نمایش ایرانی «نجم الثاقب» (ستاره درخشان)، امروز (نهم آذر) آخرین اجرای خود را در کشور عراق پشت سر گذاشت و به ایران بازمی‌گردد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایش «نجم الثاقب» (ستاره درخشان) که امروز، نهم آذر، آخرین اجرای خود را در شهر نجف عراق پشت سر گذاشت، به واقعه عاشورا، وقایع شام، شهادت حضرت رقیه سلام‌اله‌ علیها، امتداد عاشورا در دفاع از حرم، رشادت‌های مدافعان حرم و تلاش مردم رنجدیده عراق برای مقابله با داعش می‌پردازد.

تهیه‌کننده «نجم الثاقب» علیرضا کوهفر و کارگردان آن سعید اسماعیلی است که پیش از این نمایش‌هایی هم چون «فصل وصل» و «فصل شیدایی» را با حمایت مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی (مهنا) با محتوا و مضمونی مشابه در ایران اجرا کرده‌اند. نمایش «نجم الثاقب» از 15 محرم تا 28 صفر، پنج بار در روز هر بار برای حدودا 2500 نفر اجرا شد.

سعید اسماعیلی، کارگردان «نجم الثاقب» در مورد پایان‌بندی این نمایش گفت: «تابوت‌های مزین به پرچم‌های عراق، ایران، افغانستان و حزب‌الله لبنان که در پایان نمایش «نجم الثاقب» دیده شد، نشان از اتحاد و همدلی شیعیان علیه تکفیری‌ها داشت. پایان بخش نمایش هم دعا برای فرج امام زمان (عج) بود که حاضران به صورت دسته‌جمعی آن را زمزمه می‌کردند تا هم تسکینی برای آلام مدافعان حرم باشد و هم نشان‌دهنده افق نگاه مجاهدان.»

او در مورد تفاوت این نمایش با اجرای سال‌های گذشته افزود: «امسال زبان عربی در نمایش «نجم الثاقب» نقش پررنگی دارد و این یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها نسبت به سال‌های گذشته بود. به دلیل اجرای نمایش‌هایی مثل «فصل وصل» و «فصل شیدایی» در شهرهای ایران، تصمیم بر آن شد که «نجم الثاقب» بیشتر به مردم عراق بپردازد. لذا بر آن شدیم تا کل کار به زبان عربی اجرا شود. گرچه این کار چالش‌هایی در چینش آیتم‌ها و هدایت هنرمندان پیش آورد اما سختی‌ها را بر خود هموار کردیم تا بتوانیم نمایش را به زبان عربی به مخاطبان عرب‌زبانِ زیارت اربعین عرضه نماییم.»

علیرضا کوهفر، مسئول مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی (مهنا) نیز به عنوان تهیه کننده «نجم الثاقب» گفت: «به لحاظ محتوایی در نسخه عربی «نجم الثاقب» مطالب متفاوتی را نسبت به سال گذشته ارائه کردیم و بیشتر کوشیدیم نمایش را مطابق با فضای فرهنگی عراق و علائق شیعیان آن طراحی کنیم. به عنوان مثال در بخشی از نمایش به جناب مختار پرداختیم که به شدت مورد استقبال مردم عراق و عرب زبانانی قرار گرفت که تماشاگرمان بودند.»

کوهفر در مورد مهمانانی که به تماشای این نمایش نشستند، توضیح داد: «علاوه بر مقامات عراقی، تولیت آستان مقدس علوی و خانواده‌های شهدای مدافع حرم، شاخص‌ترین مهمانان ما حدود 1000 نفر از شیعیان مناطق نبل و الزهرا در سوریه بودند. در واقع نمایش‌هایی که با حضور خانواده‌های نبل و الزهرا به اجرا در آمد، رنگ و بوی دیگری داشت که گمان می‌کنم به خاطر غربت و مرارت‌های مکرری بود که این مردم در سال‌های اخیر از سوی تکفیری متحمل شده‌اند.»

او در پایان افزود: «همکاران ما از 15 محرم برای آماده‌سازی شرایط در نجف اشرف بودند و امروز نهم آذر، عراقی‌ها آخرین اجرای «نجم الثاقب» را دیدند.»

57242

کد خبر 607122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =