یادی از عباس کیارستمی با حضور پسرش در جشنواره فیلم مراکش

ایسنا نوشت: جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش در جدیدترین دوره برگزاری‌، بزرگداشتی برای عباس کیارستمی برپا کرد.

در این مراسم که شب سیزدهم آذر ماه برپا شد، احمد کیارستمی فرزند زنده‌یاد عباس کیارستمی با حضور بر روی سن سخنان خود را با شعری معروف از پدرش آغاز کرد و گفت: «از ارتفاع می‌ترسم افتاده‌ام از بلندی، از آتش می‌ترسم سوخته‌ام به کرات، از جدایی می‌ترسم رنجیده‌ام چه بسیار، از مرگ نمی‌هراسم نمرده‌ام هرگز حتی یک بار...»

فرزند بزرگ کیارستمی در ادامه افزود: «وقتی از عباس (کیارستمی) پرسیدند، دوست دارد چه میراثی از خود بر جای بگذاری؟ گفت: «خیلی دشوار است که بگویم چه چیزی از خود به یادگار می‌گذارم و حتی درباره آن فکر نکردم، چرا که لذت من بودن و وجودم است و نه آثارم.»

احمد کیارستمی با اشاره به نقل قول‌های پدرش ادامه داد: «عباس کیارستمی می‌گفت اگر مجبور باشم، بین بودن خودم و آثارم یکی را انتخاب کنم، ترجیح می‌دهم خودم باشم و آثارم نباشد. حالا او رفته است اما فیلم‌های او، عکس‌هایش، شعرهایش و صدها نفری که در ورک‌شاپ‌های او در سراسر جهان آموزش دیده‌اند با ما هستند. من تمام این رویدادها و بزرگداشت‌ها در سراسر جهان و همه شما که اینجا هستید را ادامه حضور پدرم می‌دانم. او خودش به خوبی در یکی از شعرهایش می‌گوید که وقتی آمد آمد، وقتی بود بود، وقتی رفت بود.»

عباس کیارستمی در سال‌های اخیر حضور پررنگی در جشنواره مراکش داشت و چند ورک‌شاپ‌های آموزشی در این رویداد سینمایی برگزار کرد، این فیلم‌ساز سرشناس ایرانی در سال 2005 جایزه دستاورد هنری این رویداد سینمایی را از مارتین اسکورسیزی گرفت.

شانزدهین جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش مهمترین جشنواره سینمایی قاره آفریقا از تاریخ 12 تا 20 در حال برگزاری است و فیلم «رفتن» ساخته نوید محمودی در بخش رقابتی آن حضور دارد و امروز 14 آذر ماه نمایش داده می‌شود.

58243

کد خبر 608508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
    0 1
    عجب جشنواره معتبري