخت الکترونیک مجهز شده است. البته باید توجه داشته باشیم که کشور ما با فاصله ای چند ساله در حال حرکت به سمت خدمات نوین الکترونیک است.

امیرشکاری با اشاره به اینکه مردم ما از طریق ابزارهای نوین درگیر بانکداری الکترونیک هستند، افزود: مهمترین دلیل فاصله با دنیا و عقب ماندگی، وجود قوانین دست و پاگیر بانکی است. قوانینی از جمله احراز هویت که هیچگونه زیرساخت بانکی مناسبی برای این گونه فعالیت ها وجود ندارد.

به گفته مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی بانکی، مهمترین مشکل ما در این زمینه اعتماد کم مشتریان است.

وی ادامه داد: متاسفانه قوانین موجود نتوانستند اعتماد مردم را جلب کنند زیرا اگر مشتریان سیستم بانکی اعتماد لازم را از انجام خدمات و امنیت منابع مالی خود داشته باشند،به طور قطع استفاده از این سیستم برای آن ها راحت تر ازشعبه رفتن است.به نظر من بخش زیادی از این اعتمادسازی برعهده بانک مرکزی است، بانک مرکزی باید با همکاری قوه مقننه و قضائیه قوانین و دستورالعمل های لازم در این بخش را تدوین کند.

امیر شکاری درباره فعالیت های پژوهشکده در این زمینه گفت: ما در پژوهشکده پولی و بانکی اقداماتی از جمله آموزش قضات، همکاری با مرکز پژوهش های مجلس و غیره داشته ایم. اما از نظر من اقدام عمده و اصلی بر عهده بانک مرکزی است تا بسترهای لازم را در این زمینه را ایجاد کنند اما متاسفانه این موضوع در دستور کار آن ها قرار ندارد.

وی در پایان درباره ششمین همایش بانکداری الکترونیک، گفت: با توجه به اینکه در این صنعت همایش های متعددی در حال برگزاری است ما باید فضای پسابرجام را جدی بگیریم و توانایی و ظرفیت های خود را به دنیا نشان دهیم. همچنین با استفاده از این فضا از امکانات و تکنولوژی هایی که در سطح بین الملل به آن دست یافته اند، استفاده کنیم.

 

22335

کد خبر 606373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =