دادگاه عربستان سعودی امروز مجازات مرگ را برای ۱۵ متهم به جاسوسی برای ایران را صادر کرد.

 به گزارش خبرآنلاین به نقل ازاسپوتنیک، شبکه العربیه در این خصوص اطلاع داد. بر اساس اطلاعات این شبکه ، دادگاه این حکم را بر اساس تحقیقات ۱۰ ماهه در ریاض صادر کرد. طی این مدت ۱۵ نفراز مامورین اطلاعاتی ایران که اطلاعات مخفی ازجمله در خصوص مجموعه ی دفاعی عربستان سعودی را منتقل می کردند و ضد امنیت پادشاهی بودند دستگیر و زندانی شدند.

جلسۀ قرائت حکم این افراد امروز، پس از 10 ماه از آغاز دادگاه برگزار شد.
از مهمترین اتهامات ادعایی مطرح شده علیه این افراد، "تشکیل گروهک جاسوسی و همکاری و ارتباط و تبادل اطلاعات با عناصر اطلاعاتی ایران، و ارائه اطلاعات بسیار سری و خطرناک نظامی و ضد امنیتی و افشای اسرار دفاعی" است .

این پرونده 32 متهم دارد که 30 نفر از آنان عربستانی شیعه هستند، و یک نفر از آنان ایرانی و یک نفر هم تبعه افغان است.
این متهمان در سال 2013 به اتهام ادعایی جاسوسی برای ایران بازداشت شدند.
بر اساس حکم دادگاه، 15 نفر از متهمان به زندان و 15 نفر به اعدام محکوم شده و 2 نفر هم تبرئه شدند.
اکثر این افراد از شیعیان سرشناس عربستانی هستند که به دلیل مخالفت با سیاست‌های کشورشان یا انتقاد از حاکمیت به جاسوسی برای ایران متهم شده‌اند.
گروهی از چهره‌های سرشناس شیعه عربستان پس از بازداشت این افراد در سال 2013 ، در بیانیه‌ای اتهامات وزارت کشور عربستان علیه این افراد را رد کرده، و آن را ادعایی بی اساس توصیف کرده بودند.
به گفته این چهره های سرشناس عربستان، همه افرادی که به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده‌اند استاد دانشگاه، بازرگان، پزشک و از شخصیتهای ملی‌گرا و مقاوم هستند، و وزارت کشور با مطرح کردن این اتهامات تلاش می‌کند نگاه‌ها را از مطالبات برای اصلاح سیاسی دور کرده و محاکمه‌ای ناعادلانه را برای این افراد رقم بزند.

49310

کد خبر 609411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
    0 1
    تهمت است