استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی با تاکید بر اینکه فعالیت نهادهای اجتماعی زنان تنها نباید در حوزه آسیب‌های اجتماعی متمرکز شود؛ گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که مشارکت‌های اجتماعی زنان در بستر محلات شهری رشد پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از ستاد خبری نخستین همایش بین المللی زنان و زندگی شهری، كرم حبیب پور گتابی با بیان این مطلب افزود: زنان در همه جای دنیا نقش پر رنگی در توسعه ملی دارند اما این نقش بنا به دلایل گوناگون تاریخی در كشور ما مغفول مانده است.

وی با اشاره به اینکه در برخی از دوره های تاریخی زنان در مناسبات اجتماعی و سیاسی به عنوان یك شهروند تاثیرگذار در نظر گرفته نمی شدند، ادامه داد: متاسفانه كلیشه های جنسیتی در طول تاریخ باعث منع مشاركت زنان در اداره شهرها بوده به گونه ای که این نگاه و رویکرد در یک قرن اخیر در برخی از دولتها بیشتر و در برخی نیز كمتر بوده است.

این جامعه شناس با تاكید بر اینكه نهادهای اجتماعی نقش جدی در ترغیب حضور زنان در اجتماع دارند، بیان کرد: مدیریت شهری باید با فعال كردن نهادهای اجتماعی كانون‌هایی را برای فعالیت زنان ایجاد کرده و توسعه دهد.

حبیب پور یادآور شد: بحث حضور زنان در زندگی اجتماعی باید از محلات شروع شود. اگر زنان حضور تاثیرگذاری در محلات شهری داشته باشند، به مرور زمان این حضور و مشارکت آنها در اداره شهر به تمامی امور شهری تسری می یابد.

وی با اشاره به اینكه خوشبختانه در این دوره از مدیریت شهری امکان مشارکت و حضور زنان در اداره شهر بیشتر فراهم شده است، تاکید کرد: در حال حاضر فضای خوبی در سرای محلات برای مشارکت زنان ایجاد شده است، باید این باور را تقویت كنیم كه زنان می توانند در زندگی شهری نقش تاثیرگذاری داشته باشند.

به گفته این استاد دانشگاه زنان را باید از جمعیت فعال تاثیرگذار زندگی شهری تلقی كرد و نباید به مشارکت آنها در اداره امور شهر دید منفی داشت.

234 42

کد خبر 606726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =