ایرنا نوشت: امیر قطر در راستای تلاش کشورش برای افزایش ضریب نفوذ در قاره آفریقا از پرداخت کمک یک میلیارد و 250 میلیون دلاری به دولت تونس خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری فرانسه، شیخ تمیم بن حمد امیر قطر در افتتاحیه نشست بین المللی سرمایه گذاری در تونس موسوم به 'تونس 2020'، پرداخت این کمک مالی را در راستای حمایت از اقتصاد و مسیر توسعه تونس دانست.

کارشناسان معتقدند، این اقدام قطر با هدف تقویت موقعیت گروه سیاسی النهضه می باشد که شاخه ای از گروه اخوان المسلمین است.

در همین راستا، انس الصالح وزیر امور مالی کویت نیز در حاشیه این نشست از وام 500 میلیون دلاری به دولت تونس طی پنج سال آینده خبر داد.

کویت به مدت دو سال است که با فعال کردن تشکل سیاسی کشورهای عربی و آفریقایی تلاش کرده که با راه اندازی صندوق مالی با سرمایه اولیه یک میلیارد دلاری زمینه را برای نزدیک کردن روابط کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تقویت بخشد.
این راهبرد به صورت جدی از سوی شیخ صباح الاحمد امیر کویت پیگیری شده و طی یکسال اخیر کویت تا سقف 750 میلیون دلار به سی کشور آفریقایی وام پرداخت کرده است .

براساس راهبرد تعریف شده از سوی دولت کویت این کشور سعی می‌کند که خود را به نوعی از کشمکش های منطقه ای دور کند و به رغم مواجه بودن با مشکلات مالی ناشی از کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، با تقویت تشکل اعراب و آفریقا که کشورهای عربی مصر و تونس و الجزایر و مغرب نیز در آن عضویت دارند به نوعی جای پایی برای خود در کشورهای آفریقایی باز کند.

39223

کد خبر 607077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =