روحانی: صراحتا می‌گویم نقض برجام را تحمل نخواهیم کرد/ ۲

رئیس جمهور گفت:‌ ما در اجرای مطلوب برجام مصمم هستیم اما در مواجهه با هرگونه بدعهدی، تعلل، تاخیر و یا نقض در اجرای برجام قاطع عمل می کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، در ادامه جلسه علنی امروز مجلس، حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش در زمان تقدیم لایحه بودجه سال 96، به تصویب تمدید قانون داماتو در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان داد.

او گفت: بدیهی است ما با کشورهای که سالیان متمادی دچار تخاصم یا چالش بوده ایم و در حوزه های متعدد هنوز هم با چالش مواجه هستیم مسیر همواری را در اجرای برجام نداشته باشیم و لازم است همانطور که تاکنون نیز چنین بوده رفتار طرف های مقابل را به دقت رصد کرده و به بدعهدی آنان واکنش نشان دهیم.

رئیس جمهور گفت: برجام توافقی برد- برد برای همه طرف هاست و هرکدام از کشورهای طرف توافق که در تقویت اجرای آن فعال تر باشند از اجرای آن بیشتر نفع خواهند برد. ما بهره گیری از فرصت های اقتصادی بین المللی و گسترش تعاملات اقتصادی با سایر کشور را حق خود می دانیم و در این زمینه منتظر اجازه هیچ کشوری نخواهیم بود.

وی اظهار کرد: ظرف روزهای گذشته مجلس نمایندگان و سنای آمریکا طرح تمدید تحریم معروف به آیسا را مصوب کرد. لازم می دانم به چند نکته در این زمینه اشاره کنم. اولا گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی موید این واقعیت است که از زمان اجرایی شدن برجام، جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرده و به آنها پایبند بوده است.

وی بیان کرد: ما اعتقاد داریم برجام یک سند معتبر بین المللی است که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است و اجرای دقیق و صحیح آن می تواند دستاوردهای مهمی را برای کشورهای مشارکت کننده در آن و حتی کل جامعه بین الملل به همراه داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: ثانیا جمهوری اسلامی ایران همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، هیچگاه نقض کننده برجام نبوده و نخواهد بود. ما به تعهدات خود پایبندیم اما به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی به صراحت اعلام می کنم که نقض برجام را از سوی هیچکدام از اعضای 1+5 تحمل نخواهیم کرد و به آن پاسخ مناسب خواهیم داد.

وی گفت: مصوبه اخیر کنگره آمریکا با برجام مغایرت دارد و ناقض آن است،‌ لذا رئیس جمهور آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تایید و به ویژه اجرای آن جلوگیری کند.

روحانی اظهار کرد:‌ صریحا اعلام می کنم چناچه مصوبه اجرا شود نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت. حتی امضای آن توسط رئیس جمهور آمریکا را نیز خلاف تعهدات آمریکا می دانیم و با عکس العمل مقتضی روبه رو خواهد شد.

وی بیان کرد: در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی و قانون مصوب شورای اسلامی در جلسه همین هفته هیات نظارت بر اجرای برجام، تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و به اطلاع مردم خواهیم رساند.

رئیس جمهور گفت:‌ ما در اجرای مطلوب برجام مصمم هستیم اما در مواجهه با هرگونه بدعهدی، تعلل، تاخیر و یا نقض در اجرای برجام قاطع عمل می کنیم.

رئيس جمهور در بخش دیگری از سخنانش تأكيد كرد كه «نكته سوم رشد اقتصادي است كه به جز دولت يازدهم هيچ دولتي بعد از جنگ تحميلي تا به حال كار خود را با نرخ رشد منفي اقتصادي آغاز نكرده است در حالي كه اين دولت در شرايطي كار خود را آاغاز كرد كه اقتصاد كشور دو سال پياپي رشد منفي را تجربه كرده بود. ركود سال هاي 91 و 92 اگرچه بخش هاي مختلف اقتصاد را به اشكال مختلفي متاثر ساخت اما صرف نظر از آثار كوتاه مدت آن به نظر ميرسد متاسفانه روند رشد اقتصادي كشور را نيز تحت تاثير قرار داد و آن را كند نموده است و به همين دليل به نظر ميرسد بازگشت به سطح درآمد ملي به قبل از سال هاي91 و 92 در دوره اي طولاني تر اتفاق بيفتد. »

وي افزود: تدابير انديشيده شده از سوي دلوت اگر چه از عمق اين ركود كاسته است اما افت كم سابقه قيمت نفت از نيمه دوم 93 تاثير منفي شديدي بر اقتصاد و بودجه دولت بر جاي گذاشت. خوشبختانه با گشايش هاي برجام توليد و صادرات نف افزايش يافت و همين امر سبب شد تا كاهش قيمت نفت آثار منفي كمتري در كشور ما در مقايسه با بسياري از كشورهاي نفتي داشته باشد.

روحاني با بيان اين نكته كه با شكل گيري چشم انداز مثبت از آينده و بهبود در فعاليت هاي كسب و كار در بهار امسال بنابر گزارش رسمي مركز آمار ايران رشد اقتصادي كشور به 4.4 درصد رسيد، گفت: در بخش صنعت بيشترين آسيب را در خلال ركود سال 91 و 92 بيشتري آسيب را رديده بود به رشد 4.2 درصدي رسيد.

رئيس قوه مجريه تصريح كرد: موضوع بعدي عملكرد دولت در بخش هاي مختلف است،‌اگر چه سه شاخص كلان اقتصادي يعني تورم،‌رشد اقتصادي و اشتغال تا حدود زيادي بيانگر مجموعه عملكرد دولت در سه سال گذشته است اما مناسب ميدانم به اختصار به برخي از دستاوردهاي ديگر دولت اشاره كنم. طي سه سال اخير، دولت يازدهم كوشيده است تا ارائه خدمات در دورترين نقاط شهري و روستايي را بهبود بخشد. هر چند بايد اذغان كرد تا رسيدن به نقطه مطلوب كه در شأن ملت شريف ايران است فاصله داريم.

ادامه دارد...

29213

کد خبر 608449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
    5 1
    الآن باز بعضي غرب پرست ها ميگويد آمريكا نقض برجام نكرده رييس جمهور علنن داره ميگه برجام نقض شده اما كو گوش شنوا