محمد لاهوتی گفت:«هیجانات بازار ارز تاثیر خود را بر قیمت ها می گذارد و باعث سردرگمی تولیدکننده، صادرکننده و وارد کننده می شود.»

محمد لاهوتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با خبرآنلاین با اشاره به افزایش نرخ ارز در بازار  گفت:« نرخ دلار ظرف یک الی دو روز افزایش نیافته است. اگر روند افزایش نرخ ارز را نگاه کنیم از حدود یک ماه پیش روندی افزایشی داشته و بالا رفته است. البته با توجه به قانون برنامه پنجم اگر تورم داخلی منهای تورم خارجی کنیم تا پایان سال دلار حدود ۴ هزار تومان خواهد رسید.» 

وی افزود:« خیلی تعجب ندارد ولی اشکال اینجا است که شش ماه سال دلار ثابت بوده است و بعد از ۶ ماه دوم شروع به رشد افزایشی و در این چند روز اخیر رشد جهشی داشته است. این موضوع نه مطلوب صادرکننده ها و نه مطلوب اقتصاد کشور است. »

لاهوتی ادامه داد:«به نوعی هیجانات بازار ارز تاثیر خود را بر قیمت ها می گذارد و باعث سردرگمی تولیدکننده، صادرکننده و وارد کننده می شود. به هر حال باید بپذیریم عرضه کننده اصلی ارز در کشور دولت است، چون پول نفت در اختیار دارد.» 

این عضو هیات نمایندگان عنوان کرد:«بانک مرکزی باید بازارارز را به صورت شناور مدیریت کند، اگر مدیریت شناور در طول سال اتفاق بیفتد این تکان ها را در بازار ارز نمی بینیم؛ ولی چون شش ماه سال نرخ ارز را ثابت نگه می دارند و ۶ ماهه دوم بخشی از قانون را رعایت کنند با مشکل رو به رو می شوند.» 

بانک مرکزی به دنبال یکسان سازی است؟

وی گفت:« بانک مرکزی به دنبال یکسان سازی نرخ ارز است و با اجرای این طرح نرخ مبادله ای افزایش پیدا می کند؛ ولی هرچه نرخ مبادله ای افزایش یابد، نرخ ارز آزاد نیز متناسب با آن باید افزایش پیدا کند. بنابراین دو خط موازی است که هیچ وقت به یکدیگر نخواهد رسید.»

لاهوتی اظهار کرد:«اگر دولت به دنبال تک نرخی کردن ارز است باید منابع لازم را جهت مدیریت در اختیار داشته باشد و یک شبه ارز مبادله ای را حذف کند.»

وی افزود:« امروز صادرات کشور از واردات آن پیشی گرفته است و ارز صادراتی می تواند جوابگوی خواسته داخل باشد و بازار را تامین کند. اتفاقی که می افتد این است که واردات غیر رسمی در بازار آزاد به نرخ ارز دامن می زند و لذا  دولت باید با منابعی که دارد بازار را نترل کند. »

این فعال اقتصادی یادآورشد: «دولت باید در شش ماه دوم بازار را مدیریت شناور کند و از تکانه های یک دفعه ای و هیجانات افزایشی جلوگیری کند ولی تا زمانی که نرخ مبادله حذف نشود، هرچه نرخ مبادله ای افزایش پیدا کند،نرخ بازار آزاد هم افزایش پیدا می کند.»

لاهوتی با اشاره امکان افزایش نرخ ارز به دلیل کسری بودجه دولت، گفت:«در دولت های قبل به دلیل جبران کسری بودجه سابقه داشته است ولی باید در نظر گرفت که این دولت در شرایط گوناگون نشان داده که اجازه نداده که کمبود یا کسری بودجه با افزایش نرخ ارز اتفاق بیفتد. فشارهای مالی و شرایط مالی دولت تغییر کرده باشد،لذا این موضوع این هم دور از ذهن است. ولی با توجه به برنامه پنجم نرخ ارز تا پایان سال حدود ۴ هزار تومان امکان پذیر است، چون قانون تعیین کرده است.»

وی خاطرنشان کرد: «گرچه هیچ یک از دولت ها تاکنون این قانون را به طور کامل اجرا نکردند.»

35224

کد خبر 607168

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
  0
  من كه مديريتي نمي بينم. تيم سيف توانايي اين كار را ندارد. روحاني وقتي خواهد فهميد كه نتيجه انتخابات را واگذار كند
 • بی نام IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
  0
  اين حرف ها ديگر كهنه شده است خود دولت براي پنهان نمودن ورشكستگي ارزش پول ملي را فنا مي كند برخلاف وعده هاي انتخاباتي