شرق نوشت:«محسن رضایی» به دو دلیل چهره‌ای‌خبرساز است؛ یکی اینکه او را هم به نام سابق فرمانده سپاه پاسداران می‌شناسند که در نامه‌نگاری‌های بی‌مقدمه‌اش با اکبر هاشمی‌رفسنجانی بر سر راهبردهای جنگ ایران -عراق، سبب‌ساز گفته‌شدن ناگفته‌ها می‌شود و دیگری اینکه خیلی‌ها هم او را پای ثابت انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شناسند و می‌گویند: «دوست دارد رئیس‌جمهوری باشد».

اما خودش می‌گوید: «بر حسب احساس تکلیف راهی کارزارهای انتخاباتی می‌شود و هرگاه این احساس بر دوشش سنگینی کند، باز هم به میدان می‌آید». در این گزارش به فراز و فرودهای کارنامه خبری محسن رضایی‌میرقائد پرداخته‌ایم:

بهانه: جناح‌های سیاسی مدتی به استراحت بروند
محسن رضایی دیروز در یادداشتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «در شرایط کنونی کشور نیازمند مدیریت پاک‌دست و مقتدر است. جناح‌های سیاسی برای مدتی به مرخصی بروند تا پس از سر‌و‌سامان‌گرفتن اقتصاد و نظم و انضباط در کشور، دوباره بیایند سر سفره ملت و شهدا بنشینند».

شناسنامه:  از دشت‌های بنه‌وار تا تأسیس خاتم‌الانبیا
دهم شهریورماه ١٣٣٣ در روستای بنه‌وار از توابع مسجد سلیمان به دنیا آمد، نامش را سبزوار گذاشتند. ٢٠ساله بود که به‌ خاطر فعالیت‌های سیاسی‌اش نام مستعار محسن را برگزید. دیگر همه او را به نام محسن می‌شناختند و با همین نام هم به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی معرفی شد؛ به‌همین‌دلیل هم نامش را رسما به محسن رضایی‌میرقائد تغییر داد. سال ٥٣ كه پس از قبولی در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت به تهران آمد و در محله نارمک ساکن شد، مسیر زندگیش تغییر کرد. «سبزوار» به «محسن» گروه‌های سیاسی بدل شده بود و علیه رژیم شاه فعالیت می‌کرد. او همان سال اول از طریق امام جماعت مسجد جامع احمدیه نارمک با معصومه خدنگ آشنا شد و ازدواج کرد. رضایی پنج فرزند به نام‌های احمد، سارا، علی، زهرا و مهدیه دارد. احمد رضایی، فرزند ارشدش برایش حاشیه‌ساز شد. چند سال بعد و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، محسن رضایی اعلام کرد فرزندش به ایران برگشته ‌است. در ۲۲ آبان ٩٠ بود که اعلام شد احمد رضایی‌میرقائد، در هتل گلوریا در شهر دوبی به طرز مشکوکی درگذشته است. پسر دیگرش علی، همسر هدی طباطبایی و پدر تنها نبیره امام خمینی (محمدبنیامین رضایی) است که معاونت اطلاع‌رسانی، پژوهش و امور بین‌الملل دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد. از فعالیت سیاسی دخترانش خبر چندانی در دست نیست؛ جز اینکه با نامزدی پدر، وارد کارزار تبلیغات می‌شوند. برادر او «امیدوار رضایی» نیز ۱۶ سال یعنی در دوره‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، نماینده مسجد سلیمان، لالی و هفتکل بود. او از افراد نزدیک به علی لاریجانی (رئیس کنونی مجلس) است و هم‌اکنون به‌عنوان معاون قوانین در بهارستان فعالیت می‌کند.

کارنامه:  مردی که نمی‌خواست فرمانده بماند

٢٧‌ساله بود که در حکمی از سوی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزیده شد و مدیریت سپاه پاسداران را در جنگ برعهده گرفت؛ تجربه‌ای که او را نام‌دار کرد و برایش دشواری‌ها و انتقادات بسیاری نیز به همراه آورد. تأسیس دانشگاه امام حسین، دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌الله و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا از‌جمله اقدامات او در سپاه پاسداران است. رضایی ١٦ سال فرماندهی این نهاد را بر عهده داشت و دو بار عزم استعفا کرد. اولین بار در سال ٦٦ بود که در نامه‌ای به مرحوم احمد خمینی از مقام فرماندهی کل سپاه استعفا داد. رضایی در استعفانامه خود نوشت: «با وجود مقاومت‌های زیاد در مقابل مشکلات و نارسایی‌های میدان نبرد (که عمدتا ناشی از افراد و عوامل داخلی جامعه و مسئولان کشور بوده‌اند) مجبور به استعفا شده است». او سال‌ها بعد توضیح داد که امکانات کم و پشتیبانی ضعیف و برآوردش از اینکه نیروهای ایرانی بدون رفع این مشکلات تلفات سنگینی خواهند داد، دلایل استعفایش بوده‌اند.

اکبر هاشمی‌رفسنجانی که آن ایام جانشین فرماندهي کل قوا بود، نیز در کتاب خاطراتش درباره استعفای محسن رضایی آورده است «کسانی در داخل سپاه اذیتش می‌کردند. در مجلس هم کسانی بودند که اذیتش می‌کردند»؛ اما بنیان‌گذار جمهوری اسلامی با استعفای محسن رضایی مخالفت کرد و او تا سال ٧٦ فرمانده سپاه ماند. سال ٧٦ بود که او از فرماندهی سپاه و حضور در همه نیروی‌های نظامی اعلام استعفا کرد تا با بر‌عهده‌گرفتن دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد میدان سیاست شود؛ میدانی که هرچند برای او خوش‌یمن نبود؛ اما نامش را بیش‌از‌پیش رسانه‌ای کرد.

حضور فعال در چهار دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ادوار ششم، نهم، دهم و یازدهم سبب شد او به مرد ناکام رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری شهره شود و گه‌گاه نامش به مطایبه در جراید و شبکه‌های مجازی دست به دست بچرخد؛ اما حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای او پر‌ثمر بود. او سه سال بعد ریاست کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده گرفت كه در تمام این سال‌ها به تدوین سند چشم‌انداز ٢٠ساله ایران و اصلاح قانون سرمایه‌گذاری خارجی در ایران کمک شایانی کرد. دوری رضایی از ارگان‌های نظامی همیشگی نبود.

او سال گذشته - فروردین ٩٤- پس از ١٨ سال دوری از فعالیت‌های نظامی بار دیگر به سپاه پاسداران بازگشت تا به گفته خودش تجاربش را در زمینه امنیتی و نظامی منتقل کند. شهرت رسانه‌ای رضایی محدود به داخل کشور نمی‌شود؛ سال ٨٦ بود که ١٣ سال پس از حادثه انفجار مرکز همیاری یهودیان آرژانتینی، محسن رضایی همراه با هشت چهره دیگر از جمله هاشمی‌رفسنجانی، علی‌اکبر ولایتی، علی فلاحیان و احمد وحیدی در پرونده آمیا متهم شناخته شدند و تحت تعقیب پلیس اینترپل قرار گرفتند و رسانه‌های خارجی مکرر درباره آنها نوشتند. تا اینکه پنج سال بعد- سال ٩١- در پایان تحقیقات، نام رضایی از این فهرست خارج شد.

مواضع:  

موضع من در فتنه ٨٨ مورد تأیید رهبری قرار گرفت. /خبرگزاری فارس، اردیبهشت ٩٢.
ایران تا قبل از دوره رضاشاه نیز به صورت فدرالی اداره می‌شد اما وی که تمایل داشت قدرت را به صورت یکپارچه در دست بگیرد، دست به ایجاد حکومت استانی زد لذا اگر قرار بود استقلالی شکل بگیرد در آن دوران شکل می‌گرفت ضمن آنکه این طرح فقط در زمینه اقتصاد، کشور را فدرالی خواهد کرد. / ایسنا، اسفند ٩١.


من دهه آینده منطقه را پر آشوب و حادثه می‌بینم - یکی از دلایلی که از مقام معظم رهبری درخواست کردم که اجازه فرمایند تجاربم را به نسل‌های آینده منتقل کنم همین بود - ١٠ سال آینده، بحرانی خواهد بود. / سایت خبری انتخاب، اردیبهشت ٩٤.

اسرائیل و غرب منتظر بودند که دولت سوریه سقوط کند و بعد علیه ایران وارد صحنه شوند، سوریه که سقوط نکرده اینها نگران هستند، اگر به ایران حمله‌ای صورت بگیرد ممکن است ایران از فاصله‌ای نزدیک جواب اینها را بدهد، بنابراین حمله به ایران کار ساده‌ای نیست. /گفت‌وگو با سایت خبری انتخاب، تیر ٩١.

بعد از خرمشهر باید وارد خاک عراق نمی‌شدیم بلکه باید اعلام می‌کردیم اگر دولت عراق به خواسته‌های ما عمل نکند، وارد خاک عراق می‌شویم. / گفت‌وگو با شبکه، خبر مهر ٩٥.

وظیفه سقای کربلا سلام بر زندگی بود یعنی آب‌آوردن برای اهل خیمه و این شعار انتخاباتی «سلام بر زندگی یا ابوالفضل» ما نیز به این معناست که به فکر رفع مشکلات مردم هستیم. / جام‌جم آنلاین، خرداد٩٢

عربستان باید مراقب باشد، اگر بخواهید امنیت ما را به هم بزنید شما را به دوران قبل از صنعتی‌شدن بر می‌گردانیم. / سایت خبری الف، خرداد٩٤.

کاندیداهای معترض در دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری حرف ما را گوش نکرده و حاضر به مشورت با ما نشدند. / ایسنا، دی ٩٣.

2929

کد خبر 608026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =