۰ نفر
۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶

تسنیم نوشت: یک مجله آمریکایی نوشت که ترامپ در تشریح سیاست خارجی دولت خود تاکید کرده است واشنگتن دیگر به دنبال تغییر رژیم سایر کشورها نخواهد بود.

به گزارش مجله آمریکایی «واشنگتن اگزماینر»، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا در سفر اخیر خود به شهر «سین سیناتی» در ایالت «اوهایو»، از به کارگیری یک سیاست خارجی لیبرال خبر داد و ضمن به اشتراک گذاشتن اجزای اصلی وظایفی که دولت آتی او روی آنها متمرکز خواهد شد، تاکید کرد که آمریکا تلاش برای سرنگونی و تغییر رژیم ها را متوقف خواهد کرد.

ترامپ به حضار گفت: ما داعش را نابود خواهیم کرد و همزمان نوع جدیدی از سیاست خارجی را پیش خواهیم گرفت که نهایتا درسی از خطاهای گذشته باشد.

رئیس جمهور منتخب آمریکا افزود: ما دیگر به دنبال سرنگون کردن رژیم ها و برانداختن دولت ها و ملت ها نخواهیم بود و هدف ما ثبات است و نه هرج و مرج، زیرا ما می خواهیم کشور خود را بازسازی کنیم و زمان این کار فرا رسیده است.

واشنگتن اگزماینر در ادامه پوشش این خبر نوشت که ترامپ در طول فصل رقابت های انتخاباتی خود همواره مخالفت خود با جنگ عراق را اعلام و از «هیلاری کلینتون» رقیب شکست خورده خود از حزب دموکرات به دلیل حمایتش از تصمیم دولت وقت آمریکا برای اعزام نظامیان آمریکایی به خاورمیانه انتقاد کرده است.

وی در ادامه سخنرانی خود در سین سیناتی گفت که آمریکا با هر کشوری که علاقه مند به نابود کردن داعش باشد، همکاری خواهد کرد.

ترامپ همچنین وعده داد تا ارتش فرسوده آمریکا را بازسازی کند تا ارتش بتواند از عصر جدید صلح، تفاهم و حسن نیت، پشتیبانی کند.

رئیس جمهور منتخب آمریکا در پایان سخنرانی خود به تشریح چگونگی تبدیل شعار «ساختن مجدد آمریکایی بزرگ» به حقیقت زندگی مردم این کشور پرداخت.

این خبر در حالی منتشر شده است که پایگاه خبری تحلیلی «آنتی وار» در گزارشی نوشت که وعده ترامپ برای عدم مداخله آمریکا در سرنگونی رژیم سایر کشورها اگر حقیقی باشد، در این صورت آمریکا به کشوری امن تر و موفق تر تبدیل خواهد شد اما حقیقت این است که همواره بین اظهارات سیاستمداران قبل از ورود به کار و اقدامات آنها بعد از شروع کار یک شکاف و اختلافی وجود دارد و نمونه آن وعده های 16 سال پیش «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهور اسبق آمریکا در عرصه سیاست خارجی است.

بر اساس نوشته آنتی وار، بوش پیش از ورود به کاخ سفید معتقد بود که نقش آمریکا در جهان نباید این باشد که بگوید امور چگونه باید باشند. اما بوش بعد از ورود به کاخ سفید یک سیاست خارجی کاملا متفاوت از اظهارات قبلی خود را پیش گرفت و به اصرار نومحافظه کارانی که خود او در مسند قدرت دولت خود در کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا قرار داده بود، به کشورهایی مانند عراق حمله کرد.

آنتی وار در ادامه به انتصاب های دولت ترامپ در سمت های مشاور امنیت ملی، رئیس سیا و وزیر دفاع اشاره کرد و نوشت با توجه به این انتصابات، می توان سیاست خارجی دولت ترامپ را پیش بینی کرد و بر اساس همین پیش بینی هاست که جای نگرانی وجود دارد.

بر اساس نوشته این پایگاه تحلیلی، درحالیکه ترامپ وعده عدم مداخله آمریکا در سرنگونی رژیم ها را مطرح کرده است، اما کسانی را که ترامپ در دولت خود به آنها نقش داده است، نظر بسیار متفاوتی دارند به خصوص درباره ایران.

ترامپ «مایکل فلین» را به عنوان مشاور امنیت ملی خود انتخاب کرده درحالیکه فلین ایران را خطری صریح و واضح برای منطقه توصیف و جهان خوانده و ادعا کرده است که تغییر نظام ایران بهترین راه برای مهار دستیابی ایرانی ها به تسلیحات هسته ای است.

از طرف دیگر، «مایک پومپئو»، انتخاب ترامپ به عنوان رئیس سیا، نیز درباره توافق هسته ای دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا با ایران گفته است که هدف دولت ایران نابودی آمریکا است.

ژنرال «جیمس ماتیس» انتخاب ترامپ برای پست وزارت دفاع آمریکا نیز رویکردی تهاجمی تر در قبال ایران داشته و تاکید کرده است که دولت ایران از نظر او پایدارترین تهدید علیه ثبات و صلح در خاورمیانه به حساب می آید.

آنتی وار در پایان تحلیل خود نوشت که به نظر نمی رسد که اظهارات ترامپ در سین سیناتی با دیدگاه افرادی که توسط او در سمت های عالیرتبه دولت جدید آمریکا منصوب شده اند، همخوانی داشته باشد. حداقل در مورد ایران که اینطور است!

49311

کد خبر 609033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =